Brisingr

Cykl: Dziedzictwo (tom 3)
Wydawnictwo: Mag
Paulina Braiter
Brisingr
powieść, fantasy, smoki,

Inne wydania

Brisingr to trzeci tom opowieści o Eragonie i smoczycy Saphirze, których łączy niesamowita, wręcz magiczna więź psychiczna. Brisingr to bajkowa opowieść o ciemnych mocach, obfitująca w malownicze sceny walki, pełna spisków i tajemnic, dziwnych stworzeń, oraz magii. Eragonowi i Saphirze udało się wyjść cało z bitwy z wojownikami Imperium na Płonących Równinach. Teraz muszą stawić czoło kolejnym...

Eragonowi i Saphirze udało się wyjść cało z bitwy z wojownikami Imperium na Płonących Równinach. Teraz muszą stawić czoło kolejnym wyzwaniom i niebezpieczeństwom. Zanurzamy się w zaczarowany świat i wędrujemy z bohaterami po Alagaesii.

Czy Eragon stanie na wysokości zadania i uwolni ludzi spod tyranii Galbatorixa? Jak będą wyglądały dalsze przygody naszych bohaterów? Jaki finał znajdzie uczucie Eragona i Aryi? Czy sprawdzą się przepowiednie Angeli i Solembuma?
Paolini napisał świetną fantastykę przygodową, z malowniczymi opisami i ciekawymi dialogami. Szkoda tylko, że uśmiercił Glaedra i Oromisa, zdążyłam się do nich przywiązać….
Książka napisana jest lekko i z polotem, czyta się ją z dużą przyjemnością, pobudza wyobraźnię i intryguje. Piękna okładka przyciąga wzrok i stanowi doskonałą kontynuację serii. Przemyślane i dopracowane postacie bohaterów wzbogacają opowieść, a doskonałe tło dopełnia całości.
Brisingr to dotychczas najlepsza część trylogii – najbardziej dopracowana, przemyślana i porywająca.

źródło opisu: Wydawnictwo MAG, 2008

• Ponad wszystko
  • Spotlight. Zdrada
  • Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
  • Pasterska korona
  • Alicja w krainie czasów
  • W obcej skórze
  • Ósme życie (dla Brilki)
  • Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

7,79 (29 ocen i opinii)
Spotlight. Zdrada
Sacha Pfeiffer , Michael Rezendes , Walter Robinson , Matt Carrol

8,31 (13 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Milczenie nocy
Ragnar Jónasson

6,5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Shimik | 2012-07-08

Jest to książka z najwyższej półki, jest obowiązkową lekturą dla każdego miłośnika fantastyki bądź samych smoków. Jest 90% prawdopodobieństwo, że jeśli przeczytacie tę książkę choć raz to na pewno do niej powrócicie!

Trzecia część przygód Eragona i Saphiry była gorsza od poprzedniego tomu, gdyż większa część powieści była dość nudna, chociaż czytanie nie było jakoś specjalnie męczące, ze względu na to, że całość jest napisana lekkim językiem i czytanie idzie szybko. Standardowo nudy wynagrodziły mi ostatnie wydarzenia, a ciekawy był także proces wykuwania miecza i odkrycie przez Eragona nowych sekretów, dotyczących jego życia. Nadal wyczuwa się niedoświadczenie autora w prowadzeniu narracji. Polecam młodszym czytelnikom, szczególnie osobom, które zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem, a ja przeczytam ostatni tom, bo po prostu jestem ciekawa, jak się skończą losy bohaterów.

mantra | 2010-04-26
Przeczytana: 2008 rok

Najgorsze tłumaczenie jakie w życiu czytałam. Jest tak kwadratowe, że momentami człowiek zastanawia się, czy przy tłumaczeniu książki ktoś nie użył translatora. Wstyd i hańba dla wydawnictwa, bo sama historia nie jest AŻ TAK zła, jaka staje się w połączeniu z koszmarnym tłumaczeniem. Nie da się przeczytać. Odradzam czytanie w polskiej wersji (w tłumaczeniu Pauliny Braiter). Mam nadzieję, że jeżeli książka zostanie wznowiona ktoś to wreszcie porządnie przetłumaczy. Póki co - jeżeli tylko macie pod ręką oryginał - lepiej nie psuć sobie lektury polskim przekładem...

Tulkas | 2014-08-02

To już trzecia część trylogii "Dziedzictwo", która z trylogii przekształciła się w tetralogię. Nie lubię czegoś takiego, ale cóż, często zdarza się, że Autor podczas pisania dodaje tyle rzeczy, iż w trzech książkach się tego zamknąć nie da. Ale do rzeczy.

"Brisingr" to naprawdę nieźle napisana powieść. Akcja nabiera tempa, a główny bohater jest rzucany po całym świecie. Miła odmiana po siedzeniu ciągle w lesie elfów. Eragon także (w końcu!) staje się znośnym bohaterem. Lepiej późno niż wcale...

Ale wcale nie jest różowo. Największą wadą są przygody Rorana. O ile w "Najstarszym" mi się podobały, o tyle tutaj są już przesadzone. Odnoszę wrażenie, że autor na siłę chciał z niego zrobić kogoś równie ważnego, jak główny bohater. Fragmenty z nim były krótko mówiąc słabe i nie mogłem się doczekać, kiedy wrócę do samego Eragona.
Kolejną wadą jest zakończenie. Widać wyraźnie, że było wymyślane na szybko, byleby zakończyć jakimś akcentem kolejną część. No właśnie, jakimś.
Podsumowując,...

Saszen | 2013-04-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Od mojego spotkania z ,,Najstarszym" minęło już kilka miesięcy. Nieprzyjemne wspomnienia zbladły, uczucie, że książka była przekomiczna utrwaliło się. Wniosek - sięgam po kontynuację.
Tym razem Eragon, Roran i cała reszta uroczych Vardenów wreszcie zamierzają wkroczyć do Imperium. Gromadką dowodzi oczywiście Nasauda - cóż mógł zrobić biedny król Orrin, jak tylko wtargnęła do jego kraju z bandą szaleńców, przecież musiał udzielić jej schronienia, oddać dowództwo nad armią, a siebie pod jej rozkazy. Ale Nasauda najwyraźniej nie dostrzegła jak dotąd jednego, czyli zgubnej skłonności swojego Smoczego Jeźdźca do składania przysiąg, komu popadnie. Eragon najwyraźniej czuje w tym kierunku jakiś wewnętrzny przymus, ponieważ każde jego spotkanie z nowymi znajomymi kończy się przysięgą. Przykładowy schemat? Oto i on:
Eragon: Witaj, Nowy Nieznajomy. Czy czegoś ci potrzeba?
Nowy Nieznajomy:Witaj, Eragonie/Smoczy Jeźdźcze/Argetlamie/Cieniobójco. Oczywiście, miło by było gdybyś:
a)zabił moich...

magda | 2010-06-09
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 09 czerwca 2010

Pełna rehabilitacja nieudolnie zakamuflowanego podobieństwa do pewnej kosmicznej sagi. Choć momentami książka bywa nudna i ciśnie się na myśl, że autorowi zależało na maksymalnej objętości (jak ja nie cierpię Rorana!).
W kolejnym tomie Eragon dorasta, coraz mniej w nim buty i dziecinnej niecierpliwości, a coraz więcej refleksji i mądrości. Saphira moglaby być mocniej zarysowana, może przydałoby się więcej fragmentów z jej perspektywy, zamiast roranowej na przykład? Tak sobie myślę, że o ile Roran nie zabije w kolejnej części Galbatorixa, lub przynajmniej nie wykradnie kilku serc serc, to dam 2 gwiazdki za przynudzanie jego osobą.
Nie mogę się doczekać, co przyniesie czwarty i (podobno) ostatni tom. Czy przepowiednie Solembuma i Angeli się sprawdzą? I co z miłością Eragona do Aryi? Ciekawa też jestem dalszych losów Murthaga i Ciernia, współczuję tym postaciom i jestem ciekawa, czy bratu Eragona uda się odmienić prawdziwe imię.

Chloee | 2015-03-08
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Liczba stron : 640
Ocena : 9/10

Brisingr to trzecia część cyklu 'Dziedzictwo'. Zakończenie poprzedniego tomu nie zostawiło mi wiele do wyboru - od razu sięgnęłam po kontynuacje, by odkryć kolejne przygody Eragona i Saphiry.

Christopher Paolini, tak jak w poprzednich dwóch częściach spisuje historie w narracji trzecioosobowej.

Eragon wraz ze swoją smoczycą oraz wszystkimi oddziałami Vardenów po raz pierwszy starli się na otwartym polu z wojskami Imperium. Niestety nie zabrakło niemiłych niespodzianek. W siłach Galbatorixa pojawił się nowy jeździec. Okazał się nim Murthag - przyjaciel Eragona, który uratował go kiedyś przed pułapką złego króla. Nasz bohater był przekonany, że jego druch zginął wraz z Ajihadem, dlatego jego powrót bardzo nim wstrząsnął. Gdy podczas walki Murtagh poinformował Eragona o ich braterstwie - załamał się. Nie mógł sobie poradzić z myślą, że jego ojciec to Morzan - pierwszy i ostatni z zaprzysiężonych. Mimo wszystkich swych zmartwień nie poddał się....

Canis | 2012-07-31

Brisingr jest kontynuacją Eragona i Najstarszego. Na początku książki, zgodnie z obietnicą, Eragon i Saphira z Roranem udają się do Helgrindu, aby odnaleźć Katrinę - ukochaną kuzyna Eragona, która została porwana przez Ra'zaców. Udaje się im uratować dziewczynę, a także zabić jednego Ra'zaca i ich rodziców. Eragon jednak pragnie również śmierci jego towarzysza, więc zostaje na Helgrindzie wyrównać rachunki, a smoczyca wraz z Roranem i Katriną wracają do Surdy.

Książka bardzo ekscytująca, wciągnęła mnie równie głęboko i łatwo jak poprzednie części i to nie nawet dlatego, że nie lubię zostawiać niedokończonych opowieści. Christopher Paolini mimo wszystko nie poprawił swojej przewidywalności, ale książka okazała się i tak wspaniałą lekturą jak poprzednie części. Polecam fanom smoków i fantastyki.

Dominika | 2015-05-02

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Brisingr to trzeci tom opowieści o Eragonie i smoczycy Saphirze.
Eragon i Saphira wygrali bitwę na Płonących Równinach.Smoczy Jeździec wraz ze swym kuzynem Roranem ratują Katrinę.W książce dzieje się wiele ciekawych rzeczy w których uczestniczy Roran.W tej części Eragon uczestniczy w wybieraniu władcy krasnoludów,pobiera krótkie nauki u Oromisa i Glaedra , którzy potem giną. Staję się również w pełni Jeźdźcem , ponieważ ma miecz wykuty z jasnej stali , tak jak przepowiedział Solembum. Glaedr ofiaruję Eragonowi swoje serce serc. Był to smutny moment kiedy Eragon widział co dzieje się z jego mistrzami. Najbardziej ucieszyło mnie to, że Morzan nie jest jego ojcem tylko Brom :) Z niecierpliwością będę czekała na kolejną część , i mam nadzieję , że uda im się obalić tyranię Galbatorixa.Polecam :)

Asheraa | 2012-03-29
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

Okładka książki nie jest przypadkowa- zmusza czytelnika do myślenia. Widać również, że styl pisania, odmienił się wraz z wiekiem pisarza, co jest akurat pozytywną rzeczą. Co do bohaterów? - Eragon: chłopak
dorasta, staje się mężczyzną, zaczyna podejmować coraz trudniejsze, ale i rozsądniejsze decyzje. Mimo wszystko nadal nie brakuje mu poczucia humoru, którym również została obdarowana jego błękitnołuska smoczyca. Saphira, już od małego ujawnia swoje cechy charakteru: jest mądra, ale i okrutna, budząca grozę w każdej z istot. Warto również wspomnieć o Roranie, który "budzi się do życia" po odzyskaniu swojej ukochanej. Mężczyzna w pełni ujawnia swoje zdolności szermiercze, nie brak mu odwagi, która przeradza się czasami w brawurę. Przyznać jednak muszę, że mimo wszystko nie przypadł mi on specjalnie do gustu... jest dla mnie neutralny.

Przejdźmy jednak do fabuły. Wydarzenia następują po sobie w oszałamiającym tempie. Również w przypadku tej części akcja już na początku się...