Brisingr

Tłumaczenie: Paulina Braiter
Cykl: Dziedzictwo (tom 3)
Wydawnictwo: Mag
1 322
2 292
1 336
Brisingr
powieść, fantasy, smoki,

Inne wydania

Brisingr to trzeci tom opowieści o Eragonie i smoczycy Saphirze, których łączy niesamowita, wręcz magiczna więź psychiczna. Brisingr to bajkowa opowieść o ciemnych mocach, obfitująca w malownicze sceny walki, pełna spisków i tajemnic, dziwnych stworzeń, oraz magii. Eragonowi i Saphirze udało się wyjść cało z bitwy z wojownikami Imperium na Płonących Równinach. Teraz muszą stawić czoło kolejnym...

Eragonowi i Saphirze udało się wyjść cało z bitwy z wojownikami Imperium na Płonących Równinach. Teraz muszą stawić czoło kolejnym wyzwaniom i niebezpieczeństwom. Zanurzamy się w zaczarowany świat i wędrujemy z bohaterami po Alagaesii.

Czy Eragon stanie na wysokości zadania i uwolni ludzi spod tyranii Galbatorixa? Jak będą wyglądały dalsze przygody naszych bohaterów? Jaki finał znajdzie uczucie Eragona i Aryi? Czy sprawdzą się przepowiednie Angeli i Solembuma?
Paolini napisał świetną fantastykę przygodową, z malowniczymi opisami i ciekawymi dialogami. Szkoda tylko, że uśmiercił Glaedra i Oromisa, zdążyłam się do nich przywiązać….
Książka napisana jest lekko i z polotem, czyta się ją z dużą przyjemnością, pobudza wyobraźnię i intryguje. Piękna okładka przyciąga wzrok i stanowi doskonałą kontynuację serii. Przemyślane i dopracowane postacie bohaterów wzbogacają opowieść, a doskonałe tło dopełnia całości.
Brisingr to dotychczas najlepsza część trylogii – najbardziej dopracowana, przemyślana i porywająca.

źródło opisu: Wydawnictwo MAG, 2008

źródło okładki: http://www.mag.com.pl/ksiazka-176--0-0-Brisingr___...»

Shimik | 2012-07-08

Jest to książka z najwyższej półki, jest obowiązkową lekturą dla każdego miłośnika fantastyki bądź samych smoków. Jest 90% prawdopodobieństwo, że jeśli przeczytacie tę książkę choć raz to na pewno do niej powrócicie!

Trzecia część przygód Eragona i Saphiry była gorsza od poprzedniego tomu, gdyż większa część powieści była dość nudna, chociaż czytanie nie było jakoś specjalnie męczące, ze względu na to, że całość jest napisana lekkim językiem i czytanie idzie szybko. Standardowo nudy wynagrodziły mi ostatnie wydarzenia, a ciekawy był także proces wykuwania miecza i odkrycie przez Eragona nowych sekretów, dotyczących jego życia. Nadal wyczuwa się niedoświadczenie autora w prowadzeniu narracji. Polecam młodszym czytelnikom, szczególnie osobom, które zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem, a ja przeczytam ostatni tom, bo po prostu jestem ciekawa, jak się skończą losy bohaterów.

mantra | 2010-04-26
Przeczytana: 2008 rok

Najgorsze tłumaczenie jakie w życiu czytałam. Jest tak kwadratowe, że momentami człowiek zastanawia się, czy przy tłumaczeniu książki ktoś nie użył translatora. Wstyd i hańba dla wydawnictwa, bo sama historia nie jest AŻ TAK zła, jaka staje się w połączeniu z koszmarnym tłumaczeniem. Nie da się przeczytać. Odradzam czytanie w polskiej wersji (w tłumaczeniu Pauliny Braiter). Mam nadzieję, że jeżeli książka zostanie wznowiona ktoś to wreszcie porządnie przetłumaczy. Póki co - jeżeli tylko macie pod ręką oryginał - lepiej nie psuć sobie lektury polskim przekładem...

Saszen | 2013-04-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Od mojego spotkania z ,,Najstarszym" minęło już kilka miesięcy. Nieprzyjemne wspomnienia zbladły, uczucie, że książka była przekomiczna utrwaliło się. Wniosek - sięgam po kontynuację.
Tym razem Eragon, Roran i cała reszta uroczych Vardenów wreszcie zamierzają wkroczyć do Imperium. Gromadką dowodzi oczywiście Nasauda - cóż mógł zrobić biedny król Orrin, jak tylko wtargnęła do jego kraju z bandą szaleńców, przecież musiał udzielić jej schronienia, oddać dowództwo nad armią, a siebie pod jej rozkazy. Ale Nasauda najwyraźniej nie dostrzegła jak dotąd jednego, czyli zgubnej skłonności swojego Smoczego Jeźdźca do składania przysiąg, komu popadnie. Eragon najwyraźniej czuje w tym kierunku jakiś wewnętrzny przymus, ponieważ każde jego spotkanie z nowymi znajomymi kończy się przysięgą. Przykładowy schemat? Oto i on:
Eragon: Witaj, Nowy Nieznajomy. Czy czegoś ci potrzeba?
Nowy Nieznajomy:Witaj, Eragonie/Smoczy Jeźdźcze/Argetlamie/Cieniobójco. Oczywiście, miło by było gdybyś:
a)zabił moich...

Tulkas | 2014-08-02
magda | 2010-06-09
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 09 czerwca 2010

Pełna rehabilitacja nieudolnie zakamuflowanego podobieństwa do pewnej kosmicznej sagi. Choć momentami książka bywa nudna i ciśnie się na myśl, że autorowi zależało na maksymalnej objętości (jak ja nie cierpię Rorana!).
W kolejnym tomie Eragon dorasta, coraz mniej w nim buty i dziecinnej niecierpliwości, a coraz więcej refleksji i mądrości. Saphira moglaby być mocniej zarysowana, może przydałoby się więcej fragmentów z jej perspektywy, zamiast roranowej na przykład? Tak sobie myślę, że o ile Roran nie zabije w kolejnej części Galbatorixa, lub przynajmniej nie wykradnie kilku serc serc, to dam 2 gwiazdki za przynudzanie jego osobą.
Nie mogę się doczekać, co przyniesie czwarty i (podobno) ostatni tom. Czy przepowiednie Solembuma i Angeli się sprawdzą? I co z miłością Eragona do Aryi? Ciekawa też jestem dalszych losów Murthaga i Ciernia, współczuję tym postaciom i jestem ciekawa, czy bratu Eragona uda się odmienić prawdziwe imię.

Prawdziwy wojownik musi mieć miecz, świadczy on nie tylko o tym, że jest mężczyzną i umie się posługiwać tym narzędziem walki, ale że jest zawsze do niej przygotowany i można nie niego liczyć
w potrzebie, bo stanie w obronie, nie ucieknie, będzie mężnie walczył z przeciwnikiem. Musi to być miecz, który nie tylko dobrze leży w dłoni, bo jest idealnie dopasowany, ale pomiędzy nimi musi być łącząca ich nić porozumienia, iskra, która sprawia, że wojownik
i miecz to jedność, i kiedy wojownik walczy mieczem miecz jest jego integralną częścią i wypełnia wszystkie jego polecenia, słucha się go. Dlatego miecz musi być zrobiony z takiej materii, która nie podda się łatwo, nie złamie, nie ulegnie zniszczeniu, będzie twarda i trwała, wytrzymała i silna. Stworzenie takiego miecza jest więc zadaniem bardzo wymagającym, nie każdy może się go podjąć, a poza tym w świecie Eragona miecz musi być stworzony według określonego rytuału i nasączony całą ilością specyficznych, chroniących go zaklęć i...

Chloee | 2015-03-08
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Liczba stron : 640
Ocena : 9/10

Brisingr to trzecia część cyklu 'Dziedzictwo'. Zakończenie poprzedniego tomu nie zostawiło mi wiele do wyboru - od razu sięgnęłam po kontynuacje, by odkryć kolejne przygody Eragona i Saphiry.

Christopher Paolini, tak jak w poprzednich dwóch częściach spisuje historie w narracji trzecioosobowej.

Eragon wraz ze swoją smoczycą oraz wszystkimi oddziałami Vardenów po raz pierwszy starli się na otwartym polu z wojskami Imperium. Niestety nie zabrakło niemiłych niespodzianek. W siłach Galbatorixa pojawił się nowy jeździec. Okazał się nim Murthag - przyjaciel Eragona, który uratował go kiedyś przed pułapką złego króla. Nasz bohater był przekonany, że jego druch zginął wraz z Ajihadem, dlatego jego powrót bardzo nim wstrząsnął. Gdy podczas walki Murtagh poinformował Eragona o ich braterstwie - załamał się. Nie mógł sobie poradzić z myślą, że jego ojciec to Morzan - pierwszy i ostatni z zaprzysiężonych. Mimo wszystkich swych zmartwień nie poddał się....

Canis | 2012-07-31

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Brisingr jest kontynuacją Eragona i Najstarszego. Na początku książki, zgodnie z obietnicą, Eragon i Saphira z Roranem udają się do Helgrindu, aby odnaleźć Katrinę - ukochaną kuzyna Eragona, która została porwana przez Ra'zaców. Udaje się im uratować dziewczynę, a także zabić jednego Ra'zaca i ich rodziców. Eragon jednak pragnie również śmierci jego towarzysza, więc zostaje na Helgrindzie wyrównać rachunki, a smoczyca wraz z Roranem i Katriną wracają do Surdy.

Książka bardzo ekscytująca, wciągnęła mnie równie głęboko i łatwo jak poprzednie części i to nie nawet dlatego, że nie lubię zostawiać niedokończonych opowieści. Christopher Paolini mimo wszystko nie poprawił swojej przewidywalności, ale książka okazała się i tak wspaniałą lekturą jak poprzednie części. Polecam fanom smoków i fantastyki.

Dominika | 2015-05-02

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Brisingr to trzeci tom opowieści o Eragonie i smoczycy Saphirze.
Eragon i Saphira wygrali bitwę na Płonących Równinach.Smoczy Jeździec wraz ze swym kuzynem Roranem ratują Katrinę.W książce dzieje się wiele ciekawych rzeczy w których uczestniczy Roran.W tej części Eragon uczestniczy w wybieraniu władcy krasnoludów,pobiera krótkie nauki u Oromisa i Glaedra , którzy potem giną. Staję się również w pełni Jeźdźcem , ponieważ ma miecz wykuty z jasnej stali , tak jak przepowiedział Solembum. Glaedr ofiaruję Eragonowi swoje serce serc. Był to smutny moment kiedy Eragon widział co dzieje się z jego mistrzami. Najbardziej ucieszyło mnie to, że Morzan nie jest jego ojcem tylko Brom :) Z niecierpliwością będę czekała na kolejną część , i mam nadzieję , że uda im się obalić tyranię Galbatorixa.Polecam :)