Pamięć gorzkiej chwały. Ziemia mielecka wobec powstania 1863 roku

Wydawnictwo: Muzeum Regionalne w Mielcu
9788361911562
historia
Przybysz

Książka powstała z okazji 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Opisuje losy Mielca (woj. podkarpackie) i okolic w obliczu trudnego okresu walki Polaków o niepodległość. Choć Mielec znajdował się w tym czasie w Galicji i nie został objęty głównymi działaniami, to jego mieszkańcy na wiele sposobów wspierali Powstanie i niejednokrotnie przedostawali się do Królestwa Polskiego, aby wziąć w nim udział. Książka jest przede wszystkim hołdem dla tych ludzi. Opisuje również działania upamiętniające powstanie 1863 roku, podejmowane we współczesnym Mielcu.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie