Gdy oślica ujrzała anioła

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Inne wydania

Debiutancka powieść Nicka Cave a, australijskiego muzyka rockowego, poety i aktora, jest nowatorską opowieścią szydzącą z religijnego fanatyzmu.Bohater, Euchrid Eucrow, pogardzany syn trapera i maciorowatej matki, niemy, ale wypełniony religijnym natchnieniem, dorasta w latach czterdziestych i pięćdziesiątych w Ukulore, bagnistej rolniczej okolicy, wśród postaci jakby żywcem przeniesionych z jakiejś mrocznej groteskowej opowieści: wykolejeńców, oszustów, przygłupów, miłośników podłego bimbru oraz nawiedzonych kaznodziejów wieszczących koniec świata. Euchrida samozwańczego Króla Psiego łba którego nawiedza cudowna anielica i który przemawia do zwierząt, fascynuje ludzkie okrucieństwo i cielesność. Beth, córka ladacznicy i podrzutek, uznawana w mieście za święte dziecko, dopatruje się w Euchridzie istoty boskiej... Akcja pełna krwawych i wstrząsających zdarzeń, przedstawiona jest w opowieści gęstej i dosadnej, której nastroje oscylują od poetyckiego rozmarzenia do wściekłości, to fantastyczna podróż w wynaturzony świat głębokiego Południa, przedstawiony w konwencji gotyckiej tragedii.

VenusInFur | 2015-10-29
Przeczytana: 28 października 2015

„Czarna poezja”

Chyba próżno szukać powieści podobnej do debiutu prozatorskiego charyzmatycznego australijskiego artysty Nicka Cave’a. Co jest zatem tak szczególnego w „Gdy oślica ujrzała anioła”? Powodów jest kilka. Atutem tej narracji jest przede wszystkim fraza, może niewyszukana, jednak pisarska maniera Cave’a ma w sobie coś z mrocznej poetyckości, tkwi w niej spora doza nonszalancji powściąganej nabrzmiałą od znaczeń symboliką, symboliką w przeważającej części biblijną. Znać też, że ów tekst wyrasta także z ducha sztuki, którą Cave uprawia na co dzień, a więc twórczości muzycznej, tekściarskiej; jest przytłaczający, psychodeliczny, kontrowersyjny. Nie mam tu na myśli jedynie samej wstrząsającej historii, którą poznajemy z perspektywy głuchoniemego Euchrida Eukruka, ale przede wszystkim sposób, w jaki autor „Śmierci Bunny’ego Munro” oprawia ją słowami. Dominuje obrazowanie ekstremalnie naturalistyczne, poszczególne sceny to ciągi zdań, w których przeważa po pierwsze...

Cecily | 2014-01-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Debiutancka powieść Nick'a Cave'a, australijskiego muzyka rockowego, poety i aktora, "Gdy oślica ujrzała anioła" osnuta jest wokół losów Euchrida Eucrow'a, syna trapera i alkoholiczki, niemowy, którym pogardza społeczność. Bohater, wypełniony religijnym natchnieniem, a zarazem zafascynowany ludzkim okrucieństwem i cielesnością, dorasta w latach czterdziestych i pięćdziesiątych w Ukulore, bagnistej okolicy na południu Stanów Zjednoczonych. Jego historia splata się z losami Beth, córki ladacznicy, podrzutka, uważanej w miasteczku za święte dziecko oraz całą gamą innych groteskowych postaci: miłośników podłego bimbru, wykolejeńców, przygłupów, nawiedzonych kaznodziejów.
Powieść jest sumą kontrastów. Porusza poważne tematy takie jak alkoholizm, fanatyzm religijny, czy prostytucja, zarazem jednak każde zdanie przesiąknięte jest groteską, makabrą i absurdem. Nick Cave dokonuje ciekawego zabiegu wprowadzając styl biblijny, ale wprowadzając do tekstu mnóstwo wulgaryzmów i potocznych...

Przerażająca, zachwycająca, inspirująca. Wżynająca się w mózg, dająca do myślenia i dająca w twarz. Po przeczytaniu czułam się totalnie wypruta z sił. Zostałam zmieszana z krwią i błotem, i to mi się bardzo, bardzo podobało. Coś niezwykłego, jedna z moich najukochańszych książek ever.

Tala | 2013-08-23
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Szczerze mówiąc, ciężko jest mi ocenić tę książkę ze względu na to, że wywołała u mnie skrajnie mieszane uczucia. Bardzo cienię sobie twórczość pana Nicka Cave'a, ale chyba jednak wolę, żeby pozostał przy pisaniu wierszy i tekstów piosenek. "Gdy oślica ujrzała anioła" jest książką, której nie zrozumiałam. Może to mój mały rozumek, a może po prostu nie potrafiłam się tej lekturze poświęcić w całości. Odrzucał mnie ten brud, ta brutalność, ta krew sącząca się pomału z każdej strony. Nie przekonywało mnie też wciskanie w zdania różnego rodzaju wiązanek przekleństw. Pojawiło się jednak kilka ciekawych myśli, kilka ciekawych rozwiązań. Z pewnością też pan Cave poradził sobie całkiem ładnie z pokazywaniem rozważań głównego bohatera. Duży plus. Gdybym tylko po przeczytaniu tej książki nie czuła się jak po kąpieli w szambie...
W teorii mogłabym wystawić ocenę negatywną, ale czułabym się z tym naprawdę niekomfortowo. Myślę, ze to po prostu nie do końca była książka dla mnie.

zijuantanejo | 2011-12-31

Łatwiejsza w czytaniu pomiędzy 21 czerwca a 23 września (w strefie umiarkowanej) lub cało rocznie w strefie podzwrotnikowej.

Dzolina | 2016-07-02

Mroczna, przerażająca, psychodeliczna, okrutna! Polecam wielbicielom zagłębiania się w "szambo człowieczeństwa". Jeszcze nigdy żadna książka nie zrobiła mi takiego chaosu w głowie. To jedna z tych pozycji, które czyta się tylko raz, bo na więcej nie ma psychicznie sił. Zdecydowanie nie czytać w okresie słabego stanu psychicznego!

Nyscirre | 2012-05-25
Przeczytana: 22 maja 2012

Ciężka pozycja. Nie tyle przez przedstawioną historię, ile przez wciskanie przez autora biblijnego stylu wypowiedzi, który kompletnie psuł przekaz. Bo co jest fajnego w czytaniu nieudanej inwersji, na modłę przeciąganą masą zbędnych przymiotów? Dobrze, jest rwący potok, ale po co od razu pisać, że był mętny, dziki, meandrowaty, błyszczący w słońcu, pełen ryb, (...) zarośnięty szuwarami? Tak właśnie zbija się objętość w "Oślicy", na opisach, które można by spokojnie odjąć, a książka w cale by na tym nie straciła. W niektórych momentach - przyznaję - po prostu leciałam wzrokiem w dół kartki, wiedząc, że i tak mnie nic nie ominie.
I wiecie co?
Nic mnie nie ominęło. Nic.
Albo akcja przyspiesza, albo zwalnia do takiego stopnia, że dziesięć razy podchodzisz do krótkiego rozdziału. Bo rozdziały mają średnio po jakieś 5-6 stron, czasami mniej, czasami więcej.

No i zakończenie. Może mi ktoś powiedzieć, o co chodzi w zakończeniu? Totalnie nie rozumiem, i albo to mój mózg jest zbyt mały, by...

Astrith | 2015-11-20

Ciężke, dołujące, smutne, ale bardzo dobre.
Książkę czyta się trudno, jednak uważam, że warto. Znakomity klimat, ciekawa (chodź porządnie wykręcona) galeria bohaterów.
Proponuję jednak nie czytać tego jeśli mamy zły humor.

| 2014-02-15
Przeczytana: 2011 rok

Przerazajaca ksiazka. Choc nie jest zla, to przez opisy okrucienstwa wobec zwierzat stracilam sympatie do Nicka Cave'a. Jestem zniesmaczona ta powiescia, zdenerwowana.

Linda Goździk | 2010-09-17

Ta książka jest słabą imitacją a wręcz nieudolną kalką książki "Pieśni Maldorora " Comte de Lautréamont'a. Bardzo nieładnie Panie Cave tak po kimś zrzynać cichaczem:/