Proces

Der Prozess
Proces, Kafka
literatura piękna
norimenai

Świeżej daty przekład „Procesu” unika filologicznych pomyłek wcześniejszego i uwzględnia rozdziały zarzucone przez Kafkę. Stara się też odtwarzać symboliczny charakter tej odrealnionej prozy, ale i jej rzeczowy język, ironię i humor. Józef K., oskarżony bez podania zarzutów, to nie żaden skromny urzędnik ani człowiek bez winy – choć tak się zwykło czytać Proces. Siła, która niszczy karierę i...

Józef K., oskarżony bez podania zarzutów, to nie żaden skromny urzędnik ani człowiek bez winy – choć tak się zwykło czytać Proces. Siła, która niszczy karierę i życie ambitnego bankowca, to – także wbrew tradycyjnej lekturze – ani biurokracja, ani dyktatura. O co tu w takim razie chodzi?

By znaleźć własną odpowiedź, trzeba i warto uważnie czytać arcydzieło Kafki, odkrywając w nim niewyczerpane bogactwo sensów i bezsensów. W tym wydaniu przydatne w tym celu szkice dołączyli tłumacz, a także prof. Łukasz Musiał, który za swoją książkę „Kafka. W poszukiwaniu utraconej rzeczywistości” otrzymał prestiżową nagrodę „Literatury na Świecie”.

źródło opisu: officyna.com.pl

źródło okładki: Wydawnictwo Officyna

Chris3z8 | 2019-07-20
Na półkach: Książka, Przeczytane

Niestety, ale dziś to wstrętna rzeczywistość - żadna fikcja literacka. Sąd przyjmie każdego, a osądzeni mogą być wszyscy o wszystko. Choćby ostatnio natknąłem się na taką sensację, gdy rozmawiałem z montażystą okien, że został pozwany o jakieś alimenty, chociaż nikt go nie poinformował i nie dostał pisma o wezwanie (a, to dowcipnisie). Sam byłem ofiarą zniesławienia, ale doszło do takich absurdów, że ludzie mają ból tyłka o cokolwiek i już węszą, jak tu komuś zaleźć pod skórę i wrzucić pod paragraf. Spokojnie, gdybym szukał dziury w całym - oskarżony byłby niemal każdy, jak w procesie Kafki. Tylko zadajmy sobie pytanie, czy mamy sobie utrudniać i robić przysłowiowe z igły widły? Bo jeśli tak, to będzie jak w procesie Kafki - zostaniesz oskarżony, ale o co i dlaczego, to ci nikt nie wyjaśni. Nawet sąd zgłupieje.

Moirrey Malane | 2019-06-18
Przeczytana: 2011 rok

Nie ma równych.

Grzegorz | 2019-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2019

Świetna książka

WiTdonWiTo | 2019-06-15
Przeczytana: 2008 rok

Samopoczucia nie poprawia a wręcz odwrotnie. Więc jeśli ktoś jest w podłym nastroju to proponuję odłożyć lekturę tej książki na później.

Nycza | 2019-06-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2019
Przeczytana: 13 czerwca 2019

Jedna z lepszych książek. Absurd życia na talerzu.

Karakatasz | 2019-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2019

Książka na samym początku bardzo mnie zaciekawiła i zaintrygowała, później byłą dość trudna do przebrnięcia, ale bardzo ciekawa i oryginalna.
Wspomniany proces stawia Józefa K w sytuacji absurdu - z jednej strony jest przekonany, że to nic takiego i przy pomocy pewnych działań uda mu się z tego wyjść, jednak z drugiej uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie i wywraca jego życie do góry nogami.
Osobiście widzę w tym nawiązanie do istoty życia - możesz starać się ile sił, ale na końcu czeka Cię śmierć, której żadnymi środkami nie da się przezwyciężyć.

Petrus79 | 2019-06-05

Coś pięknego. Na równi ze "Zbrodnią i karą"

Effie | 2019-05-12
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

O "Procesie" Kawki zawsze słyszałam wiele dobrego. Co jakiś czas pojawiały się słowa "To była moja ulubiona lektura w szkole. Jak będziecie ją omawiać to koniecznie przeczytajcie, bo to wybitny utwór". Nałykałam się tych zachwytów i z niecierpliwością wyczekiwałam tego momentu, jednak podstawa programowa liceum nie przewidywała tej książki na podstawie z języka polskiego. Postanowiłam zajrzeć do niej dopiero rok po zakończeniu nauki w ramach przygotowań do poprawy matury (pierwsze podejście do poziomu rozszerzonego). Podeszłam do niej z wielką ekscytacją... może dlatego aż tak bardzo się zawiodłam.
Mówi się, że książka jest świetna, ale nie nadaje się do omawiania w szkole średniej. Ja podczas czytania byłam już po tym etapie edukacji i zdecydowanie nie byłam gotowa do odbioru tego utworu i możliwe, że nigdy nie będę na to gotowa. Oczywiście rozumiem, że jest tam miejsce na zachwyt nad licznymi płaszczyznami interpretacji, sylwetkami postaci, czy może stylem pisania autora (w końcu...

Schuller | 2019-05-05
Przeczytana: 11 kwietnia 2019

Groteska, groteska i jeszcze raz groteska. Wspaniała powieść o biurokracji, absurdzie i niesprawiedliwości wobec niewinnego człowieka. Dzięki oszczędności informacji, którymi karmi nas o bohaterze autor, każdy odbiorca, który był choć raz zmotywowany do załatwienia spraw w urzędzie odnajdzie i z całkowitą pewnością utożsami się z protagonistą.

Michał | 2019-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2019

Ta książka jest tak nienormalna , że jej głupota nie może sie zmieścic w jednej opini.