Letnia przeprawa

Wydawnictwo: Muza
Summer Crossing
83-7200-834-5
Letnia, przeprawa

Pod koniec roku 2004 na aukcję do Sotheby ego trafiły cenne dokumenty Trumana Capote a. Wśród nich znajdowały się cztery szkolne zeszyty z rękopisem Letniej przeprawy. Powieść tę Capote zaczął pisać w roku 1943, ale nigdy nie zdecydował się na jej wydanie. Od śmierci pisarza w roku 1984 literaturoznawcy i biografowie zajmujący się jego twórczością długi czas uważali rękopis za bezpowrotnie stracony.Nowy Jork tuż po drugiej wojnie światowej. Grady McNeil, młoda dziewczyna z wyższych sfer, zostaje sama w penthousie przy Piątej Alei, gdy jej rodzice wyprawiają się na lato do Europy. Jej sekretny romans z chłopakiem urodzonym na Brooklynie, weteranem wojennym, który pracuje jako parkingowy, nabiera rumieńców. W miarę jak lato mija, staje się coraz poważniejszy i coraz bardziej dwuznaczny moralnie. Ostatecznie Grady podejmuje szereg decyzji, które nieodwracalnie naznaczą jej życie..Truman Capote urodził się w Nowym Orleanie 20 września 1924 roku. Międzynarodową sławę zyskał w roku 1948 wraz z wydaniem debiutanckiej powieści Inne głosy, inne ściany. Jego pozostałe dzieła obejmują śniadanie u Tiffany ego, Drzewo nocy, Harfę traw i prawdziwe arcydzieło zbrodni Z zimną krwią. Capote dwukrotnie otrzymał nagrodę imienia O. Henry ego w dziedzinie opowiadań, był członkiem National Institute of Arts and Letters. Zmarł 25 sierpnia 1984, na krótko przed swymi sześćdziesiątymi urodzinami.

orchisss | 2010-09-01
Przeczytana: 01 września 2010

No i powiem to znów - lubię Capote. Lubię jego język, lubię jego styl pisania. Lubię lubię lubię. Krótka historia, nowelka właściwie. Zupełnie inna od "Z zimną krwią".

Co zrobiło na mnie wrażenie? Psychologia postaci głównej bohaterki. Truman Capote pokazał schemat podejmowania działań, które nieodwracalnie zmieniają nasze życie. Czasem decyzje podejmujemy ot tak, bez żadnego przemyślenia. Pomyślimy później... dorośniemy później... zorganizujemy się później ... za chwilę, za 3 tygodnie ... A potem dopada nas "co ja takiego zrobiłam?"... Historyjka bardzo na czasie dla mnie. Polecam!

Justyna | 2011-04-18
Przeczytana: 05 maja 2009

Sięgając po Capote'a wciąż miałam w pamięci rewelacyjne "Śniadanie u Tiffany'ego". Nieco się jednak zawiodłam, bo "Letnia przeprawa" nie za bardzo do mnie przemówiła. O taka sobie opowieść o miłości, nie zdradzająca niestety niebanalnego niewątpliwie talentu Capote'go.

Jewel | 2015-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Rzeczywiście: to była letnia przeprawa. Książka, która nie sprawia przyjemności. Niestety. Ale jest dobrze napisana.

inga | 2011-12-16
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 16 grudnia 2011

byłoby ciekawiej gdyby książka była trochę dłuższa.

PoProstuAnia | 2014-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2014