Hołd dla Katalonii i inne teksty o hiszpańskiej wojnie domowej

Wydawnictwo: Aletheia
Homage to Catalonia
literatura faktu

Po raz pierwszy w jednym tomie zebrane zostały wszystkie teksty Orwella dotyczące hiszpańskiej wojny domowej, która miała głęboki wpływ na jego życie i dzieło. Hołd dla Katalonii, pasjonujące wspomnienia z wojny, opowiada o rewolucyjnym zapale i wielkich nadziejach Autora, gdy wstępował do oddziału w Barcelonie, o lęku i chaosie na froncie oraz o groźnym postrzale i podłej zdradzie, którą niemal przypłacił życiem. Pozostałe zamieszczone eseje, listy i inne teksty Orwella ukazują jego determinację, by przekazać prawdę o tej wojnie pomimo zalewu kłamstw głoszonych przez komunistów i prasę brytyjską.

źródło okładki: http://www.unus.shop.pl/unus/

Pafnucy | 2011-04-10

kiedy słyszy się dzisiejszych niezmordowanych głosicieli tzw. "jedynej prawdy" - to nie tylko że krew człowieka zalewa, ale warto sobie przypomnieć książki Orwella, a zwłaszcza wstrząsający quasi-dokument "Hołd dla Katalonii". Ceną, jaką ten heroiczny człowiek i niezależny pisarz w jednym (a zdarza się takie połączenie niezmiernie rzadko) zapłacił - było odrzucenie zarówno przez środowiska z prawa i lewa. Orwell pisał po prostu poza jakąkolwiek ówczesną polityczną poprawnością. Pisał w dodatku tak namiętnie i porywająco, emocjalnie, że świetnie czyta się jego eseje i wspomnienia do dziś. Mit wojny domowej w Hiszpanii znalazł zresztą w jego osobie pierwszego demontera.

AGNIESZKA | 2013-01-03
Przeczytana: styczeń 2013

Z wielkim zainteresowaniem czytałam perypetie Orwella podczas wojny domowej w Hiszpanii. Ciekawie jest móc zobaczyć obraz tamtej wojny czyimiś oczami, ale jednakże jest to dla mnie dość naiwny obraz.
Wyidealizowany obraz ogółu ludzi walczących po stronie republiki, Orwell od początku zakłada jakoby tylko prawi ludzie walczyli po jednej stronie i że druga strona nie ma jak mieć zwolenników gdziekolwiek. Dziwi się, że Franco się utrzymuje chociaż przecież "wieśniacy i robotnicy" nie mogą go popierać. Zauważa, że palone były Kościoły, ale do większej refleksji na ten temat nie zachodzi. Taki jakby cała Hiszpania była ateistyczna.
Jedyny plus tej książki, dla mnie, to obraz ludzi na wojnie, którzy walczyli z Orwellem. Wojnie, która dla niego nawet nie była wojną - sam tak pisał. Nie uczestniczył w większych walkach, jedynie raz podszedł pod okopy "faszystów" ale potem musieli się wycofać.
Jego uogólnienia są okropne.
Zawiodłam się na tej pozycji.

cracknajter | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

Wspaniały "reportaż" uczestnika wojny domowej w Hiszpanii, rzucający zupełnie nowe światło na cały konflikt (zarówno na linii frankiści-republikanie, jak i zakulisowo, po stronie tych drugich). Orwell wspaniale opisuje specyfikę rewolucyjnej Hiszpanii, jej początkowy entuzjazm i klimat świeżo powstałego egalitarnego społeczeństwa, którymi się zachłysnął. Swoje doświadczenia i ewolucję poglądów, zachwyt specyfiką tego kraju na różnych płaszczyznach, oraz stopniowe zmiany nastroju i kolejne rozczarowania w miarę postępu konfliktu i podporządkowywania frakcji republikańskiej polityce stalinowskiej, z interesami dalekimi od rewolucyjnych postulatów klasy robotniczej. Ukazuje bardzo wyraźnie jak zaprzepaszczono początkowe osiągnięcia w imię międzynarodowych interesów wielkich graczy, kierując konflikt na tory ścierania się dwóch zamordystycznych dyktatur - faszystowskiej i komunistycznej (choć bynajmniej nie rewolucyjnej), z interesami kilku mocarstw w tle. Gołym okiem widać skąd wzięły...

GrzegLip94 | 2015-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Poleciłbym tą książkę wszystkim którzy pieją "ochy" i "achy" nt. komunizmu. Bardzo ciekawie opisana, w paru momentach zdarzają się nudniejsze, rozwlekłe fragmenty, szczególnie podczas walk w mieście, ale ogólnie czyta się świetnie. Konflikt ukazany z perspektywy autora, osoby która brała czynny udział w tej wojnie. Bardzo mało jest tam opisów wielkich walk i wzniosłych mów, dominuje szary los żołnierza, który martwi się aby mieć co do ust włożyć, mieć ciepło i aby nie złapał kulki. Polecam wszystkim którzy czytają Orwella mimo że jest niezbyt znana pozycja.

Seelenverkoper | 2013-04-18

"Świat stałby się lepszym miejscem gdyby każdy z nas zastrzelił jednego faszystę" to tylko cytat dla tych , którzy mają wątpliwości po której stronie biło serce pisarza. Jest to książka ważna- bo właśnie dzięki wojnie w Hiszpanii autor dojrzewa politycznie

krzzz | 2013-01-10

jesli ktoś interesuje się wydarzeniami z wojny domowej w Hiszpanii roku 1936 to polecam. To tam coś pękło w Orwellu.

Fabik10 | 2016-10-30
Na półkach: 2016, Przeczytane