Lwów. Okupacja niemiecka

6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
lwów, okupacja niemiecka
historia
corrum

Książka stanowi kontynuację opisu okupacji sowieckiej. Przedstawia codzienność mieszkańców Lwowa, tę zwykłą, siermiężną, do której dostosowanie było również rodzajem bohaterstwa. Towarzyszy temu obszerny i udokumentowany opis bestialstw dokonywanych przez Niemców oraz współpracujących z nimi członków organizacji ukraińskich nacjonalistów.

źródło opisu: Rytm Oficyna Wydawnicza, 2016

źródło okładki: http://www.rytm-wydawnictwo.pl/nowosci/lwow-okupac...»

Arturion | 2016-11-17

Cenne uzupełnienie książki o okupacji sowieckiej tegoż Lwowa. O ile pod czerwoną gwiazdą najbardziej prześladowani byli Polacy, o tyle za Niemca - Żydzi. Los Polaków jednakże też nie był godny pozazdroszczenia, bowiem Ukraińcy przygotowywali listy przeznaczonych do likwidacji. Okupacja niemiecka zaczęła się od zbrodni - już 4 lipca 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich Niemcy zamordowali polskich profesorów z Uniwersytetu Lwowskiego. Trzeba dodać, iż ci profesorowie za Sowieta pracowali na uczelni. Niemcy chcieli wyniszczyć przede wszystkim polską inteligencję, Sowieci część jej chcieli zjednać. W sumie niemiecka okupacja Lwowa także przyniosła wiele strat. Po szczegóły odsyłam do książki, którą przeczytać warto choćby i ze względu na właściwą autorowi kulturę narracji.

Padre_ski | 2017-07-28
Na półkach: Posiadam, Chcę przeczytać