ART KONTRA ED

Wydawnictwo: Morphinum
albumy

Czternaście historii, dwadzieścia dziewięć fotografii. Zgromadzonych w ramach akcji ZRZUĆ CIUCH. Foty najpierw wylądowały na wystawie, teraz instalujemy je w tym oto albumie. A wszystko po to, by nauczyć się kochać własne ciało. Projekt ma na celu ukazanie problemu od zupełnie innej strony niż robią to media. Osoby chore na zaburzenia łaknienia to nie są „puste wieszaki na ubrania”. Każda z...

Projekt ma na celu ukazanie problemu od zupełnie innej strony niż robią to media. Osoby chore na zaburzenia łaknienia to nie są „puste wieszaki na ubrania”. Każda z nas posiada rozum, uczucia i marzenia, a z kolei niedowagę ma zaledwie dwie na dziesięć. Pozostałych ośmiu nikt nawet nie podejrzewa o chorobę. Chorobę trudną do pokonania, bo wbrew pozorom nie rozgrywającą się na talerzu, ale głęboko w ludzkiej psychice.
Inicjatywa pełni również funkcję terapeutyczną dla nas samych. Zachęca do wspólnych inicjatyw, rozwijania pasji, zaprzyjaźniania się z własnym ciałem, a przede wszystkim do próby skruszenia szczelnej skorupy depresji, która towarzyszy zaburzeniom odżywiania, i dostrzeżenia rzeczy pięknych, będących na wyciągnięcie ręki. Pokazuje, że choroba to nie wyrok.
Niezwykle ważne jest też ogromne wsparcie osób z zewnątrz, przyjaciół i wspaniałych artystów, którzy zdecydowali się je okazać poprzez udział w projekcie — ciałem bądź duchem. Oni wszyscy mówią jednym głosem: „To nie Wasza wina, że jesteście chorzy. Nie musicie się tego wstydzić”.
ED TEAM to elitarna grupa, która nie boi się mówić o zaburzeniach odżywiania — wprost, ale też poprzez różnego rodzaju art-akcje w plenerze (wystawy zdjęć, seanse filmowe, występy artystów) oraz w Internecie. Podpowiadamy, z czym „je się” ED, gdzie szukać pomocy i informacji pomagających zrozumieć chorobę. Opowiadamy o własnych pasjach i dotychczasowych wyczynach, aby przekierować uwagę (swoją i otaczającego nas świata), zapomnieć o objawach, pouśmiechać się.
Nie każdy z nas jest chory. W teamie są również bliscy i przyjaciele osób z ED, ale też tacy, którym zwyczajnie bliski jest los drugiego człowieka i chcą wesprzeć nasz projekt swoją obecnością. Bo przecież w kupie raźniej.
Tu nie będzie kości. Nie będzie wagi, centymetra, kroplówek, oddziałów zamkniętych, łez ani powyciąganych swetrów. Stereotypów nie będzie. Za to będzie śmiech i taniec. I piękno. Uchwycone obiektywem kamery, aparatu, naszych głodnych oczu.
O tym nie wolno milczeć. Pokażmy światu, że jesteśmy piękni. Że jesteśmy ED.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autoskie