Zgłosuj na książki roku 2017

Hidden
urban fantasy, magia, Londyn
angielski
Marsza

The fifth novel in this compelling urban fantasy series featuring Alex Verus, the Camden-based mage who just can't stay out of trouble despite his ability to see the future. Perfect for fans of Jim Butcher or Ben Aaronovitch. NEVER LOOK BACK Alex Verus is a diviner who can see probable futures - a talent that's gotten him and his friends out of many a tough scrape. But what happens when...

NEVER LOOK BACK

Alex Verus is a diviner who can see probable futures - a talent that's gotten him and his friends out of many a tough scrape. But what happens when someone doesn't want Alex's help?

Alex's friend, the life mage Anne, distanced herself from him when she found out about his past as a Dark apprentice. Now she's in serious trouble, but wants nothing to do with him. Alex has to start wondering if Anne's problem is really with him - or if there's a secret she's trying to hide.

On top of that, rumours are swirling around London that Alex's former master may be back in town. Alex has no idea what his agenda may be, or who it involves...

źródło opisu: https://www.littlebrown.co.uk/Books/detail.page?isbn=9780356502311

źródło okładki: https://www.littlebrown.co.uk/Books/detail.page?isbn=9780356502311

Marsza | 2016-09-27
Przeczytana: 13 września 2016