Dla honoru organizacji

Cykl: Wieża Babel (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo LTW
geokuba

Inne wydania

"Dla honoru organizacji" to druga część cyklu "Wieża Babel". Akcja tej pełnej wątków autobiograficznych powieści rozgrywa się na Wileńszczyźnie w latach 1942–1943. Józef, znany w pewnych kręgach jako Kondor, rozpoczyna współpracę z wileńską AK, a dokładnie z komórką dokonującą zamachów na zbrodniarzy skazanych na śmierć przez "górę". Szybko jednak wychodzi na jaw, że tylko nieliczni członkowie AK są prawdziwymi bojownikami o wolność ojczyzny. Mimo że bohater obejmuje kierownictwo nad niesprawnie działającą placówką, planowane są zamachy i giną kolejni skazani. Honor organizacji zostaje więc ocalony, ale Józef dobrze wie, że to zbyt mało.

źródło opisu: http://www.ltw.com.pl/

źródło okładki: http://www.ltw.com.pl/

wiech | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Dalsze losy bohatera „Człowieka przemienionego w wilka”.
Józef jest teraz „tajnym agentem”. Prowadzi działalność konspiracyjną, współpracuje z wileńską AK. Romansuje z kobietami.
Tworzy wyszkoloną grupę zabójców. Zaczynają się egzekucje i zamachy na kolaborantów.
Książka nie jest fikcją literacką. Piasecki dokładnie tym zajmował się w Wilnie w czasie wojny. To jego osobiste doświadczenia.
Polecam tę książkę. Wspaniała powieść wojenno – sensacyjna.
PS
Niesamowity pisarz. – I pistoletem i piórem walczył z bolszewizmem.
Naprawdę warto czytać Piaseckiego. Szkoda, że nie jest dziś tak popularny.
Jednak wciąż istnieje grono jego wiernych czytelników.

Tosiaczek | 2013-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2013

Ta książka to kontynuacja „Człowieka przemienionego w wilka”. Kiedy skończyłam ją czytać, przyszło mi na myśl, że pasuje do niej jedno stwierdzenie – ta książka to seria wyroków i to wyroków śmierci.

A co dzieje się z Józefem, głównym bohaterem, tytułowym wilkiem z pierwszej części? Jest wolnym strzelcem. I to dosłownie, ale i w przenośni. Dosłownie – bo ma związek z wykonywaniem wyroków śmierci na wrogach kraju kolaborujących z Niemcami, a w przenośni – bo nie należy do żadnej organizacji, ale jest na ich usługi. I tu wychodzą na jaw sprzeczności jakie zachodzą w tym człowieku. Jaki bowiem jest jego pogląd na karę śmierci? Uważa, że kara śmierci wydana przez trybunał to morderstwo, a jednocześnie sam jest gotów zabić, jeśli tylko spotkałby na swej drodze zbrodniarza pokroju Stalina. Paradoks, prawda?
A tak naprawdę to przeraża jak bardzo wyprany z emocji jest Józef wtedy, gdy obmyśla i realizuje zamachy.

A co dzieje się w jego życiu prywatnym? Odpowiem jednym słowem –...

robofree | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

"Dla honoru organizacji", powieść Sergiusz Piaseckiego, ukazująca działalność struktur AK na terenie Wileńszczyzny. Autor w dużej mierze, odniósł się do własnych przeżyć z okresu okupacji z lat 1942-43 i można zauważyć, iż działalność komórki likwidacyjnej AK, znał z autopsji. Głównym bohaterem powieści jest Józef, człowiek nie zależny i nie związany z żadną podziemną organizacją. Działający na terenie Wilna - organ AK, zajmujący się likwidacją, najbrutalniejszych okupantów i ich sprzymierzeńców, nie odnosił na tym polu, żadnych widocznych efektów. Józef, pseudonim "Kondor", pomimo swoich indywidualnych zaopatrywań i braku przynależności do jakiejkolwiek organizacji podziemnej, podejmuje się reorganizacji tejże komórki. Pomimo niechęci niektórych ich członków, jak i rozgrywania przez nich własnych prywatnych interesów w ramach organizacji, Józef odnosi pierwsze sukcesy i zdobywa uznanie "góry". Sergiusz Piasecki w powieści, dotyka czułego punktu, działalności polskiego państwa...

Adrian F | 2017-10-24
Przeczytana: 17 października 2017

Nieco dziwna historia, być może źle odebrałem tę powieść. Miałem jednak wrażenie, że patriotyzm Józefa jest taki bezrefleksyjny, jakby wszystko robił mechanicznie. Poza tym genialny język, lekkość pióra pana Piaseckiego i niesamowity klimat utraconego miasta zasługuje na uwagę każdego czytelnika.

MaciekWroc | 2014-07-16
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Kontynuacja t.1 pt. "Człowiek przemieniony w wilka". Zawiera interesujące spostrzeżenia autora dotyczące tzw. "konspiracji", dalekie od ich pomnikowego ujęcia, ale wyglądające na autentyczne. Brawurowe opisy akcji dywersyjnych i życia w podziemiu,ale również opis osobistych rozterek bohatera, w tym jego czasem trudnych relacji z kobietami. Banał ? O nie ! Panie i Panowie reżyserzy do dzieła :)

Michal | 2015-01-17
Przeczytana: styczeń 2015

Powieść „Dla honoru organizacji” stanowi drugą część cyklu „Wieża Babel”. W przeciwieństwie do części poprzedniej, której sedno stanowiło zobrazowanie życia w okupowanym Wilnie i sposobów w jaki mieszkańcy wiązali przysłowiowy koniec z końcem, punkt ciężkości przesuwa się obecnie na działalność „publiczną” bohatera Józefa Kowalskiego vel Makarewicza w latach 1942 - 1943.

„Dla honoru organizacji” przynosi dość krytyczną ocenę polskiego podziemia na Wileńszczyźnie w okresie drugiej wojny. Co prawda Józef nie wstępuje do AK, choć jest do tego zachęcany m.in. przez Grzmota, ale współpracuje z nią jako wolny strzelec nie przerywając współpracy z Tomaszem i jego organizacją, w której historycy widzą Ligę Wojennej Walki Zbrojnej.

W tekście poświęconemu „Człowiekowi…” zwróciłem uwagę na niezadowalającą kreację postaci, niezauważalny niemal zarys ich psychologii… Nie tyczy się to w dużej mierze niniejszej powieści. Główny konflikt z jakim Józef boryka się w tej części zasadza się na...

archiwista_cyklista | 2014-03-15
Na półkach: Przeczytane, II WŚ
Przeczytana: 15 marca 2011

Niestety Piasecki nie napisał 3 książki i mamy tylko "Człowiek przemieniony w wilka" i "W imię honoru organizacji". Ale i tak są to niezwykle ważne książki dla poznania prawdy o okupowanej Wileńszczyźnie. I o życiu codziennym ludności cywilnej i o organizacjach niepodległościowych. Moim zdaniem nie można traktować ich jak powieści tylko jak pamiętnik. Potwierdzają to książki naukowe, które czytam o tym temacie. Bardzo dobrze komponują się też z książkami Józefa Mackiewicza (Droga donikąd i Nie trzeba mówić głośno).

Piotruszka | 2014-12-14
Przeczytana: 2013 rok

Trzecia przeczytana przeze mnie książka Piaseckiego. Szczerze zaczęło mnie po troszku nużyć. Bardzo podobna w narracji, pomysły jakby powielające się. Mimo wszystko dobrze się czyta. Zaryzykuję jeszcze jedną książkę Sergiusza....

Triceratops | 2011-05-17
Przeczytana: 14 maja 2011

Doskonała przygodowa powieść o walce z okupantem w czasie II Wojny. Główny bohater - Józef - jest agentem współpracującym z AK. Mimo skromnych możliwości (braku uzbrojenia, wykwalifikowanej kadry) potrafi zorganizować zamachy na niemieckich prominentów i przeprowadzić inne akcje na granicy prawa. Jak przystało na tajnego agenta nie są mu również obce romanse z pięknymi kobietami. Widać z tego, że James Bond nie był wcale pierwszym tego typu bohaterem.

Dominik Socha | 2013-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2013

Niezły kawałek literatury wojenno-sensacyjnej(tak mógłbym to nazwać) bohater jako wolny strzelec(w przenośni i realnie)w konspiracji bierze udział w walce z okupantem. Józef jest literackim bratem Bonda i innych superbohaterów, chociaż wiele jego wyczynów opiera się prawdopodobnie na wojennych doświadczeniach autora. Nieźle się czyta!

Exodus