O smoku spod Wawelu

Okładka książki O smoku spod Wawelu Jola Richter-Magnuszewska, Wojciech Widłak
Okładka książki O smoku spod Wawelu
Jola Richter-MagnuszewskaWojciech Widłak Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Czytam Sobie. Legendy. Poziom 1: Składam Słowa literatura dziecięca
32 str. 32 min.
2016-09-12
32 min.
smok Wawel Kraków król

Okładka książki Basia i kask Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i kask Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki W kraju Polan. O dawnej Polsce Magda Kozieł-Nowak, Zofia Stanecka
W kraju Polan.... Magda Kozieł-Nowak,...
Okładka książki Rekin Nudojad Joanna Rusinek, Rafał Witek
Rekin Nudojad Joanna Rusinek, Raf...
Okładka książki Spóźniłem się do szkoły, bo... Davide Cali, Benjamin Chaud
Spóźniłem się ... Davide Cali, Benjam...
Okładka książki Psotny Franek Agnieszka Frączek, Joanna Rusinek
Psotny Franek Agnieszka Frączek,&...
Okładka książki O Wilku, który obchodził urodziny Orianne Lallemand, Éléonore Thuillier
O Wilku, który... Orianne Lallemand, ...
Okładka książki Robot Robert Emilia Dziubak, Zofia Stanecka
Robot Robert Emilia Dziubak, Zof...

Na półkach: , , , , , , , ,

Zabawna historia Wojciecha Widłaka o smoku spod Wawelu. Władca Krak otrzymuje jajko, z którego rodzi się smok - z olbrzymim apetytem. Nie ma na niego sposobu, dopóty - dopóki nie pojawia się mały Janek Dratewka z prostym pomysłem. Pozbywa się smoka na dobre i przywraca ład na Wawelu.
Ładne ilustracja p. Joli Richter-Magnuszewskiej.

To jest pozycja z serii :"Czytam sobie".
Bardzo fajna książka do początkowej nauki czytania dla 5 latków. Mała, poręczna, kolorowa, ładne ilustracje, duże litery. Krótkie zdania. Na każde dwie strony, są wyróżnione pojedyncze słowa np. r-o-w-e-r do nauki literowania. Dodatkowo na okładce są pytania, 3 zagadki do treści książki, które sprawdzają uważność dziecka. Na końcu są ładne naklejki i dyplom młodego czytelnika. Na każdej także duże numery stron, których dziecko się uczy. Fajnym elementem są także zdjęcia autora tekstu oraz ilustracji z bio oraz komentarzem dotyczącym książki. Dziecko może zobaczyć, kto ją napisał oraz zilustrował. Czasami pojawia się komentarz merytoryczny od profesora czy też Pani doktor ze zdjęciem i krótkim bio.

Zdecydowanie polecam!

Ładne ilustracja p. Joli Richter-Magnuszewskiej.

To jest pozycja z serii :"Czytam...

Przepięknie zilustrowana. Jest to książka do nauki czytania i pod tym względem doskonale spełnia swoją funkcję.

Pięknie ilustrowana, tradycyjna bajka polska, z drobnymi, dowcipnymi uaktualnieniami (smocze jajo jako prezent pod choinkę, które potem odstręcza od jajka wielkanocnego). Zamierzam ją wykorzystać do nauczania języka polskiego, więc zobaczymy, czy 1. poziom ze słowami typu "wylazł" i w ogóle z czasem przeszłym się do tego nada. Ale ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej są boskie! Wstęp (w dymku) - polonista prof.Grzegorz Leszczyński. Ciekawe zadania, kolorowe naklejki, dyplom sukcesu. Sporo sympatycznych bajerów. :)

Legendę o smoku spod Wawelu zna chyba każde dziecko, ale gwarantuję, że opowieść w nowej odsłonie autorstwa mistrza pióra Wojciecha Widłaka was zaskoczy. Mamy żarłocznego smoka, bezradnego króla, sprytnego Dratewkę, ale co tu robi ... jajko? Zapraszam do lektury. Opowieść napisana z dużym humorem. Mi najbardziej spodobał się opis łakoci, które mieszkańcy ofiarowali bestii (np. bigos, pierogi, oscypki czy pulpety).

1970

Kiedy w Krakowie panował wspaniały władca Krak, dostał w prezencie ogromne jajo, z którego wykluł się smok pożerający dosłownie wszystko. Krakowiacy zaczęli bać się konsekwencji pojawienia się potwora, aż w końcu z opresji wybawił ich Janek Dratewka. Swoją pomysłowością zachwycił wszystkich, a w szczególności Kraka, który od tej pory odmawiał jaj pod każdą postacią.

Opowieść Wojciecha Widłaka nie jest typową historią o smoku wawelskim. Autor przedstawia tę legendę na swój własny sposób, przez co odstaje ona trochę od dotychczas znanej historii. Jednak, jak w przedmowie przekazuje prof. Grzegorz Leszczyński, legendy mają to do siebie, iż są przekazywane z ust do ust, zatem błyskawicznie zmieniają swoje pierwotne znaczenie. Dzieci powinny znać zarówno historię własnego kraju, jak również opowieści powtarzane od tysiącleci, nawet jeśli wiele osób wątpi w ich prawdziwość. Chociaż osobiście uważam, że wiele z takowych mitów jest zbyt drastycznych, aby przekazywać je kilkuletnim maluchom, które nie potrafią jeszcze odróżnić wydarzeń realistycznych od fikcyjnych. Z tego względu "O smoku spod Wawelu" nie czytałabym małym dzieciom, bo i w tej wersji historii jest kilka zdarzeń, jakie mogłyby zasiać sporo zamętu w młodej główce. Za to na pewno poczeka ona na odpowiedni czas, gdy przedstawię ją swojemu synkowi - tym bardziej, że występuje w niej jego imiennik Janek.

'Czytam sobie' to trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat. "O smoku spod Wawelu" to książka należąca do poziomu pierwszego "Składam słowa". Historie tworzone na tym poziomie zawierają krótkie zdania oraz możliwość ćwiczenia głoskowania, a tekst składa się ze 150-200 wyrazów i 23 podstawowych głosek. Przedstawiana opowieść zawsze znajduje się na dole strony, dzięki czemu dziecko, dopiero ćwiczące umiejętność samodzielnego czytania, może łatwo pomagać sobie palcem w składaniu konkretnych słów. Dodatkowym ułatwieniem jest bardzo wyraźna czcionka, jak również dobrze widoczna numeracja stron pozwalająca śledzić postępy w czytaniu, jednocześnie umożliwiająca utrwalenie liczenia. Idealnym uzupełnieniem czytanego tekstu są kolorowe i proste ilustracje oraz naklejki, dyplom dla młodego czytelnika (znajdujący się na skrzydełku książeczki) wraz z trzema pytaniami dotyczącymi poznanej historii.

Najnowsza opowieść z serii 'Czytam sobie' to lektura godna poznania. Do tego wręcz wskazane jest zapamiętanie tej historii, ponieważ jej znajomość będzie niejednokrotnie wymagana na wielu etapach szkolnej nauki. Jestem przekonana, że ta książka spodoba się nie tylko dzieciom, ale także ich opiekunom.

"O smoku spod Wawelu" jest historią znanego wszystkim smoka z krakowskiego zamku. Wojciech Widłak w bardzo zabawny i przystępny sposób przybliżył tę legendę dzieciom. Całość wzbogacają piękne ilustracje Joli Richter-Magmuszewskiej. Oprócz zapoznania maluchów z tekstem pisanym, opowieść ma przybliżyć im również gatunek, jakim jest legenda.
Książeczka umiejscowiona jest na poziomie pierwszym, czyli mającym na celu nauczyć młodych czytelników składać słowa. Każda z nich zawiera określoną historię, napisaną dużą czcionką. Dodatkowo pojedyncze wyrazy rozbite są na głoski. Jest to pierwszy etap nauki czytania. Rozumienie tekstu sprawdzają trzy proste pytania zamieszczone na okładkach książek.
By zachęcić najmłodszych do lektury każda książeczka zawiera naklejki oraz dyplom sukcesu.

Cała seria jest doskonałym sposobem na przybliżenie dzieciom najpierw liter, słów, potem zdań, aż w końcu całych historii. Warto po nią sięgnąć gdy chcemy nauczyć nasze maluchy czytać i pisać.

Polecam !!

Więcej recenzji na fifraku.blogspot.com

Książeczka umiejscowiona jest na...

Mój 6-latek poradził sobie z tekstem bezbłędnie. Nie znudził się historią, nie zraził trudnymi słowami a z zainteresowaniem przeczytał ciekawą historię o Smoku spod Wawelu. Polecam dla najmłodszych czytelników.

Świetna pozycja, podtrzymuję super seria.

Świetna pozycja, podtrzymuję super seria.

Wartościowa pozycja na liście lektur młodego czytelnika. Przybliża historię smoka wawelskiego w prosty i przystępny sposób.

Krótka, ale... treściwa (w końcu dowiedziałam się, skąd się wziął smok w Krakowie!) i dowcipna lektura.

• Dla dzieci
  • Biblioteka