Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszednie, sekrety, ciekawostki

Una giornata nell’antica Roma. Vita quotidiana, segreti e curiosità
Alina Pawłowska-Zampino
historia
Róża_Bzowa

Alberto Angela oprowadza czytelników po antycznym Rzymie, opowiadając o codziennym życiu jego mieszkańców. Zwiedzamy Wieczne Miasto w zwykły dzień w 115 roku, za panowania cesarza Trajana, w czasach największej potęgi Imperium Rzymskiego. Wędrówka trwa, godzina po godzinie, od wczesnego ranka do północy. Spacerujemy zatłoczonymi ulicami, zaglądamy do warsztatów rzemieślniczych, księgarń i...

Spacerujemy zatłoczonymi ulicami, zaglądamy do warsztatów rzemieślniczych, księgarń i łaźni, na Forum Romanum, do amfiteatru i na targ niewolników. Autor otwiera przed nami drzwi zarówno do rezydencji najbogatszych obywateli, jak i do wielopiętrowych bloków, w których żyli ludzie średniozamożni i ubodzy. Dowiadujemy się, jak mieszkali, w co się ubierali, co jedli, jak wyglądały ich codzienne zabiegi higieniczne, gdzie pracowali i jak spędzali wolny czas. Przyglądamy się relacjom społecznym, sprawowaniu kultów religijnych, rozrywkom.

Alberto Angela (ur. w 1962), z wykształcenia paleontolog, z zamiłowania dziennikarz i popularyzator historii, zyskał we Włoszech duży rozgłos jako autor i komentator filmów popularnonaukowych w telewizji RAI, dotyczących prehistorii człowieka oraz historii starożytnej.Niektóre z nich stały się podstawą dla opublikowanych następnie książek. Wydany w roku 2007 Jeden dzień w starożytnym Rzymie był już kilkakrotnie wznawiany we Włoszech, został też przetłumaczony na wiele języków europejskich.

źródło opisu: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=491

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=491

ChristinaL | 2017-04-17

Ksiazka autorstwa paleontologa, oparta o wiedze archeologow i historykow.
Pewnego dnia w 115 roku, o godzine 6-tej rano rozpoczynamy fascynujacy spacer po Rzymie czasow Trajana. Alberto Angela przy pisaniu ksiazki, kreslac trase zwiedzania miasta opieral sie na antycznym, wyrytym w marmurze planie katastralnym Forma Urbis.
W czasie tej niezwyklej wedrowki widzimy jak wiele wspolczesnosc ma wspolnych mianownikow z bardzo odlegla przeszloscia.
Ta opowiesc to niezwykla szkola wyobrazni, pokaz erudycji autora i mistrzowskiej umiejetnosci propagowania wiedzy.
Wspaniala zacheta do glebszego poznawania starozytnosci.

oliwa | 2017-07-31
Na półkach: Przeczytane, Włoska

Ciekawa i dobrze napisana książka.
Autor koncentruje się na jednym dniu z czasów panowania cesarza Trajana, z 115 roku n.e. Wciela się w dobrze poinformowanego przewodnika, który zaprowadzi nas i do domu patrycjusza, i do klitki biedaka, i do księgarni, i domu publicznego. A także, oczywiście, do forów, świątyń, term i Koloseum. Niekiedy przeskakuje z konkretnego zdarzenia, którego jesteśmy świadkami, do szerszej perspektywy. Jak zmieniała się pozycja kobiet? Jak trenowano gladiatorów? Jak budowano termy? Itd., itp. Trudno się przyczepić, że jakiegoś aspektu funkcjonowania Wiecznego Miasta brakuje. Autor stara się, aby jego opisy były wyczerpujące i przemawiały do wyobraźni, w czym pomagają rysunki. Niekiedy odwołuje się do miast współczesnych Indii, podobnie pełnych ruchu, kontrastów, a także mocnych przypraw i intensywnych smaków. Starożytny Rzym jawi się jako miasto zdumiewająco współczesne, olbrzymie, wieloetniczne, gwarne. Oczywiście, nie brak w nim biedy i barbarzyństwa...

amierzej | 2017-05-13

Bardzo, bardzo fajna książka historyczna, która jest jak wehikuł czasu, przenosi nas do starożytnego Rzymu, gdzie możemy usiąść w kawiarni, amfiteatrze i innych miejscach i popatrzeć jak żyją ludzie. Świetne i bardzo dobrze napisane. Natomiast poszukujący dat i przykurzonych eksponatów nie mają czego szukać w tej książce - i bardzo dobrze!

baggio1 | 2017-08-17
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Wspaniała pozycja, myślę że gdyby był to podręcznik do nauki historii starożynego Rzymu dzieciaki inaczej patrzyły by na historię. Czytałem sporo o wiecznym mieście ale nigdy jeszcze niespotkałem się z takim ujęciem tematu. Historia życia zwykłych ludzi najczęściej jest pomijana a tutaj są oni na pierwszym miejscu. Nie jest to tylko zbiór ciekawostek tylko rzetelnie napisana ksiąka oparta na najnowszysch badaniach i odkryciach arechelogicznych. Teraz zaczynam książkę o Pompejach

Michał | 2018-04-29
Przeczytana: sierpień 2017