Kęs życia i inne opowiadania

Wydawnictwo: Muza
The Complete Short Stories
nabokov, opowiadania

Drugi tom pierwszej edycji opowiadań wszystkich Vladimira Nabokova w genialnym tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego i Leszka Engelkinga.

Monika | 2012-04-14
Przeczytana: wrzesień 2013

WSPANIAŁA !!!
CIĄGLE WRACAM DO TYCH OPOWIADAŃ I ZA KAŻDYM RAZEM ODKRYWAM JE NA NOWO.

Monika | 2015-12-12
Przeczytana: 06 grudnia 2015

To było moje pierwsze spotkanie z Autorem. I powiem Wam jedno: proza Vladimira zdecydowanie nie trafiła do mojego serca.

Rafał Niemczyk | 2011-06-08
Przeczytana: 22 maja 2011

"Vladimir Nabokov mówił, że pisarz powinien łączyć w sobie trzy cechy: gawędziarza, nauczyciela i czarodzieja, przy czym z całej tej triady, dominująca powinna być postać czarodzieja. To wszakże umiejętność odprawiania czarów czyni pisarza wielkim. Nabokov w niektórych kręgach uważany był za zarozumiałego. Wytrwale wierzył zarówno w nieśmiertelność swoich bohaterów, jak i w duchowe, nieuchwytne, ale i nie mające sobie równych oddziaływanie literackiego geniuszu. W literaturę jako skarbiec dziecięcych wspomnień, jako akwarelę platonicznych i przeżytych miłości, czy leśną polanę na końcu drogi, gdzie gdy sięgnąć wzrokiem wokół, rozciąga się widok na szlaki przeszłości. Dla autora słynnej „Lolity” równie ważne są wzniosłe krajobrazy życia, jak i te szare, budujące codzienność. Ot, wspomnę tutaj na szybko widok z pędzącego pociągu, nocne latarenki rzucające co noc nowe promienie na koślawe budynki starej kamienicy, zabawę w chowanego, czy portret szwajcarskiej guwernantki.

„Kęs życia...

hydriola | 2014-04-01

Chciałabym być znakomitym szachistą, o skupionym czole i życiu pełnym zadumy i spełnionych ambicji, pochylającym się nad lakierowaną szachownicą i słyszącym muzykę przy przesunięciu figur po kostkach...albo chociaż wesołą, rudą, zwinną wiewiórką- mieszkać w koronach drzew i podpatrywać z ukrycia ludzkie sprawy, o zmroku łupać orzechy i zasypiać w ciepłej dziupli...ale, gdybym miała być sportretowana przez Nabokova w jego opowiadaniach to mogłabym być nawet szarą ćmą, nocnym motylem i trzepotać o papirusowy klosz lampy. Nawet ćmą.

Alivea | 2011-05-17
Przeczytana: 17 maja 2011

"Kęs życia.." to doskonałe wprowadzenie dla czytelnikow którzy nie mieli jeszcze kontaktu z prozą Nabokova - te krotke opowiadania w istocie ilustrują styl pisarza. Genialny zbior, genialnego autora. Jest wśród nich kilka opowiadań które naprawdę zostają w pamięci na długo..

Maciej Korpuliński | 2014-08-07

Wstrząsające jak głupi może być nie raz człowiek,i jakie poglądy nim kierują.Jeśli chodzi o wizje literacką to poziom przerażająco dobry,ale jak zbliża się do swoich osobistych poglądów to aż z cięło mnie z nóg.

MajaTal | 2014-04-06

Nabokova zaczęłam czytać z takim samym zapałem jak poprzednią książkę , ale z minuty na minutę coraz wolniej i mniej chętnie przewracałam kartki, coraz bardziej ziewałam, aż w końcu, po przeczytaniu kilku opowiadań, odłożyłam książkę na półkę i przez kolejne dni unikałam nawet patrzenia w jej kierunku. Wspaniałe, niesamowite, znakomite! Tak piszą o opowiadaniach Nabokova w internecie. Jak dla mnie zwyczajne, bez polotu. Bardziej mnie zmęczyły niż dały jakąkolwiek satysfakcję. Czytając, odniosłam wrażenie, że Nabokov bardzo się męczył, kiedy je pisał.

Zapraszam na mojego bloga :)
DOLINA ZAKLĘTYCH KSIĄŻEK:
dolinazakletychksiazek.blogspot.com

september | 2016-11-22
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

czego szukamy w ksiazkach?!..hm
ja mam to szczescie w nieszczesciu nadwrazliwosci,wiklania sie ,przeangazowania emocjonalnie..w jednej chwili pojawia sie cos i wszystek dookolny znika.
wystarczyl mi ten poczatek pierwszego opowiadania...(zwabiajac na ubocze jedna z lini trolejbusowych,ulica biegla od rogu zatloczonej alei)

| 2012-03-12
Przeczytana: 10 grudnia 2010

Przepiękne opowiadania Nabokova napisane (większość) w czasach jego młodości. Uderzają delikatnością i wrażliwością. Niewielu autorów potrafi zawrzeć w kilku stronach tak wiele jak Nabokov. Polecam.

aha | 2016-10-07
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam