Królowa Pomorza

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
La Regina di Pomerania
Monika Woźniak
Ag2S

Co się wydarzy w małym sycylijskim miasteczku, gdy dwóch sprzedawców lodów, o równie bujnej fantazji, co niewzruszonym uporze jest rywalami zarówno w miłości jak w interesach? Lub, gdy w okresie rozkwitu faszyzmu pewien ogrodnik odziedziczy szczególnie upartego osła zwanego „Mussolini”? Albo, gdy po powrocie demokracji, mieszkańcy Vigaty zaczną się oddawać pewnej ryzykownej grze? Wdzięk tych...

Wdzięk tych ośmiu nowel składających się na zbiór Królowa Pomorza polega przede wszystkim na opisie pewnej społeczności poprzez ukazanie jej człowieczeństwa, gdzie zarówno wady jak i zalety mogą budzić uśmiech. W atmosferze raz beztroskiego dzieciństwa, raz okrucieństwa tego rozkosznego mikroświata, Camilleri przedstawia nam swoją wizję człowieka, która jednak nigdy nie jest pesymistyczna, choć jego ostre pióro nikogo nie oszczędza, szczególnie tych dzierżących władzę.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4096/K...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4096/K...»

Arturion | 2017-03-17

Osiem opowiadań z Vigaty przenosi nas w szczęśliwy czas i miejsce. Camilieri nie od dziś jest mistrzem lokalnego ciepła. Przygody komisarza Montalbano, przecież też z Vigaty, przyniosły mu międzynarodową sławę. Tu komisarza nie ma, ale jest piękna literatura osadzona w cieple Sycylii wygrzewanej z każdej strony słońcem południa. Czytać te opowiadania, to jak rozgryzać słodką pomarańczę - każde przynosi nowy smak i każde przynosi nową historię. Dla nas, bo miejscowi te historie świetnie znają... Bardzo wartościowa rzecz. Aż dziw, że tak niewiele tego typu literatury się dziś wydaje (nie tylko tłumaczy, bo i z naszego, polskiego, uniwersum dałoby się niewątpliwie kilka takich książek wykroić).
Tytułowe opowiadanie jest chyba najlepsze. Królestwo Pomorza (tymczasowe) to przekręt na miarę "Żądła" czy naszego "Konsula". Naprawdę zabawne, no i do tego klimatyczne.
Zbiorek z całym przekonaniem polecam. Tym bardziej, że to nie tyle sensacja, co piękny, choć ironiczny, portret...

anetapzn | 2017-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2017

Opowiadania nie są najbardziej popularną formą literacką. Niektórzy narzekają, że za krótkie, że bez sensu, że zanim zacznie się czytelnik wczuwać, to już koniec etc. Ja jednak do czasu do czasu lubię przeczytać dobrze napisane opowiadania.
Zbiór Królowa Pomorza jest bardzo dobry. Podczytywałam go po jednym opowiadania od ok. 3 tygodni.
Opowiadań jest 8. Ich akcja rozgrywa się w w fikcyjnym sycylijskim miasteczku Vigata. To to samo miasteczko, w którym działa komisarz Montalbano. To za sprawą serii kryminałów z tym bohaterem Camilleri zyskał międzynarodową sławę. Sednem opowieści są losy mniej lub bardziej odległe mieszkańców Vigaty.Autor prezentuje wydarzenia zwyczajne, na które często nie zwrócilibyśmy uwagi, ale także te ważniejsze, bardziej doniosłe. Genialnie ukazany jest klimat miasteczka, animozje i sympatie panujące pomiędzy mieszkańcami, błyskawicznie zmieniające się nastroje oraz nierozerwalna nić, która łączy wszystkich członków społeczności Vigaty. A jak wyraziście owi...

CzytAśka | 2017-02-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 23 lutego 2017

Bardzo tęsknię za Montalbano i spółką, więc Vigata w tytule spowodowała nieprzezwyciężoną potrzebę przeczytania tej książki natychmiast. Montalbana tu niestety nie ma, ale klimat Vigaty i specyfika jej mieszkańców jak najbardziej jest.
To zbiór opowiadań dziejących się w Vigacie i okolicy. Ale czas już w każdym jest inny. Od przełomu wieków XIX i XX przez lata 30, czas wojny ale i później. Każda z historii jest o czym innym, o miłości, zazdrości, lojalności, naiwności i szczęściu, chciwości i pożądaniu. O ważnych sprawach, które wszędzie i zawsze mają znaczenie.
Czasy się zmieniają, ale sycylijczycy i ich mentalność w oczach Andrei Camilleriego najwyraźniej nie.

No i znowu będę tęsknić za Montalbanem. I za Catarellą 😁

Ale już niedługo Sycylio 🇮🇹🍕🍆🍦☕️

monweg | 2016-12-30

Zbiór opowiadań Królowa Pomorza to moje pierwsze spotkanie z twórczością Andrea Camilleriego. Camilleri jest ciekawą osobą, bo oprócz bycia prozaikiem, jest też poetą oraz reżyserem teatralnym. Sławę przyniósł mu cykl powieści kryminalnych o komisarzu Montalbano, rozgrywających się w fikcyjnym sycylijskim miasteczku Vigata. I właśnie Vigata stanowi wspólny mianownik i arenę dla wydarzeń opisanych w ośmiu opowiadaniach składających się na książkę Królowa Pomorza.
Co się wydarzy w małym sycylijskim miasteczku, gdy dwóch sprzedawców lodów, o równie bujnej fantazji, co niewzruszonym uporze jest rywalami zarówno w miłości jak i w interesach?
Biorąc do ręki niepozorną (trzysta stron i niewielki format, akurat do torebki) książeczkę Camilleriego, zupełnie nie wiedziałam, czego mogę...

kiniabook | 2017-01-10

„- Mnie jest przykro tylko z jednego powodu – powiedział –
że w niedzielę nie będę mógł włożyć nowych butów.”

„Królowa Pomorza” to zbiór ośmiu nowel o życiu pewnej społeczności. Poznajemy ich życie, wady, zalety, przyzwyczajenia i upodobania. Czuć sycylijski klimat i śródziemnomorską atmosferę. Powiew świeżości.

Andrea Camilleri to włoski pisarz, a co najważniejsze reżyser teatralny. Posiada niezwykły zmysł obserwacji. Prozą powieściową zajął się późno, ale od razu odniósł niezwykły sukces. Jest autorem licznych opowiadań, sławę przyniósł mu komisarz Montalbano. Jego książki tłumaczone za granicą stały się bestsellerami.

„Królowa Pomorza” to lekka opowieść o pewnej grupie społecznej. Łączy ich dużo spraw, ale jeszcze więcej dzieli. Poznajemy wielu bohaterów, każdy jest inny, charakterystyczny. Każdy kieruje się swoim dobrem. Opowiadania są lekkie, czasem humorystyczne, czasem dramatyczne. Nie możemy spodziewać się, co zaraz się wydarzy, czy brat jednak...

Przeczytana: 02 grudnia 2016

W zasadzie nie ma tu słabości. Jest lekkość, przyjemność, ironiczny humor, inteligencja i mrugnięcie okiem do czytelnika, bo pan Camilleri to cwany obserwator ludzkich zachowań. Opowiadania "Romeo i Julia", "Królowa Pomorza", "Ojciec nieznany" to moi zdecydowani faworyci, przeczytałam je sobie po dwa razy. Podróż do nieznanej mi dotąd Vigaty okazała się doskonałym pomysłem, a i poranki były przez to milsze. A taki ten osioł niepozorny był... Teraz wypadałoby poznać jednego z najbardziej znanych mieszkańców Vigaty - komisarza Salvo Montalbano. Może się nawet polubimy.
/cały tekst do przeczytania na www.owcazksiazka.pl/

Klaudia Lewandowska | 2016-11-24
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 24 listopada 2016

Camilleriego czytam tak, jak gdybym słuchała dobrej muzyki - ma świetny styl i bardzo wyrazistych bohaterów prezentujących cały wachlarz ludzkich charakterów i niesamowitych losów!

Cynamonka | 2017-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 listopada 2017

Prosto napisane, czasem przewrotne, sympatyczne opowiadania, których akcja dzieje się w fikcyjnym sycylijskim miasteczku. Plusik za ciekawy polski akcent w tytułowym opowiadaniu.

Megapodius | 2017-12-25
Na półkach: 2017, Przeczytane