Filozof i tyran

Wydawnictwo: WAM

Filozof i tyran jest błyskotliwie napisanym esejem historyczno filozoficznym, przeznaczonym nie tylko dla filozofów i polityków, ale dla szerszego grona czytelników. Autor charakteryzuje w swej książce rolę intelektualistów w dzisiejszym świecie. Nie powinni oni -sugerujewchodzić w rolę polityków, ale niezależnie od wpływów czy nacisków uprawiać swoją filozofię. Jeśli jej twierdzenia będą słuszne i przekonujące, prędzej czy później zostaną wykorzystane w praktyce. Zbyt gwałtowne zaś narzucanie własnych idei może świadczyć, że filozof ma coś z tyrana. Tyran zaś łatwo dorabia do swoich posunięć ideologię, uważając się za filozofa.

romek | 2011-12-11
Na półkach: Chcę przeczytać, Ulubione