Pani mego serca

Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis

Stany Zjednoczone, lata 20. XX wieku. Szczyt zainteresowania hipnozą, spirytyzmem i zjawiskami parapsychologicznymi. Pismo Scientific American ogłasza konkurs i powołuje komisję mającą zbadać autentyczność potencjalnych mediów. Jednak jeden z jej członków, student Harvardu, zakochuje się w obiekcie badań...

Badhbh | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Przypadkowy zakup z racji mocno okazyjnej ceny. Nie liczyłam na zbyt wiele, więc to co otrzymałam przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Narrator wzbudza sympatię, a jego perypetię zainteresowanie. I realia czasów proibicji oddane zostały ze szczegółowością, która w pełni mnie usatysfakcjonowała (a historię to ja lubię;)). Główna "heroina" jakoś nie przypadła mi do gustu, ale załóżmy, że oglądamy ją z wyidealizowanej perspektywy jej absztyfikanta. Finał mógłby być ciekawszy. Niemniej ta książka o jakże egzaltowanym tytule to smakowity kawałek literatury, nie, nie wybitny, ale wakacyjna lektura przednia.

Kallezeskocznaziemię | 2013-01-13
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Młody i biedny student Harvardu przez jakiś nieprawdopodobny zbieg okoliczności dostaje się do komisji demaskujacej fałszywych mediów. W swoim fachu sprawdza się nadzwyczaj dobrze, aż do momentu, kiedy spotyka małżeństwo Crawley'ow. I tu zaczyna się jego dramatyczne "latanie za własnym ogonem", zabawa w detektywa, przygody z duchami i uroczą Miną Crawley(Nie mogę się powstrzymac od skojarzenia z Miną Harker bohaterką Draculi. I nie jest to calkowicie subiektywne).
Autor z pewnością kiedyś zaczytywał się w wiktorianskich powieściach, ale na lekkim podobieństwie postaci kończy się tu jego inspiracja. Książka jest napisana stylem współczesnym z całkiem udanymi opisami, tak, że czasem ciarki przechodzą po plecach.
Tresc podzielilabym w nastepujacych proporcjach; 50%watek kryminalny, 20%realia epoki 10%romansowy 20% naukowy. Zupelnie inaczej niż sugeruje tytuł. A teraz coś ode mnie. Ksiazka mną wstrzasnela jak nic ostatnimi czasy. Kupilam ją jakos tak przez przypadek w składzie taniej...

Marcin Stachelski | 2012-10-16

Polski tytuł przywodzi na myśl tanie romansidło, ale tak nie jest. Książka, choć trudno w to uwierzyć na pierwszy rzut oka, nawiązuje do faktów. Mina Crawley to rzeczywiście znane medium Mina Crandon, a autor zręcznie wplótł fikcyjny wątek romansowy w autentyczną historię prób zdemaskowania medium przez specjalną komisję powołaną do badania zjawisk parapsychicznych. Warto pochwalić autora za język - jest plastyczny, barwny, oddający atmosferę Ameryki lat 20., tj. okresu prohibicji i fascynacji spirytyzmem. Bardzo polecam :)

Tinkerbelle | 2013-10-10
Przeczytana: 09 października 2013

Dobrnęłam do końca - jest dobrym określeniem. Książka nie była zła, bo mi się to udało, ale znudziła mnie.
Może kwestia braku obeznania w ówczesnych realiach z mojej strony, ale czegoś mi cały czas brakowało. Nie zżyłam się z bohaterami i nie umiałam zupełnie wczuć się w motywy ich postępowania.

Lektura dla osoby, która szybko czyta i właśnie przypadkiem nie ma co czytać.

Karolina | 2016-05-25
Indygo | 2016-05-23