Śmierć w Breslau

Cykl: Eberhard Mock (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Darmowe dodatki Edytuj książkę

Akcja tej pasjonującej powieści toczy się w bardzo dokładnie zarysowanych realiach historycznych i topograficznych międzywojennego Wrocławia. Makabryczny mord dokonany na młodej wrocławskiej arystokratce jest ponurą zagadką, którą usiłuje rozwiązać dwóch zgorzkniałych i ciężko doświadczonych przez życie policjantów: Herbert Anwaldt i Eberhard Mock.

źródło okładki: skan własny

Arek | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Akcja powieści "Śmierć w Breslau" toczy się we Wrocławiu w latach 30-tych ubiegłego wieku.
Breslau to niemiecka nazwa największego miasta leżącego nad Odrą.
Mam wrażenie że pan Marek Krajewski, idealnie oddaje klimat tamtych czasów.
Dostosowuje do nich swój bogaty wachlarz słów.
Niewątpliwie jest pesymistą moralnym, jednak tylko trochę mi to przeszkadzało.

Język powieści jest bardzo plastyczny i poetyczny.
Czytając o upałach, miałem wrażenie że sam się pocę.
Mnóstwo tu intryg, spisków, klik wewnątrz gestapo i policji kryminalnej Wrocławia.
Nikt z tych organizacji nie może być pewnym następnego dnia.
Widzimy jak rośnie w siłę faszyzm i antysemityzm.

Tempo akcji określiłbym jako średnie, no może troszku wolne.
Ten kryminał ma również pewne cechy horroru.
Nie brak w powieści scen pełnych brzydoty.
Nawet to co mogłoby być piękne, opisane jest jako straszne.

Nie jestem zachwycony, ale chyba jeszcze wrócę do tego autora.

Koronczarka | 2018-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2018

Taki kryminał, który warto przeczytać. Niemiecki Wrocław i czasy rodzenia się faszyzmu. Świat przestępców, okrucieństwa, prostytucji i wyuzdania. Ale wszystko to na tle z wielką pieczołowitością opisanego miasta. Wędrujemy ulicami Wrocławia i widzimy gdzie była speluna, a gdzie elegancki hotel, gdzie urzędował zegarmistrz, a gdzie był sklep z odzieżą. Książkę można czytać z planem przedwojennego Wrocławia w ręku. w mieście, w którym rządzi korupcja nie ma miejsca na jaśniejsze tony. W życiu Eberharda Mocka też ich w zasadzie nie ma. Koszmarna zbrodnia, skorpiony, hazard i rozpusta to trzewia miasta.

Bożena | 2013-11-02
Przeczytana: październik 2013

Jest rok 1933, we Wrocławiu w brutalny sposób zostaje zgwałcona i zamordowana córka barona von der Maltena. Dochodzenie prowadzi Eberhard Mock - policjant, który w dość kontrowersyjny sposób zdobywa informacje, nierzadko dopuszcza się szantażu w załatwianiu różnorodnych spraw, po prostu na każdego ma "haka" i umiejętnie to wykorzystuje. Wszystko wskazuje na to, że ta wstrząsająca zbrodnia ma charakter rytualny a komuś wpływowemu bardzo zależy na jak najszybszym wskazaniu i ukaraniu sprawcy (nie koniecznie tego prawdziwego). Mock - stary wyjadacz i karierowicz - ulega pokusie awansu i presji władz, wykorzystuje podsunięte mu tropy, znajduje "kozła ofiarnego" i po cichutku zamyka śledztwo. Jednak ojciec zamordowanej dziewczyny - baron von der Malten - nie daje za wygraną, sprowadza z Berlina specjalistę od kryminalistyki Herberta Anwaldta, który przy pomocy Eberharda Mocka ma za zadanie wznowienie śledztwa i ujęcie prawdziwego mordercy.
Jak poradzi sobie ten duet - "...zgorzkniałych...

gwiazdka | 2015-11-24
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 24 listopada 2015

Ciężko czytało mi się tę książkę, szczególnie opornie szedł początek, po połowie było już trochę lepiej. Główny bohater na razie mnie do siebie zniechęcił swoim charakterem, bo inteligencji mu nie odmówię. Intryga dość interesująca, chociaż wszystko wydaje się trochę rozwlekłe. Dużo brutalnych scen, usprawiedliwionych co prawda przez czas, w jakim toczyła się akcja, sprawiło, że powieść wydała mi się mroczna.

Dla mnie prywatną ciekawostką w tej książce był bohater z moim nazwiskiem (nieczęsto spotykanym w Polsce), na szczęście należał do neutralnych, a nie do tych złych.

Ponieważ to pierwsza powieść z Eberhardem Mockiem, jaką przeczytałam, dam sobie i autorowi szansę, być może przywyknę do klimatu serii i w przyszłości będę wyżej oceniać książki Marka Krajewskiego, dziś skromnie.

deskath | 2013-03-20
Przeczytana: 15 października 2009

Moje pierwsze spotkanie z prozą Krajewskiego i miłość od pierwszego przeczytania. Znalazłem w książce to czego szukałem w kryminałach. Gęsty klimat zaułków przedwojennego Wrocławia, niejednoznacznego bohatera, którego trudno nazwać kryształowo czystym. Intryga jest tutaj wciągająca z bardzo dobrym finałem. Nie można też nie wspomnieć o roli jakie odgrywa w powieści Miasto. Wydaje się być równorzędnym bohaterem co Mock. Na pewno jest to duża gratka dla osób znających Wrocław współcześnie i mogących go porównać z przedwojennym Breslau. Polecam wszystkim fanom retro kryminałów, choć muszą się przygotować na solidną dawkę brutalności i mrocznych tajemnic.

książek: 2082
Ola | 2015-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 maja 2015

"Śmierć w Breslau" to moje pierwsze spotkanie z Markiem Krajewskim. Pytanie tylko dlaczego tak późno, dlaczego nie odkryłam tego autora wcześniej? Hm... lepiej późno niż wcale. Wątek kryminalny jest w moim rankingu tego, co mnie urzekło na trzecim miejscu. Pewnie jest to efekt tego, że ja kryminałów raczej nie czytam. Tak, to dla mnie było najmniej ciekawe. Na drugim miejscu, czyli to, co zaciekawiło mnie znacznie bardziej jest klimat powieści. Jak już ktoś wcześniej napisał mroczny i dekadencki. Nie wesoły, a ponury, przygnębiający, chwilami wręcz cuchnący. Aura tej książki sprawiła, że nie mogłam jej odłożyć. Lubię takie klimaty, a niełatwo je oddać na kartach powieści. Pierwsze miejsce i zwycięstwo dostaje ode mnie Wrocław. Cudownie ukazane moje miasto. Razem z bohaterami przechadzałam się ulicami wyobrażając sobie jak musiały wyglądać w czasach, gdy toczyła się akcja. Spacery te wzbudzały we mnie tęsknotę i zalewały moje serce ciepłem i rozrzewnieniem. Nieważne, że to kryminał...

Jolka | 2018-09-08
Przeczytana: 08 września 2018

Lektura "W otchłani mroku" Krajewskiego nie dała mi takiej satysfakcji jak "Śmierć w Breslau". Wgłębiłam się nieco w historię twórczości Marka Krajewskiego i odkryłam, że jest to właściwie debiut pisarza z 1999 roku i jednocześnie początek serii z Eberhardem Mockiem. W takim razie Krajewski zaczął naprawdę w wielkim stylu.

Z wszystkich kryminałów retro, jakie dotąd czytałam, ten uważam za najlepszy. I nie tylko z racji perfekcyjnego prowadzenia czytelnika przez ulice przedwojennego Wrocławia, ale za błyskotliwy wątek kryminalny biorący swój początek w ..XIII wieku.

Czego tu nie mamy! Autor prowadzi nas od wrocławskich knajp i przybytków uciech, przez salony przeklętych von Maltenów, kazamaty gestapowskich mordowni aż po pustynne piaski Sahary. To wszystko w atmosferze rozwijającego się szybko nazizmu, w aurze zgnilizny i zepsucia moralnego. Świat wyuzdania, rozpusty, okrucieństwa i hazardu a w tle zemsta po siedmiu wiekach z egzotycznymi skorpionami.
Dla erudytów autor...

kama100 | 2018-03-11
Przeczytana: 25 lutego 2018

Dla mnie zaledwie przeciętna. Nie wiem czy sięgnę po kolejne części. Przeszkadzały mi opisy ulic przedwojennego Wrocławia i dojazdów do poszczególnych miejsc. Dla przeciętnego czytelnika, który nie zna miasta, lub zna je niedostatecznie, te opisy uważam za zbędne, tym bardziej, że są to już nieistniejące ulice.
Intryga może i ciekawa, ale mnie jakoś nie zachwyciła. Każdy ma jednak prawo do własnej opinii (mojemu synowi np książka się podobała), więc nie chcę nikogo zniechęcać.

Paweł | 2015-06-02
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 czerwca 2015

Moim skromnym zdaniem ,, Śmierć w Breslau" uchodzi za bardzo dziwną książkę. To moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora. Trochę się zawiodłem. Podczas czytania bywało tak, że nie wiedziałem o czym czytam. No jest niby główna ścieżka ,,śladowa" prowadząca ku tym skorpionom. Ale reszta? Miałem nawet mętlik w głowie od tych wszystkich niemieckich nazw. Do tego dochodzi dwóch policjantów: niby stróże prawa, którzy powinni dbać by prawo przestrzegać, a łamiących je egzekwować. Co się okazuje? Jeden policjant jest sadystą, a drugi pijakiem. Zaplanowanie i dokonanie mordu na innej osobie? Nie ma problemu. Do końca nie wiem co przeczytałem: czy książkę fantastyczną, detyktywistyczną, a może jakiś horror? Sceny i fabuła wręcz nie do wyobrażenia. Mam mieszane uczucia i nic konrketnego z tej książki ,,nie wyniosłem". Przykro mi.

PijanyKrokus | 2019-03-01
Na półkach: Z dreszczykiem, Przeczytane

Kocham Wrocław, a nikt tak nie piszę o moim ukochanym mieście jak Marek Krajewski. "Śmierć w Breslau" to kryminał dobry, ale przede wszystkim stylowe. Doceniam dbałość o szczegóły i wykreowaną przez autora atmosferę.