Odlot dzikich gęsi

Wydawnictwo: W.A.B.

O czym jest ta powieŁć? Może o miłoŁci trudnej i zbyt późno uŁwiadomionej, o odpowiedzialnoŁci za drugiego człowieka. Na pewno o przemijaniu. O prowincji jako samoistnej stronie Łwiata. O wojnie, ale wojna jest w tle. O samooszukiwaniu i niemożliwoŁci uniknięcia wyboru. Autor.

allison | 2011-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2011

Akcja powieści rozgrywa się w małej wiosce w Górach Świętokrzyskich. To tam główny bohater postanawia uciec z Warszawy przed okrucieństwami wojny. Kieruje nim i konformizm, i troska o chorującą żonę oraz pewna dziwna ...przepowiednia usłyszana w stolicy.

Życie w górach nie okazuje się jednak sielanką. Codzienne ekonomiczne problemy przeplatają się ze strachem przed Niemcami, Kałmukami, Łotyszami oraz rodzimymi bandytami, którzy mimo iż znani są z nazwiska, sieją postrach i terror w całej okolicy. Pod koniec wojny nowym zagrożeniem okazują się idący na Berlin sowieci.

Mimo ciekawej tematyki, książka jest zbyt przegadana (przeciągające się dialogi, zbyt rozwlekłe retrospekcje).
Plusem na pewno jest styl - dopracowany i różnorodny, gdyż obok poetyckich fragmentów pojawiają się dosadne wypowiedzi bohaterów.

Autor pięknie przedstawia przyrodę. Nie jestem wielką miłośniczką rozbudowanych opisów krajobrazów, ale Zubiński ujął mnie impresjonistycznymi i jednocześnie pełnymi...

anawa004 | 2012-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2012

Różne myśli kłębią się w głowie, coś mądrego o tej książce napisać i twórczego, ale ciężko w słowa wszystko ubrać. Dojrzała miłość dojrzałych ludzi. Wojna, aczkolwiek w tle, więc nie męczy. Głęboka, przemyślana, niepokojąca. Nie jest lekka, więc nie na wieczory do odpoczynku. Każdy wers ma znaczenie, każde słowo jest ważne. Opisy przyrody wyjątkowo nie męczące, wręcz przeciwnie, nadają swoisty klimat, tworzący ogół. Polecam.

MrDarius | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Czyta się, zamysł dobry, ale nie zostawia śladu ani w umyśle ani w sercu.

ungwena | 2016-12-10
Przeczytana: 2003 rok