Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji

Wydawnictwo: Świat Książki
reportaż Niemcy
literatura faktu
venicet5

Poruszający obraz relacji Polek z Niemcami podczas drugiej wojny światowej. Długo przemilczana strona niemieckiej okupacji. W okupowanej przez III Rzeszę Polsce Niemcom zabroniono nawiązywania wszelkich kontaktów seksualnych z Polkami. Mimo to ani Wehrmacht, ani SS nie potrafiły skutecznie egzekwować tego zakazu. Maren Röger w swojej książce opisuje kontakty dobrowolne, ale też liczne gwałty...

Poruszający obraz relacji Polek z Niemcami podczas drugiej wojny światowej.

Długo przemilczana strona niemieckiej okupacji.

W okupowanej przez III Rzeszę Polsce Niemcom zabroniono nawiązywania wszelkich kontaktów seksualnych z Polkami. Mimo to ani Wehrmacht, ani SS nie potrafiły skutecznie egzekwować tego zakazu. Maren Röger w swojej książce opisuje kontakty dobrowolne, ale też liczne gwałty i brutalne wymuszenia oraz sytuację panującą w domach publicznych utrzymywanych przez wojsko, w których kobiety zmuszane były do prostytucji. Przedstawia wstrząsające losy kobiet, padających ofiarą brutalnych przestępstw seksualnych. Opowiada też o parach, które połączyła miłość i o rozpaczliwych próbach uzyskania przez nie pozwolenia na ślub.

Książka wyróżniona Fraenkel Prize in Contemporary History 2014.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki

źródło okładki: Wydawnictwo Świat Książki

Aquantis | 2019-03-23
Przeczytana: 23 marca 2019

Niestety książka nie spełniła moich oczekiwań. Owszem jest napisana bardzo rzeczowo oraz profesjonalnie, ale jest prowadzona tak suchym i beznamiętnym tonem, że czytanie jej to męka.

kuleczka91 | 2018-11-05
Przeczytana: 30 października 2018

Po tej książce spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Liczyłam na jakieś ciekawe historie miłosne, a się zaskoczyłam ile można napisać o molestowaniu seksualnym kobiet w wielu aspektach. Samą książką się nie nudziłam ani razu, dosyć szybko się ją czyta, jednak największe wrażenie zrobiła na mnie autorka ilością stron w książce samej bibliografii. Jest jej aż 74 strony! Mocno podziwiam autorkę, że miała takie samozaparcie żeby te wszystkie informacje znaleźć w różnych archiwach by to wszystko umieścić w swojej książce.

KKK | 2018-03-16
Przeczytana: 16 marca 2018

Zupełnie nie tego się spodziewałam! Wojenne związki - byłam nastawiona na opowieści o romantycznych miłościach "mimo wszystko"... a tu gwałty, przemoc i handel ciałem! W oryginale "Kriegsbeziehungen. Intimität, Gewalt und Prostitution im besetzten Polen 1939 bis 1945"... no tak, to wiele tłumaczy, bo Beziehung to nie tylko związek w damsko-męskim rozumieniu. To właściwie każda relacja. Nie musi być nawet pozytywnie nacechowana... i stąd moje zaskoczenie.
Całkiem nowe spojrzenie na czasy II WŚ, trudna praca naukowa, którą wykonała autorka robi wrażenie. Dokopała się do zakurzonych archiwów, wstydliwych wspomnień, którymi ludzie niechętnie się dzielą. To wszystko ubrała w bardzo profesjonalny, uniwersytecki ton. Oczekiwałam bardziej "ludzkiego", emocjonalnego podejścia, a otrzymałam naukowy stan badań materiałów źródłowych.

haLina | 2017-09-08
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 08 września 2017

Temat przez wiele powojennych lat "zamiatany pod dywan" i wstydliwie przemilczany. Jednocześnie nie tylko ciekawy ale i ukazujący okupację w bardzo ludzki sposób. Konieczność przeżycia stawiała ludzi przed różnymi wyborami... Mamy tu zarówno rozprawienie się z mitem niepokalanego Wermachtu, jak i nieskazitelnych bojowników. Problem do dalszych badań. Sama książka sprawia wrażenie bardzo rzetelnej i solidnie napisanej.

BlackCat | 2017-08-09

Trudna i zarazem stanowiąca tabu historia wielu ludzi. Warto przeczytać.

książek: 1937
agata65 | 2017-04-23

Takie zdrajczynie to tylko hejtować ;/
W "Kamienaich na szaniec "wypalano dziury kwasem w płaszczach tych kurewek
żeby je napiętnować.Ich zachowanie było potępiane przez zniewolony kraj .

Jeżynka | 2017-04-18
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Mimo iż od zakończenia II wojny światowej minęło już wiele lat nadal są tematy tabu które przez dziesięciolecia nie były przedmiotem badań historyków. Te białe plamy są teraz powoli odkrywane, często za sprawą młodych naukowców których nie krępują własne wspomnienia ani "poprawność polityczna" pokolenia ich dziadków i rodziców.

"Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji" Maren Röger to książka w której młoda niemiecka historyczka zgłębia temat związków między Polkami i okupantem w trakcie II wojny światowej.
Ci którzy spodziewają się pasjonującej opowieści (bo temat kontrowersyjny i do tej pory nie zbadany dogłębnie) mogą poczuć się zawiedzeni bo pozycja ta to ma charakter typowo naukowy. Nie znajdziemy w niej emocji, ludzkich skomplikowanych historii tylko suche fakty, dane i statystyki.
Autorka podzieliła swoją pracę i badania na trzy rozdziały:
1. tworzenie domów publicznych dla Niemców okupujących Polskę i zatrudnianie w nich zawodowych prostytutek,
2. dobrowolne...

Komig | 2017-04-04
Przeczytana: 28 marca 2017

Książkę oceniam na 3

opersefona | 2017-04-02
Przeczytana: 18 marca 2017

Przerażająca, ale i fascynująca. Napisana bardzo przystępnie i interesująco.

tajemniczeksiazki | 2017-01-26
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Niewątpliwie temat II wojny światowej jest dla mnie bardzo interesujący i zawsze, jeśli tylko mam ku temu okazję, sięgam po wszelaką literaturę z nią związaną. Dzięki niedawnej promocji w stacjonarnej księgarni Świata Książki udało mi się zakupić jedną z takich właśnie pozycji w dość dobrej cenie.

Maren Roger (rocznik 1981) to Niemka, absolwentka kulturoznawstwa i historii. W latach 2010-2015 była pracownikiem w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie. Praca ta w dużej mierze przyczyniła się do napisania przez nią publikacji pt "Wojenne związki".

Wojna ma różne oblicza. W czasie trwania wszelkich batalii ludzie próbują jakoś funkcjonować i układać sobie życie. Od zawsze tzw. zakazany owoc smakuje najlepiej, stąd też związki partnerskie okupującego z wrogiem nie są niczym niezwykłym. Tak było również w przypadku II wojny światowej, w której brali udział zarówno Niemcy, jak i Polacy.

"Wojenne związki. Polki i Niemcy w podczas okupacji" to owoc wieloletniej pracy...