smok, Wawel, Kraków, król
Gabi_Kotek

Mieszkańcy Krakowa są przerażeni. W jamie pod Wawelem zamieszkał straszliwy smok. Ma ogromny apetyt i zjada dosłownie wszystko, co napotka na swojej drodze. Czy znajdzie się śmiałek, który zdoła go pokonać? Legenda o smoku wawelskim w nowej odsłonie autorstwa mistrza pióra – Wojciecha Widłaka.

źródło opisu: https://sklep.egmont.pl/ksiazki/edukacja/p,o-smoku...(?)

źródło okładki: https://sklep.egmont.pl/ksiazki/edukacja/p,o-smoku...»

eR_ | 2016-10-08
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 05 października 2016

Mały czytelnik, ma to do siebie, że długie i nużące dla niego opowieści, mogą szybko go zniechęcić do czytania.Dobrym rozwiązaniem zatem, jest podsuwanie w takim przypadku najpierw króciutkich i zabawnych historyjek, które zachęcą do sięgnięcia po trochę obszerniejsze lektury.

Przykładem takiej pozycji, jest książeczka"O smoku spod Wawelu"Mamy tu przedstawioną skróconą wersję perypetii szewczyka Dratewki który swoim sprytem pokonał groźnego smoka, który straszył mieszkańców Krakowa.

Objętościowo jest to zaledwie 31 stron, jednak autorowi udało się tu zawrzeć całą tą wspaniałą opowieść.Dodatkowo całość wzbogacona jest licznymi, zabawnymi ilustracjami, które pomagają śledzić całą akcję.Także tutaj mamy wyszczególnione niektóre słowa, które można czytać sylabami, a sam tekst pisany dużą czcionką, znajduje się na dole strony, także początkujący czytacz, może pomagać sobie palcem przesuwając nim po tekście.

adorable | 2016-11-04
Przeczytana: 05 października 2016

Kiedy w Krakowie panował wspaniały władca Krak, dostał w prezencie ogromne jajo, z którego wykluł się smok pożerający dosłownie wszystko. Krakowiacy zaczęli bać się konsekwencji pojawienia się potwora, aż w końcu z opresji wybawił ich Janek Dratewka. Swoją pomysłowością zachwycił wszystkich, a w szczególności Kraka, który od tej pory odmawiał jaj pod każdą postacią.

Opowieść Wojciecha Widłaka nie jest typową historią o smoku wawelskim. Autor przedstawia tę legendę na swój własny sposób, przez co odstaje ona trochę od dotychczas znanej historii. Jednak, jak w przedmowie przekazuje prof. Grzegorz Leszczyński, legendy mają to do siebie, iż są przekazywane z ust do ust, zatem błyskawicznie zmieniają swoje pierwotne znaczenie. Dzieci powinny znać zarówno historię własnego kraju, jak również opowieści powtarzane od tysiącleci, nawet jeśli wiele osób wątpi w ich prawdziwość. Chociaż osobiście uważam, że...

iza122 | 2016-10-07
Na półkach: Przeczytane, Książki 2016
Przeczytana: 06 października 2016

Jak przekonać dziecko do czytania? To jest pytanie za tysiąc punktów. Najlepszym sposobem jest przyswajanie dzieciom książek od jak najmłodszych lat. Nie wystarczy jednak tylko mu czytać, bardzo dobrze jest, gdy dziecko samo małymi kroczkami odkrywa prawdę.
Na rynku pojawiły się książeczki z serii "Czytam sobie", są to krótkie utwory przeznaczone dzieciom w wieku od pięciu do siedmiu lat. Owe książeczki to nie typowe bajki, są to utwory, dzięki którym dzieci nabywają wiedzę.

"O smoku spod Wawelu" to skrócona legenda o smoku, którego pokonał Dratewka.

Książeczki przepełnione są kolorowymi, zabawnymi rysunkami. Na dolnej części strony znajdują się zdania napisane dużą czcionką - idealne do samodzielnego czytania przez dzieci. Historie są krótkie i zrozumiałe, obejmują najistotniejsze fakty. Wszystko jest tak skonstruowane, aby dziecko mogło samo przeczytać, gdy to uczyni otrzymuje dyplom z naklejką. Jest to ciekawy dodatek do książeczek tej serii.
Książeczki z serii podzielone są...

testolandia | 2016-12-15
Na półkach: Przeczytane, Synek czyta
Przeczytana: 15 listopada 2016

Legendę o smoku spod Wawelu zna chyba każde dziecko, ale gwarantuję, że opowieść w nowej odsłonie autorstwa mistrza pióra Wojciecha Widłaka was zaskoczy. Mamy żarłocznego smoka, bezradnego króla, sprytnego Dratewkę, ale co tu robi ... jajko? Zapraszam do lektury. Opowieść napisana z dużym humorem. Mi najbardziej spodobał się opis łakoci, które mieszkańcy ofiarowali bestii (np. bigos, pierogi, oscypki czy pulpety).

Madzik | 2016-11-08

Mój 6-latek poradził sobie z tekstem bezbłędnie. Nie znudził się historią, nie zraził trudnymi słowami a z zainteresowaniem przeczytał ciekawą historię o Smoku spod Wawelu. Polecam dla najmłodszych czytelników.

CzytamBoWarto | 2016-10-24
Przeczytana: 24 października 2016

"O smoku spod Wawelu" jest historią znanego wszystkim smoka z krakowskiego zamku. Wojciech Widłak w bardzo zabawny i przystępny sposób przybliżył tę legendę dzieciom. Całość wzbogacają piękne ilustracje Joli Richter-Magmuszewskiej. Oprócz zapoznania maluchów z tekstem pisanym, opowieść ma przybliżyć im również gatunek, jakim jest legenda.
Książeczka umiejscowiona jest na poziomie pierwszym, czyli mającym na celu nauczyć młodych czytelników składać słowa. Każda z nich zawiera określoną historię, napisaną dużą czcionką. Dodatkowo pojedyncze wyrazy rozbite są na głoski. Jest to pierwszy etap nauki czytania. Rozumienie tekstu sprawdzają trzy proste pytania zamieszczone na okładkach książek.
By zachęcić najmłodszych do lektury każda książeczka zawiera naklejki oraz dyplom sukcesu.

Cała seria jest doskonałym sposobem na przybliżenie dzieciom najpierw liter, słów, potem zdań, aż w końcu całych historii. Warto po nią sięgnąć gdy chcemy nauczyć nasze maluchy czytać i pisać.

Polecam...

O smoku spod Wawelu to idealna książeczka dla dzieci, które od najmłodszych lat, bawiąc się, poznają legendy i tradycje kraju. Odpowiednia czcionka, masa barwnych obrazków pobudzająca wyobraźnię i ciekawa historia, to coś, co dla najmłodszych czytelników jest najlepsze. Polecam!

Więcej na: http://krainaksiazkazwana.blogspot.ie/2016/10/o-smoku-spod-wawelu-wojciech-widak.html

Ophelia | 2017-08-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017