Dawid Copperfield t. I

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
David Copperfield
Charles Dickens
Róża_Bzowa

„Z wszystkich książek, które napisałem, tę cenię najbardziej” - tak o „Dawidzie Copperfieldzie” pisał sam jego autor, Charles Dickens. Publikowana początkowo w odcinkach, a następnie wydana w całości po raz pierwszy w 1850 roku powieść podbiła serca milionów czytelników, którzy podzielili entuzjazm pisarza. Poznajcie historię Dawida Copperfielda, którego przygody - zdaniem znawców literatury...

Poznajcie historię Dawida Copperfielda, którego przygody - zdaniem znawców literatury - w wielu miejscach pokrywają się z doświadczeniami samego Dickensa. To poruszająca do głębi opowieść o niełatwym życiu prostego chłopaka w XIX-wiecznej Anglii: od narodzin aż do wieku dojrzałego.

Bezpieczeństwo i ciepło rodzinnego domu młodego Dawida zostaje zburzone z chwilą powtórnego wyjścia jego matki za mąż. Od tej chwili dorastanie bohatera naznaczone jest przemocą, biedą i samotnością. Wkrótce chłopak postanawia uciec i trafia na utrzymanie do ciotki, która sprawi, że jego życie diametralnie się odmieni.

źródło opisu: zysk.com.pl

źródło okładki: zysk.com.pl

Paweł | 2017-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2017

Jest to niezwykle przejmująca historia o zawiłych oraz łzawych losach wrażliwego dziecka, a późniejszym czasie także młodzieńca. Charles Dickens włożył dużo serca i zaangażowania aby niezwykle realistycznie oddać klimat wzlotów i upadków swego delikatnego bohatera w mrocznym świecie jakim dla bezbronnego dziecka była wiktoriańska Anglia. Autor raz po raz serwuje nam przykłady niesprawiedliwości i krzywdy społecznej, jakiej są podawani ludzie słabi i ubodzy. Powieść w dużym stopniu ma charakter biograficzny, gdzie autor niezwykle emocjonalnie dokonuje literackiego rozrachunku ze swoją przeszłością. Młodziutki Charles Dickens, podobnie jak jego bohater David Copperfield, zaznał w dzieciństwie nagłego niedostatku, który spowodował trudności z odebraniem należytej edukacji i wymuszał konieczność ciężkiej, zarobkowej pracy od lat najmłodszych.
Podjęcie się czytania tej opasłej pod względem liczby stron powieści, jest nie lada przedsięwzięciem czytelniczym. Jednak styl pisarza i dość...

To pierwsza książka Dickensa, jaką przeczytałam jeszcze w dzieciństwie. Pamiętam, że zaraz potem w telewizji emitowany był serial o tym samym tytule i miałam niesamowitą frajdę przy wyszukiwaniu różnic i podobieństw między powieścią i jej ekranizacją.

Chociaż minęło już wiele lat, do dziś pamiętam treść i sylwetkę tytułowego bohatera, którego burzliwe perypetie śledziłam z zapartym tchem.
Moje serce podbiły także wyrafinowane połączenie humoru i smutku, tajemniczość, nieco mroczny klimat oddający ducha wiktoriańskiej epoki i wyraziste kreacje bohaterów. Oczywiście wtedy nie potrafiłam jeszcze tego tak nazwać, ale czułam, że lektura powieści Dickensa skłoni mnie do sięgnięcia po kolejne dzieła literatury angielskiej. I tak się stało...

Niedawno wróciłam do twórczości tego pisarza z wielką przyjemnością i sięgam po utwory, których jeszcze nie miałam okazji poznać.
A sfatygowany już nieco egzemplarz "Dawida Copperfielda" mruga do mnie z półki i aż prosi się, by znów po niego...

almos | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Powrót do klasyki czytanej w wieku pacholęcym, tym razem w formie audiobooka dobrze interpretowanego przez Wojciecha Adamczyka. Stary mistrz nie zawodzi: czytając o przygodach Dawida śmiejemy się i smucimy na przemian. Ma Dickens wielki dar plecenia interesującej fabuły, zachwyca bogate tło społeczne powieści, a i psychologia postaci niczego sobie. Książka wciąż żywa i warta lektury.

Powróciłem do Copperfielda po wielu latach, tym razem słuchałem audiobooka w dobrej interpretacji Wojciecha Adamczyka. Teraz mniej mnie interesowały przygody Dawida, bardziej wspaniale opisane przez Dickensa stosunki społeczne i ekonomiczne w Anglii w pierwszej połowie XIX wieku.

Mamy po pierwsze ówczesny system szkolny, zimny, twardy, nieczuły: wysyłanie chłopców z klas wyższych w młodym wieku (8 lat!) do szkół z internatem, a w samej szkole atmosfera terroru i powszechne kary cielesne. Ten system produkował zimnych, twardych, bezwzględnych, ale i nieszczęśliwych ludzi. Niemniej swoje obowiązki...

Renax | 2013-10-26
Przeczytana: 26 października 2013

Książka dłuuuuuuuuuugo przeleżała na mojej półce. Nie sięgałam do niej, myśląc, że to kolejna 'opowieść o biednej sierotce'. Ale ponieważ jestem osoba systematyczną i co jakiś czas czytam kolejne książki tkwiące na mojej półce, w końcu sięgnęłam i po "Dawida Copperfielda'.

Sama się tego po sobie nie spodziewałam, ze ocenię ją jako książkę wybitną! Tak jednak zrobiłam i nie żałuję czasu spędzonego z tymi bohaterami. Nie żałuję też że dopiero teraz po nią sięgnęłam. Myślę, ze do Dickensa trzeba mieć 'dojrzałość czytelniczą', żeby nie zatrzymać recepcji tej książki na warstwie - banalnej w sumie - fabuły.

Tak więc poza stereotypową fabułą, powieść ma głębsze, ciekawsze i dojrzałe artystycznie warstwy. Jest to ciekawa i wielostopniowa narracja oraz obrazowanie postaci. Te przewijające się w powieści różnorodne postacie ludzkie są głęboko uniwersalne i przepełnione humanizmem, dojrzałym humanizmem człowieka, który wiele w życiu widział. Piękne są te momenty w książce, gdy zza maski...

Katarzyna Bartnicka | 2016-04-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Klasyka
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Jest to przepiękna, wzruszająca i wielce zajmująca powieść. Mamy tu bowiem historię chłopca, młodego panicza, który będąc półsierota trafia pod opiekę człowieka, który doprowadza to biedne dziecko do nędzy i upokorzenia. Napisana w sposób realistyczny, chociaż może zbyt sentymentalna i idealistyczna i moralistyczna, przewidywalna aż do bólu, bo niemalże od pierwszych zdań, po sposobie narracji domyślamy, ze zło zostanie ukarane, a dobro nagrodzone. Pomimo tego n ie można się oderwać od lektury, bo w świecie ogarniętym przez nihilizm i deficyt wartości, ta staroświecka i naiwna powieść jest niczym powiew świeżego powietrza.

Hinoto | 2013-11-27
Przeczytana: listopad 1997

Wspaniała książka przeczytana po raz pierwszy w czasach podstawówki. Jak do innych moich ulubionych książek powróciłam także do niej ponownie w bardziej świadomym wieku by odkryć na nowo przygody młodego Dawida.
Losy bohatera poznajemy od jego narodzin, dzięki temu mamy wrażenie jego autentyczności, ja czułam do niego wielką sympatię jako do dziecka. Bardzo współczułam jego losom i kibicowałam. Bardzo mi się spodobało przedstawienie niektórych wydarzeń z punktu widzenia dziecka, wydarzeń, które z biegiem czasu nabierały innego wydźwięku.
Powieść to galeria postaci bardzo wyrazistych, barwnych. Ich losy potrafią wciąż bawić i wzruszać.
Obraz Anglii tamtych lat może przygnębiać, ale lubię Dickensa właśnie za to, że potrafi w świecie najgorszej beznadziei pokazać promyk nadziei. Mimo wszystko warto wierzyć w dobroć i uczciwość ludzi.

BIETKA | 2014-02-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 lutego 2014

" Dawid Copperfield" Dickensa jest powieścią autobiograficzną. Autor napisał do przyjaciela:
-" Mam wrażenie, że wysyłam w ten mroczny świat cząstkę samego siebie".
Zdumiewający związek zachodzi pomiędzy inicjałami pisarza C.D., a tymi, bohatera powieści, D.C.( odwrócenie inicjałów). Świadczy to o pierwiastku emocjonalnym, który łączy twórcę z jego bohaterem.

Tytułowy bohater zwany przez najbliższych Davy, snuje narrację swoich wspomnień. Jego burzliwy los jest twardą szkołą życia naznaczonego przemocą, biedą i samotnością. Mówi o sobie, że był:
-" Bardziej osamotniony od Robinsona Kruzoe, którego samotność nie miała przynajmniej świadków".

Lata wczesnego dzieciństwa spędził pod czułą opieką swojej delikatnej matki i ukochanej niani, Peggotty. Spokój, bezpieczeństwo i ciepło domu rodzinnego zostaje zburzone z chwilą powtórnego wyjścia jego matki za mąż, za pana Murdstone.
Pod pretekstem opieki nad domem, sprowadza do niego swoją siostrę, pannę Murdstone.
-" Murdstone'owie...

GemiNi | 2014-06-06

Sądziłam, że to kolejna opowieść o sierocie. Na początku książka w ogóle mi się nie podobała, jednak coś ciągnęło mnie dalej, abym nie przestawała czytać. Dawid niesamowicie wciągnął mnie w swoje życie. Pokazał dobry obraz XIX wiecznej Anglii.

Szanita | 2011-03-08
Przeczytana: marzec 2011

Magnetyczna książka - nie mogłam się od niej oderwać :)

Bardzo mi się podobał styl narracji.
Na początku powieści patrzymy na świat oczami dziecka,
z rozbrajającą niewinnością.
Sposób postrzegania świata zmienia się wraz z wiekiem bohatera.

Fantastycznie odmalowane postaci.
Wraz z głównym bohaterem chylę czoło przed aniołem,
zgrzytam zębami na myśl o oszuście,
ogrzewam się w cieple ludzkiej serdeczności...

Dodam jeszcze, że to wszystko okraszone nutką uroczego humoru :)

Skellen | 2014-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2014

David Copperfield jest następną świetną książką napisaną piórem Dickensa. Autor, jak zwykle skupia się na człowieku i jego zmiennych losach. Do tematu podchodzi kompleksowo, z pietyzmem i dokładnym oddaniem kolejnych etapów życia przedstawionego na kartach powieści bohatera. Takie podejście jest charakterystyczne dla Dickensa, w kilku innych książkach stosuje podobny schemat, jednak każda z powieści jest zupełni inna i odrębna od siebie. Podkreślam ten fakt, dlatego, iż wielu pisarzy pisząc schematycznie popada w pułapkę polegającą na tym, iż odbiorca czytając kolejne jego pozycje doznaje wrażenia, że gdzieś już maił do czynienia z podobną historią. Krótko mówiąc, ma się wrażenie, że przeczytać jedną książkę danego autora, to jak przeczytać wszystkie pozostałe.
W przypadku Karola Dickensa tak nie jest. Schemat polega tylko na konstrukcji książki opisującej losy bohatera, od lat najmłodszych do jego perypetii w życiu dorosłym, dojrzałym. Tu podobieństwa się kończą; każda kolejna...