Listy do matki

Tłumaczenie: Anna Trznadel-Szczepanek
Wydawnictwo: Muza
Lettres à sa mère
9788373198999

Saint-Exupery zawsze czuł się związany z domem rodzinnym, z siostrami a zwłaszcza z matką, którą darzył głębokim szacunkiem i miłością. W listach do niej odnajdujemy niewyczerpane pokłady czułości, wdzięczności za szczęśliwe dzieciństwo i duchowe oparcie, jakim pozostała dla syna, gdy borykał się z dorosłym życiem. Prócz silnego ładunku emocjonalnego listy te zawierają także wiele danych biograficznych dotyczących lat szkolnych, służby wojskowej, kolejnych etapów pracy w lotnictwie i wreszcie walki z hitlerowskimi Niemcami.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2006

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=40648

Marcin | 2011-02-22
Przeczytana: 2009 rok

"Czy mama wie, że pomimo swojej słabości jest jak Anioł Stróż, taka silna i mądra, i pełna błogosławieństw, że człowiek modli się do Mamy, gdy pozostanie sam wśród nocy?" Z tego cytatu jak i z całej książki wyziera straszna prawda....dziś tak się już nie mówi! A szkoda.

Bardzo osobista literatura, relacja syna z matką który jest jej wdzięczny za wspaniałe dzieciństwo i wsparcie w dorosłym życiu.

Listy, czy dzienniki mają to do siebie, że lepiej się je czyta znając już częściowo dorobek literacki autora. W tym przypadku tak nie jest. Jest to lekcja dla nas, jak powinniśmy szanować nie tylko matkę ale bliskich nam ludzi. Oczywiście na szacunek trzeba sobie zapracować - co też w pełni uczyniła Jego matka.

Listy te oprócz wymiaru osobistego i uczuciowego mają także wymiar poznawczy dla nas jako czytelników, pomagają lepiej zrozumieć psychikę i tym samym twórczość Exupery'ego.

Rafał | 2010-09-05

Ktoś napisał, że zwroty 30-letniego Exupery'ego do matki w postaci "mamusiu, mamcio", wskazują na niedojrzałość Autora. Dla mnie jest to wyraz pięknej miłości do matki i świadomość sensu swojego życia.

Polecam tym, którzy chcą poznać życie młodzieńcze Pilota i jego dorastanie do myśli filozoficznej zawartej w książkach.

Zbigniew | 2010-07-03

Nie pamiętam kiedy czytałem, nie zapisuję takich rzeczy.

joannawłod | 2016-09-03
Tomek | 2016-07-04