Od kropel deszczu do wulkanów

Tłumaczenie: Aldona Sidorenko
Seria: Omega
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
From Raindrops to Volcanoes. Adventures with Sea Surface Meteorology
Grzegorz

Nie wydaje się, aby istniał ścisły związek między kroplami deszczu a wulkanami. Ale Duncan Blanchard, opowiadając o swej siedemnastoletniej pracy badawczej, udowadnia, że od jednego do drugiego zagadnienia wiedzie wyraźny szlak. Jakiej wielkości i kształtu są krople deszczowe? Co mają wspólnego z deszczem pęcherzyki pękające na powierzchni morza? Czy krople wzlatujące z morza noszą ładunek elektryczny? Czy do atmosfery przepływa elektryczność, gdy lawa wulkaniczna wlewa się do morza? Szukając odpowiedzi na pytania, co dzieje się w przedziwnej dwuwymiarowej krainie na granicy wód morskich i powietrza, uczeni wędrują przez królestwa rozmaitych nauk - meteorologii, oceanografii, fizyki, chemii i nauki o wulkanach. Blanchard wyjaśnia, jak i dlaczego te rozliczne dziedziny łączą się ze sobą i w niezapomnianych słowach podkreśla jedność Natury.

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1977

źródło okładki: Zdjęcie autorskie