Żyję miłością Korespondecja Kornela Ujejskiego 1844 - 1897

Wydawnictwo: Anchor

Korespondencja Kornela Ujejskiego, jednego z najwybitniejszych poetów literatury krajowej polskiego romantyzmu, twórcy słynnego ?Chorału: Z dymem pożarów...?, odwołuje się do określenia użytego przez samego poetę: ?Staram się być dobrym. Żyje miłością.? (1888, list 364). W ten sposób Kornel Ujejski określał sens swego działania, dając klucz do rozumienia jego osobowości, jako człowieka i twórcy. To pragnienie ?bycia dobrym? ma zdecydowanie chrześcijańskie korzenie i przejawia się w miłości do kraju i jego ludu, pozwala poecie kreować się, zgodnie z obyczajowością epoki, na proroka i ?wieszcza? zapowiadającego czy wyznaczającego bieg wydarzeń.

orkanaugorze | 2013-10-10
Klaudia | 2013-05-11