Rosyjska piękność

Wydawnictwo: Czytelnik

Rosyjska piękność to tragikomiczna, nieco groteskowa spowiedź moskiewskiej prostytutki, która czując mistyczny imperatyw wchłonięcia całego plugastwa świata umyśliła sobie zbawić Rosję. W ironizującym, często wręcz kpiarskim i prześmiewczym w stosunku do własnych rodaków tekście utworu stylizowanym na surową literacko, amatorską pisaninę pobrzmiewają dalekie echa znanej tezy Dostojewskiego, iż piękno zbawia świat.

BuchBuch | 2013-03-27

Irina Władimirowna Tarakanowa to napływowa mieszkanka Moskwy, oczytana (to jej własna opinia), nie mogąca zmyć z siebie stęchlizny starej mieściny, która w stolicy prowadzi życie nierządnicy. Z wyboru, nie z konieczności. Ma ona pewien pomysł na siebie: postanawia zbawić świat (w obrębie Federacji), jako że największym jej marzeniem i powołaniem jest życie w szczęściu, chce więc rozszerzyć je na całą Mateczkę Rosję.
Cała książka to jeden wielki monolog, naszpikowany historiami poszczególnych miłosnych przygód, przeplatanych okazjonalnymi zwidami i omamami (jak chociażby związek z Leonardem da Vinci). Stylizowana na prostą modłę wypowiedź obfituje w galerie kochanków, od ambasadorów po skrzypków.
Ważnym elementem konstrukcji fabularnej są nawiązania do piękna, jako drogi ku ulepszeniu, a nawet celu samego w sobie, ubrane tymczasem w kostium ironiczny, czasem karykaturalny. Z naiwnością i pewną dozą prostoduszności bohaterka beztrosko odsłania swoje życie, zahaczając nawet o...

un_forestiero | 2016-09-04
AgaPe | 2016-04-19