Pewnego dnia o zmierzchu świata

Okładka książki Pewnego dnia o zmierzchu świata William Saroyan
Okładka książki Pewnego dnia o zmierzchu świata
William Saroyan Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki literatura piękna
Klub Interesującej Książki
One day in the afternoon of the world
Państwowy Instytut Wydawniczy
1973-01-01
1973-01-01
Kazimierz Piotrowski

Czytałem kilka dni temu, a już niewiele pamiętam. Górnolotny tytuł (stanowiący przenośnię wchodzenia człowieka w okres starości) przykrywa fabułę banalną, protagonista (oczywiście pisarz) przybywa do Nowego Jorku na spotkanie z potencjalnym wydawcą, przy okazji spotykając się ze swoją byłą żoną i dziećmi mieszkającymi akurat w Nowym Jorku (co za przypadek) oraz różnymi znajomymi ze swojej przeszłości całkiem przypadkowo (oczywiście) spotykanymi co chwila na ulicach miasta w odpowiednich momentach dla rozwoju fabuły.
Początkowo intrygująca opowieść szybko nuży swoją jednostajnością i tym, że zasadniczo nic się nie dzieje od początku do końca. Bohater snuje się tam i siam, prowadzi dużo rozmów ze wszystkimi, które to rozmowy nic nie wnoszą do fabuły. Ledwo zmęczyłem.

Moje pierwsze spotkanie z Saroyanem rozczarowuje. Książka jest całkiem o niczym. Weekend z życia pisarza na krawędzi starości. Sucho opisane zdarzenia w efekcie nie prowadzą do niczego i ani żadnego sensownego zakończenia, ani żadnych wniosków dla czytelnika. Ot takie sobie wodolejstwo, bohater coś robi, ale to bez znaczenia, rozmawia, je, pije, spotyka ludzi... Wieje nudą.

„Pewnego dnia o zmierzchu świata, posępna śmierć przyjdzie i osiądzie w tobie, a kiedy wstaniesz, by się przejść, będziesz tak ponury jak śmierć, ale jeśli szczęście ci sprzyja, jedynie tyle się zmieni, że twoja radość będzie większa, a miłość mocniejsza.”

William Saroyan (z motta książki "Pewnego dnia o zmierzchu świata")

Ten cytat mówi wszystko.

William Saroyan (z motta książki "Pewnego dnia o zmierzchu świata")

Ten cytat mówi wszystko.

• Biblioteka Bestsellerów