Wielki Testament

Okładka książki Wielki Testament
François Villon Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Seria: Biblioteka Poetów poezja
93 str. 1 godz. 33 min.
Kategoria:
poezja
Seria:
Biblioteka Poetów
Tytuł oryginału:
Grand testament
Wydawnictwo:
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1982-01-01
Liczba stron:
93
Czas czytania
1 godz. 33 min.
Język:
polski
ISBN:
8320546923
Tłumacz:
Tadeusz Boy-Żeleński
Tagi:
poemat średniowieczny Villon testament
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dekada Literacka nr 13 (49)/1992 Anna Baranowa, Leszek Elektorowicz, Katarzyna Fazan, Stanisław Gawliński, Henryk Grynberg, Jerzy Korczak, Julian Kornhauser, Dorota Krzywicka, Krzysztof Lisowski, Agata Mamoń, Anna Milanowska, Czesław Miłosz, Redakcja pisma Dekada Literacka, Leszek Szaruga, Andrzej Szuba, François Villon
Ocena 6,0
Dekada Literac... Anna Baranowa, Lesz...
Okładka książki Obraz literatury powszechnej w streszczeniach i przykładach. Tom I. Starożytność i wieki średnie Dante Alighieri, Alkajos, Anakreont, Antara ibn Szaddad, Arystofanes, Auzoniusz, Li Bai, Bakchylides z Keos, Ben Jemin Ferjumendi, św. Bernard z Clairvaux, Bion, Giovanni Boccaccio, św. Bonawentura z Bagnoregio, Peire Cardenal Pèire Cardenal, Omar Chajjam, Geoffrey Chaucer, Piotr Chmielowski, Chrétien de Troyes, Arnaut Daniel, Paweł Diakon, Dżami, Ekkehard I, Quintus Ennius, Erinna z Telos, Eurypides, Gaucelm Faidit, Fedrus, Smil Flaszka z Pardubic, Wenancjusz Fortunat, św. Franciszek z Asyżu, Jean Froissart, Du Fu, Edward Grabowski, Hezjod z Beocji, Homer, Horacy, Hrotswitha z Gandersheim, Ibn al-Abbar, Juwenalis, Kallimach z Cyreny, Kallinos z Efezu, Katullus, Klaudian Klaudiusz, Qianfu Li, Marek Anneusz Lukan, Lukrecjusz, Marcabru, Marcjalis, Mimnermos z Kolofonu, Moschus, Moty ibn Ajas, Muzajos, Owidiusz, Peirol, Francesco Petrarca, Petroniusz, Pindar, Plaut, Sextus Propercjusz, Prudencjusz, Jaufre Rudel, Rumi, Sadi z Szirazu, Safona, Sofokles, Symonides z Keos, Szanfary, Teognis z Megary, Teokryt, Terencjusz, Albius Tibullus, św. Tomasz z Akwinu, Tyrtajos, François Villon, Wergiliusz, Abu Firas al-Hamdani, Imru al-Qais, Waddah al-Yaman, Charles Ier d'Orléans, Conon de Béthune, Bertran de Born, Giraut de Bornelh, Arnaut de Carcasses, Savaric de Malleo, Bernart de Ventadorn, Walther von der Vogelweide, Jakub z Todi, praca zbiorowa
Ocena 7,0
Obraz literatu... Dante Alighieri, Al...
Okładka książki Pieśń o Rolandzie. Dzieje Tristana i Izoldy. Wielki testament Joseph Bédier, François Villon
Ocena 6,8
Pieśń o Roland... Joseph Bédier, Fran...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
391 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
220
16

Na półkach: ,

"Ach, gdzie się podziały niegdysiejsze śniegi?"

Francois Villon, barwna postać średniowiecznych czasow. Poeta i rozbójnik. Rubaszny bard, a zarazem melancholijna dusza.
"Wielki Testament" to świadectwo swojej epoki, a jednocześnie utwór, który, poprzez nasycenie autobiograficznymi wątkami, wybiega poza nią.

Dzieło to w mojej opinii jest dość nierówne, miejscami wyjątkowo trudne do przebrnięcia, a to głównie ze względu na archaiczny język i pojawiające sie licznie historyczne postaci, co wymaga od czytelnika skupienia i erudycji.

"Ballada o pannach minionego czasu" i "Żale pięknej Platnerki" to dwie części, ktore szczególnie polecam, i które wyjątkowo zapadły mi w pamięc, być może ze względu na moją słabość do melancholijnego wspominania przeszłości.
"Ballada o pannach minionego czasu" działa jak nostalgiczne ostrzeżenie - Nic nie jest wieczne, wszystko przemija.
"Żale pięknej Płatnerki" to monolog niegdyś młodej i pięknej kobiety, która skarży się z powodu swojej starości, której naturalistyczne opisy napawają mieszaniną obrzydzenia, smutku i grozy...

"Tak dobrych czasów żałuiemy.
Gromada starych wiedźm, siedząca
W kuczki, w żałości grzęznąc niemey,
Łachmanów kupa, ot, cuchnąca;
Niby konopnych sznur paździerzy,
Co ledwo zatli się, iuż gaśnie;
Niegdy kwiat ziemi, cudny, świeży:
Otoć samicza dola właśnie.”

"Ach, gdzie się podziały niegdysiejsze śniegi?"

Francois Villon, barwna postać średniowiecznych czasow. Poeta i rozbójnik. Rubaszny bard, a zarazem melancholijna dusza.
"Wielki Testament" to świadectwo swojej epoki, a jednocześnie utwór, który, poprzez nasycenie autobiograficznymi wątkami, wybiega poza nią.

Dzieło to w mojej opinii jest dość nierówne, miejscami...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    722
  • Chcę przeczytać
    301
  • Posiadam
    103
  • Poezja
    29
  • Literatura francuska
    18
  • Lektury
    15
  • Ulubione
    15
  • Klasyka
    13
  • Studia
    10
  • Średniowiecze
    9

Cytaty

Więcej
François Villon Wielki Testament Zobacz więcej
François Villon Wielki Testament Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także