Grzeczność nasza i obca

poradniki

Książka zawiera opis form i zachowań grzecznościowych z różnych kręgów kulturowych – zwłaszcza tych, które bliskie są Polakowi ze względu na tradycję, sąsiedztwo, kontakty, ale też z kręgów kulturowych dla Polaka egzotycznych. Stanowi ona rodzaj poradnika dla czytelników, którzy chcieliby w kontaktach z przedstawicielami innych kultur zachować się w sposób stosowny i kompetentny. Autorzy...

Autorzy poszczególnych artykułów podjęli trud odpowiedzi na pytanie, jakie miejsce zajmują polskie zachowania grzecznościowe werbalne i niewerbalne wśród zachowań grzecznościowych innych narodów. Które polskie obyczaje można zaliczyć do wspólnego dziedzictwa kulturowego Europy, które zaś są specyficznie polskie? Czy obyczaje grzecznościowe mają w sobie coś uniwersalnego – czy bycie grzecznym, uprzejmym, empatycznym to cecha kultury narodu, czy indywidualna predyspozycja człowieka? Odpowiedzi na te i podobne pytania mogą się przydać każdemu czytelnikowi. Zwłaszcza zaś temu, który wybiera się za granicę.

shumii | 2014-06-04
Mekador | 2014-03-20