Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik

Cykl: Adrian Mole (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.
6,7 (1904 ocen i 112 opinii) Zobacz oceny
The Secret Diary of Adrian Mole Aged 13 3/4
powieść, dojrzewanie, dziennik

Inne wydania

Męki dojrzewania nigdy jeszcze nie były tak bolesne i tak zabawne jak w słynnym sekretnym dzienniku Adriana. Uporczywe pryszcze i kryzys małżeński rodziców, porażki na polu literatury i drwiny kumpli ze szkoły - gdyby nie kłody rzucane pod nogi przez okrutny świat, geniusz Adriana, niedocenianego intelektualisty i poety, z pewnością rozbłysnąłby pełnym blaskiem. Może dostrzeże go chociaż Pandora. Sekretny dziennik, wydany po raz pierwszy w 1982 roku, to pierwsza część cyklu o największym fajtłapie wszech czasów, który błyskawicznie podbił serca czytelników w Wielkiej Brytanii, a potem na całym świecie. z równie gorącym przyjęciem spotkały się kolejne tomy Bolesne dojrzewanie Adriana Mole'a, Szczere wyznania.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2003

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=307&ec=-adrian-mole

ChicaDeAyer | 2014-12-06
Przeczytana: 2006 rok

Kolejna sentymentalna podróż w czasie przede mną i to za sprawą perypetii niepozornego pryszczatego wyrostka z Wysp Brytyjskich. Przygody Adriana bawiły mnie do łez, gdy byłam jego równolatką, a idę o zakład, że i dnia dzisiejszego miałabym porównywalną uciechę z lektury. Angielski humor ze sporą dozą sarkazmu oraz prześmiewczości, w połączeniu z grafomańskimi zapędami narratora, opisującego świat widziany swoimi oczami, daje mieszankę która potrafi zafundować solidny ból brzucha. Ze śmiechu rzecz jasna. Wspominam miło, nawet bardzo.

Zabawny dziennik nastolatka, który zmaga się z "ogromnymi" problemami. Adrian Mole zmaga się z pierwszymi pryszczami, pierwszą miłością, no i odkrywa, że jest intelektualistą. Ponadto małżeństwo jego rodziców się rozpada. Matka odchodzi do kochanka, a ojciec się załamuje i traci pracę. W szkole musi płacić haracz do czasu, gdy do akcji wkracza babcia głównego bohatera. Do tego chłopak zajmuje się ze starcem, który pali i pije na umór. Jaki będzie finał tych historii? Przekonajcie się sami :)Dodam, że jest to lekka i przyjemna lektura :)

Adrian Mole to nastolatek 13-letni w okresie dojrzewania prowadzi swój sekretny dziennik w śmieszny, dowcipny sposób opisuje wydarzenia swoje,,uśmiałam się czytając napisana z dużą dozą humoru fajna, ciekawa książka wciągająca bardzo.
Czytałam z uśmiechem na twarzy,,bardzo dobra książka czytało mi się fajnie!!!

PABLOPAN | 2012-10-15

Przygody Adriana potrafią rozbawić do łez. Myślę, że to lektura obowiązkowa każdego dorastającego człowieka.

deChavannes | 2010-08-14

Z Adrianem się dorastało, jadło obiady, oglądało seriale i czytało po nocach jego kolejne wywody, wzloty i upadki młodego grafomana, jego rodziców i dziwnych znajomych. Przeżywało się wraz z nim chorą miłość do Pandory, absurdalną przyjaźń ze zgorzkniałym starcem, wieczne listowne odmowy i wybryki psa o oryginalnym imieniu... Pies.

Angielski humor i ciągła ironia. Tak w skrócie można opisać tę powieść-pamiętnik.

Wiktoria | 2010-05-30
Przeczytana: 2004 rok

Genialna książka! Właściwie śmieszy w niej każde kolejne zdanie. Trzeba też podkreślić, że tłumacz naprawdę świetnie się spisał. Mam też oryginał i często śmieszniejsza dla mnie jest polska wersja. Może po prostu dlatego, że jestem Polką, ale wydaję mi się, że jest to też zasługa fantastycznego tłumaczenia :)

Wkp | 2014-03-17
Przeczytana: 16 marca 2014

Adrian Mole ma lat 13 i ¾ i uważa się za inteligenta, poetę i wielkiego człowieka. W rzeczywistości jest idiotą, co racza zauważyć nie tylko jego ojciec, i przez ten pryzmat opisuje swoje życie. Życie, w którym stara się zdobyć dziewczynę, poradzić z rozstaniem rodziców i codziennością pełną kłopotów...

Oto dzieło kultowe. Dzieło, które doczekało się kilku kontynuacji i przetłumaczenia na wiele języków. I cóż mogę o nim powiedzieć? Chyba tylko tyle, że większość tego typu dzieł zazwyczaj rozczarowuje i tak jest tym razem.

Powieść przypomina „Dziennik Bridget Jones” pod każdym względem. Tylko styl nie jest tak nudny, a fabuła prezentuje się logiczniej i ciekawiej. Nie brak też humoru, przesłania, kilku mądrości. Niestety plusy na tym się kończą.

Minusów nie ma dużo, ale największy z nich jest taki, że za pisanie pamiętnika nastolatka nie powinna zabierać się kobieta, która nawet nie zagłębiła się w temat. Jego życie i problemy wypadły więc nieprzekonująco i nieprawdziwie....

madziusia | 2014-02-08
Przeczytana: 05 lutego 2014

Chyba większość z Was zgodzi się ze mną, że okres dorastania jest trudnym etapem w życiu każdego człowieka. Pojawiające się w najmniej pożądanym momencie pryszcze, pierwsza młodzieńcza miłość, problemy w szkole, kłótnie niczego nierozumiejących rodziców oraz zachodzące w organizmie młodego człowieka zmiany mogą stać się przyczyną rozterek niejednego nastolatka. W takiej właśnie sytuacji znajduje się tytułowy Adrian Mole - chłopak, którego dziennik znany jest kilku pokoleniom czytelników na całym świecie.

Adrian jest zwyczajnym nastolatkiem, choć sam uważa się za wybitnego intelektualistę. Dorasta w normalnym (z pozoru) domu, uczęszcza do miejscowej szkoły, osiągając przeciętne wyniki, a jego najlepszym przyjacielem jest Nigel. Pewnego dnia do klasy trafia urocza dziewczyna o imieniu Pandora, która odtąd staje się obiektem westchnień młodego marzyciela. Niebawem okazuje się, że matka Adriana opuszcza rodzinę i wyprowadza się do innego miasta wraz z sąsiadem, panem Lucasem. Ta...

nellanna | 2010-05-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Fantastyczny lek na zły humor, to co tygrysy lubią najbardziej, zwłaszcza jeśli są malkontentami.

gooner92 | 2015-05-19
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Moja ulubiona książka. Dlaczego? Ano dlatego, że jako nastolatek mogłem się całkowicie odnieść do przeżyć i rozterek Adriana, jednocześnie śmiejąc się z humoru zawartego w książce, bo, nie oszukujmy się, Adrian to idiota, pozujący na inteligenta, co bawi do łez.

Sekretny dziennik Hendrika Groena

„Dopóki życie trwa” to drugi – po „Małych eksperymentach ze szczęściem” – dziennik Hendrika Groena. Ogromny sukces pierwszej książki skłonił autora do napisania jej kontynuacji. Wydawnictwo Albatros zachęca do pisania własnych dzienników i zgłaszania ich na konkurs. Do wygrania m.in. czytnik e-booków zaopatrzony w bestsellery wydawnictwa.

Zmarła Sue Townsend, autorka dzienników Adriana Mole'a

W czwartek 10 kwietnia w wieku 68 lat zmarła Sue Townsend,  brytyjska pisarka, autorka popularnych książek o Adrianie Mole'u. Jej pełne angielskiego humoru książki wywarły wpływ na całe pokolenie Brytyjczyków.