Wilcze tropy - 5 - "Żelazny"

Seria: Wilcze tropy
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
komiksy
kendo777

Część piąta ukazała się przed czwartą. Czwarta pojawi się na rynku prawdopodobnie na początku 2017 roku. Ten album, to pokolorowana i rozszerzona wersja komiksu o "Żelaznym", który ukazywał się w odcinkach w specjalnych wydaniach Rzeczpospolitej o Żołnierzach Wyklętych (8 razy 4 plansze, czyli w sumie 32 strony). Teraz ukazał się uzupełniony o 18 nowych plansz, co daje razem 50 stron komiksu...

Ten album, to pokolorowana i rozszerzona wersja komiksu o "Żelaznym", który ukazywał się w odcinkach w specjalnych wydaniach Rzeczpospolitej o Żołnierzach Wyklętych (8 razy 4 plansze, czyli w sumie 32 strony). Teraz ukazał się uzupełniony o 18 nowych plansz, co daje razem 50 stron komiksu (+ dodatki).

W komiksie występują dwaj bracia Janusza Christy, czyli Olgierd Christa, pseudonim "Leszek" i Zdzisław Christa "Mamut". Tutaj opisano całą sprawę: http://na-plasterki.blogspot.com/…/bracia-janusza-christy-w… W rozszerzonej wersji jest jeszcze więcej Olgierda Christy. Naniesiono również poprawki w rysunkach.

Oficjalny opis:
Piąty zeszyt z komiksowego cyklu Wilcze tropy", przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej i poświęconego Żołnierzom Wyklętym, ma opowiadać historię Zdzisława Badocha - pseudonim "Żelazny".
Wiosna 1946 roku. Na bezpiecznym jak dotąd dla komunistów obszarze Borów Tucholskich zaczynają dziać się dziwne i niepokojące rzeczy. Nieznany wcześniej oddział podziemia likwiduje kolejne posterunki Milicji Obywatelskiej i placówki Urzędu Bezpieczeństwa. Wysyłane w teren grupy operacyjne trafiają w próżnię, bez powodzenia uganiając się za niewidzialnym wrogiem. Te, które mają mniej szczęścia, rozbijane są w kilka chwil przez lotny oddział złożony z zaledwie kilkunastu żołnierzy. Bardzo szybko pseudonim jego dowódcy – „Żelazny” – staje się prawdziwym postrachem dla komunistycznej bezpieki od Koszalina po Malbork i Sztum. Czy „Żelaznemu” uda się dotrzeć na kolejną koncentrację ? Kto jeszcze padnie ofiarą zdrady „Reginy”? Czy partyzanci z wołkowyskiej grupy „Boa” dołączą do szwadronu „Żelaznego”? Ile posterunków milicji można rozbić jednego dnia?

Konsultacja historyczna: dr Tomasz Łabuszewski, dr Kazimierz Krajewski.

źródło opisu: https://www.sklep.gildia.pl/komiksy/309986-wilcze-tropy-5-zelazny

źródło okładki: https://www.sklep.gildia.pl/komiksy/309986-wilcze-tropy-5-zelazny

Klara | 2017-05-23
Przeczytana: 23 maja 2017