Marmurowy faun

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Marble faun
Marmurowy, faun
klasyka

Tajemniczy, dramatycznie rozwijający się wątek, atmosfera niesamowitości, motyw sentymentalnej miłości, czyli prawdziwa powieść grozy, w której najważniejsze stają się kwestie odpowiedzialności oraz roli grzechu wzbogacającego doświadczenie człowieka i pozwalającego mu lepiej zrozumieć siebie i innych.

Kuro Neko | 2016-03-16

"Marmurowy Faun" przede wszystkim zmusza do skupienia. Posiadam wydanie z 1984r w tłumaczeniu p. Marii Kaniowej, którego język wzbudził mój zachwyt - cudowna odsłona polszczyzny, która kilkukrotnie zmusiła mnie do odkurzenia słownika języka polskiego. Prawdziwa uczta językowa! Jest to zdecydowanie ogromny walor tej książki.
Fabułę tworzą rozmyślnie splatające się wątki: obszerne opisy Rzymu i jego zabytków oraz losy czwórki bohaterów. Autor prowadzi nas obskurnymi uliczkami Wiecznego Miasta, przystając przy co ważniejszych dziełach sztuki i w ostatniej chwili (tuż przed westchnieniem wyrażającym lekkie znudzenie) wprowadza kolejny aspekt tajemniczych, nieco mrocznych perypetii młodych artystów.
Czytając "Marmurowego Fauna" trudno nie dostrzec porównań jakich dokonuje autor - stawia przeciw sobie cnotę i grzech, Stary i Nowy Świat, dobro i zło. Śledząc losy bohaterów obserwujemy ich rozwój moralny, próby radzenia sobie z grzeszną naturą człowieka. Stanowi to ciekawy, prowadzący do...

Trithemius | 2016-08-10
JarekB | 2016-02-18