Gottland. Audiobook

1 326
1 179
literatura faktu
youstyna

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie. Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca...

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

Mądra, ciekawa i potrzebna książka. Poprzez opowieść o losach ludzkich, Szczygieł opowiada skomplikowane dzieje naszych południowych sąsiadów. Zafascynowany niepowtarzalną czeską kulturą i obyczajowością, zmysłem ironii, humorem i sarkazmem, przypomina czeskie spotkania z 'historią spuszczoną z łańcucha'. Czytamy te opowieści przez pryzmat własnych losów, co czyni lekturę jeszcze bardziej zajmującą. Losy mieliśmy podobne, a jak bardzo odmienne. Pasjonująca książka.
Adam Michnik
Świetna książka. Potwornie przygnębiająca panorama czeskich losów XX wieku. (Obejmuje też wiek nowy, który równie przygnębia). To, co mnie zawsze w czeskim losie pociągało, to nieustanna, dynamiczna, tragiczna i zarazem śmieszna niejednoznaczność. Mariusz Szczygieł wychodzi z tradycji polskiego reportażu i na tę właśnie niejednoznaczną czeskość nakłada swoją metodę. Efekt jest bardzo mocny, oryginalny, zaskakujący. Dla mnie większość tych obrazów ma ewokującą siłę. Od dawna nie odbyłam równie intensywnej podróży do moich młodzieńczych doświadczeń, pytań i fascynacji. Ale ich lektura wprawiła mnie w głęboki smutek. Czekam na drugą część tych reportaży-esejów-opowiadań (bo i gatunek nie jest do końca określony) w nadziei, że możliwe jest jakieś katharsis, że może z pułapki tego środkowoeuropejskiego losu można się wyplątać.
Agnieszka Holland
To nie jest książka, to klejnot.
Le Figaro
Wielka literatura pod płaszczykiem reportażu.
Wiener Zeitung
Halucynacyjne bajki pełne niepokoju.
Liberation
Emocjonująca, tragiczna, zabawna podróż.
La Repubblica

Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji).
W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Czyta Krzysztof Wakuliński
Czas trwania 6 godz
1 CD mp3

źródło opisu: Czarne, 2012

źródło okładki: Czarne, 2012

Voudini | 2017-09-27

Reportaże to nie moja bajka. Termin „bajka” nie został przeze mnie użyty przypadkowo. Fikcja literacka to bowiem bajka z podniesioną przyłbicą, tymczasem podczas lektury reportażu zawsze zastanawiam się, w jakim stopniu ciekawość danej historii to efekt nosa autora do węszenia oraz jego talentu opowiadacza, a ile opowieści trzeba było dosztukować i podkolorować, by efekt końcowy był zadowalający.
Mariusz Szczygieł dokumentuje jednak swe poszukiwania sumiennie. Co więcej, podzielam jego sympatię do Czechów, których odwiedzam często i którzy, że pokuszę się o niebezpieczną ze swej natury generalizację, są od nas mniej napięci. I lepiej dbają o przestrzeń publiczną. Teksty zawarte w zbiorze pozwalają dociec niektórych z przyczyn tych różnic.
Jedynym moim problemem w odbiorze „Gottlandu” pozostaje zatem język, z gatunkowej konieczności prosty, choćby podparty pewnym formalnym (ale pozajęzykowym) wyrafinowaniem. Przez to w zbiór wgryzałem się bardzo długo, a gdy już się wgryzłem, to...

Gosia | 2016-10-19
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 19 października 2016

Reportaże rzadko trafiają w moje ręce, a chyba szkoda.
"Gottland" Mariusza Szczygła to to świetna literatura faktu. Zresztą z chęcią przeczytam jeszcze kilka pozycji z serii Reportaże Wydawnictwa Czarne. Już same tytuły brzmią zachęcająco.
Czechy - kraj dość mały, sąsiad Polski, ja mam do nich około 50 km, więc bywam tam nawet kilka razy w roku.
W niektórych rejonach widać jeszcze niestety, pozostałości komunizmu.
Po przeczytaniu reportaży P. Szczygła przestaje mnie to dziwić.
Poczynając od świetnej historii fabryk Baty, poprzez stopniowe obnażanie komunizmu, autor prowadzi nas przez losy narodu czeskiego, nastawionego jak Szwejk na przetrwanie.
Niektóre historie są naprawdę poruszające. Trochę dowiadujemy się też o znanych osobach ze świata rozrywki czy polityki (Gott, Vondraczkova, Havel) - jak one radziły sobie w czasach reżimu.
Możemy spojrzeć na nasze losy w porównaniu z czeskimi doświadczeniami.
"Gottland" czyta się z dużym zaciekawieniem.
Godne polecenia.

książek: 2061
Wojciech Gołębiewski | 2014-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

GOTTLAND - od Karela Gotta, ktory dla mojego pokolenia był socjalistycznym ELVISEM PRESLEYEM.

Gdzieś mnie umknął ten Szczygieł i choć słyszałem o zdobytych przez niego licznych prestiżowych nagrodach, to /wstyd przyznać/ dopiero teraz, tj w kwietniu 2014 r. zaczynam go czytać. I z tej właśnie przyczyny, nie będę piał peanów, na jakie niewątpliwie zasługuje, bo byłoby to nudne. Postanowiłem nadać mojej opinii charakter refleksji, jakie nachodzą mnie po każdej jednej powiastce.

I tak zaczynamy od FASCYNUJĄCEJ historii imperium Bata, a tam credo funkcjonujące i obecnie w Stanach Zjednoczonych:

„Bierzmy pracę, jaką dają, pracę za każdą cenę. Uznajmy, że przyjmowanie zasiłków jest hańbą. Zasiłek nie jest przejawem człowieczeństwa, to jest zabicie duszy człowieka. To jest korumpowanie słabych”.

Dodałbym jeszcze kwestię wstydu ze znalezienia się wśród ...

keys | 2014-01-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 stycznia 2014

"Gottland" święcił sukcesy nie tylko w Polsce ale prawie w całej Europie.
Mariusz Szczygieł stworzył doskonałą literaturę faktu. Na przykładzie byłej Czechosłowacji obnażył komunizm, w ten sposób możemy zmierzyć się również z naszą historią.
Losy wszystkich bohaterów książki są bardzo poruszające.
"Gottland" czyta się doskonale, bowiem nie są to suche fakty i reportaże ale bardziej opowiadania dokumentalne.
Poznajemy nowe oblicza osób, o których na pewno słyszeliśmy a były one lub są nadal ikoną czeskiej kultury lub polityki.
Gorąco polecam.

Jacek | 2018-04-03
Przeczytana: 27 marca 2018

Ot i zdarzyło mi się przeczytać kolejno dwie bardzo dobre książki – najpierw rewelacyjne opracowanie historyczne (Grabowski, „Dynastia Piastów mazowieckich”), a potem zbiór reportaży Mariusza Szczygła. I choć są to dwa różne gatunki pisarstwa, każdy jest znakomity w swej kategorii.
Książka Szczygła nie jest nadmiernie duża – nieco ponad 200 stron tekstu, w dodatku są to reportaże różnej długości, więc można czytać wybranymi fragmentami, chociaż… Chociaż autor nie przypadkiem przeplata dłuższe i krótsze teksty, często zresztą współbrzmiące ze sobą. Niekiedy dodaje przypisy, ale są one raczej rozwijające informacje główne, niż wyjaśniające. Do tego jest jeszcze całkiem rozległa bibliografia, mamy więc dość informacji, by konfrontować kreowaną przez autora rzeczywistość z suchymi danymi.
Bo Szczygieł kreuje ludzi i wydarzenia. Tylko pozornie beznamiętnie przedstawia fakty, dobiera informacje, przytacza rozmowy. W rzeczywistości tworzy panoramę ludzi i zdarzeń, które pokazują Czechy i...

kajsa | 2012-10-24
Przeczytana: 24 października 2012

"Komunizm z ludzką twarzą"...o zgrozo!!! To propagandowe hasło sprzed wielu lat nasunęło mi się na początku lektury "Gottlandu" i towarzyszyło do ostatniej strony.
Komunizm u Szczygła ma twarz człowieka...prześladowanego,nękanego,wyrzuconego poza nawias....podporządkowanego,uległego, współpracującego...niezależnego,wolnego, pełnego nadziei.
Te reportaże to arcydzieło. Prosty język autora w sposób dla mnie niewyobrażalnie piękny i sugestywny ukazuje realia Czechosłowacji najechanej, okupowanej,ale nie do końca sprzeniewierzonej.
Dobrze że powstała ta książka.

Marago | 2015-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2015

"Gottland" jest wyśmienitą pozycją, którą obdarował nas Mariusz Szczygieł. To zbiór reportaży, opowiadań, esejów - trudno określić gatunek tej doskonałej ( nie tylko w sferze językowej) i arcyciekawej książki. Dotyczy naszych południowych sąsiadów - Czechów, o których mimo bliskiego sąsiedztwa niewiele wiemy. Rzecz czasami zabawna, ale jednak w ogólnej wymowie niezwykle smutna. Czy możemy zrozumieć Czechów? Mnie się nie udało, ale może Państwo spróbują. Zafascynowana książką - polecam.

Samson Miodek | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Mariusz Szczygieł człowiek którego kojarzyłem jedynie ze słabego show w Polsacie "Na każdy temat". Oczywiście wiedziałem że pisze, ale dopiero teraz miałem PRZYJEMNOŚĆ!
Książka Gottland jest wspaniała, myślałem że reportaż to Kapuściński, a dalej to jego naśladowcy, lepsi lub gorsi, Szczygieł w swoich reportażach idzie dalej, on drąży, poszukuje prawdy, ale i świetnie analizuje, daje nam jak na talerzu te najsmaczniejsze kąski, a co najlepsze książka nie jest pozbawiona poczucia humoru, i to takiego a'la Hasek czy Hrabal. A w ogóle Kapuściński dostał ode mnie 9/10 za Imperium, reszta 8/10, Mariusz 10 za pierwszym podejściem! ;)
Każde opowiadanie to istna perełka, szczególnie dla takiego czechofila jak ja. Czy ta książka zmieniła moje patrzenie na Czechów? Raczej nie, ale wiele wyjaśniła.
Tydzień temu wróciłem z krótkiego urlopu w Polsce, byłem tam sześć dni z czego pięć razy udało mi się pojechać do czeskiej Osoblahy, na ich wyśmienite lane piwo, i tak jest zawsze gdy jestem w...

Koronczarka | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

To zadziwiające, jak mało wiem o naszym południowym sąsiedzie. Różne dobranocki, dobry wojak Szwejk, Gott i Wondraczkowa, bajki Jana Drdy zmiksowane dają miły, sympatyczny koktajl i to wszystko. Nawet Havel z ujmującym uśmiechem do tego koktajlu pasuje i jakoś, patrząc na niego, trudno mi zawsze było myśleć o jakiejś walce, opozycji, wspólnych nieszczęściach komunizmu, Zaolziu czy roku 1968. "Gottland" jest książką zdejmującą zaklęcie lekceważenia, które u nas chyba ciąży na Czechach i Słowakach. Patrzenia na nich przez pryzmat języka, który nas śmieszy nawet wtedy, gdy mowa jest o bardzo poważnych tematach. I żal mi tylko, że Mariusz Szczygieł nieco zbyt bardzo, moim zdaniem, eksperymentował z formą. Bo ja bym wolała przeczytać zbiór reportaży o tej tematyce potraktowany bardziej solidnie i tradycyjnie.

zuszka | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

Zbiór reportaży przenoszący czytelnika w okres czeskiego komunizmu. Wszystkie niesamowicie wciągające. Nie było wśród nich historii, która by mnie nie zafascynowała. Podziwiam autora, za dociekliwość i upór w dochodzeniu do źródeł wiedzy. Dzięki jego fascynacjom możemy bliżej przyjrzeć się Czechom, a może nawet uda się ich trochę zrozumieć. Łączy nas wiele, ale może jeszcze więcej różni.
Po przeczytaniu książki nasunęło mi się pytanie - ile potrzeba nowych generacji, żeby na zawsze pozbyć się komunistycznej traumy??