Powstanie '44

Okładka książki Powstanie '44 Norman Davies
Okładka książki Powstanie '44
Norman Davies Wydawnictwo: Znak historia
historia
Rising '44. The Battle for Warsaw
Znak
2014-01-01
2014-01-01
Elżbieta Muskat-Tabakowska

Norman Davies pisze dla mas. Jego pozycje mają dość niską wartość naukową. Tak też jest z "Powstaniem '44". Osobiście nie polecam.

Takie bardziej 8,5 gwiazdki, ale powiedzmy, że zaokrąglę do 9. Poza stwierdzeniem, że pierwszego władcę Polski koronowano w X wieku (nie mogę odnaleźć tego fragmentu, ale z tego co pamiętam, to autor taką frazę sformułował, lecz proszę nie brać tego za PEWNIK!) i co najmniej kontrowersyjnym stwierdzeniem, że R. Dmowski i jego endecja była prorosyjska, to nie posiadam zastrzeżeń co do treści. Czyta się bardzo gładko, opis wydarzenia niesamowicie wszechstronny i ugryziony chyba z prawie z każdej strony. Na minus białe kartki, ale to moje zboczenie.

Beznadziejnie napisana książka. Podręczniki bywają ciekawsze. Kobyła na ponad tysiąc stron a o powstaniu niewielka część i to niezwykle skromnie i ogólnie po łebkach. Za to co kilka zdań pojawia się informacja jakim to wspaniałym narodem jesteśmy My Polacy. Tytuł wprowadzą w błąd bo książka najmniej opowiada o powstaniu.

Ogrom informacji, przypisów, cytatów, zeznań naocznych świadków. Nie jest to łatwa lektura, ale zdecydowanie warta zaznajomienia się z nią.

Nie jestem wielką fanką książek historycznych, jednak dużo słyszałam o tej pozycji, więc chciałam ją przeczytać. Pozycja ta bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Jak na książkę niefabularną bardzo dobrze mi się ją czytało. Nigdy nie lubiłam historii i miałam z nią problem, żeby zapamiętać, dlatego dobrze, że autor najpierw robi wprowadzenie. Dzięki temu dowiemy się jak wyglądała sytuacja polityczna w czasie II wojny światowej przed Powstaniem Warszawskim (oraz także po nim).
Cieszę się, że autor poza faktami wrzucił także bardzo dużo tzw. kapsuł, czyli fragmentów wspomnień osób, które przeżyły powstanie. Dzięki temu dużo lepiej można było sobie zobrazować tamtejszą sytuację.
Nie mnie jest oceniać słuszność poglądów autora, ale przedstawił tak ogromne ilości faktów, że każdy sam może sobie na koniec zadać pytanie - czy wg Ciebie dobrze, że wybuchło powstanie? Czy wręcz przeciwnie?
Dziękuję bardzo autorowi za wielką pracę, którą musiał wykonać przy okazji pisania tej pozycji. Uważam, że świetnie przedstawił ówczesne czasy i tamtejszą politykę. Mi, która wcześniej za dużo nie wiedziałam na temat tamtejszych wydarzeń, otworzyły się oczy.
Polecam tę książkę KAŻDEMU (nie tylko tym, którzy się interesują historią). Warto ją przeczytać.

10 gwiazdek

10 gwiazdek

[...]
byli nazbyt skłonni albo przerzucać całą winę na własną, polską stronę, albo dawać wiarę zbyt uproszczonym teoriom na temat bezdusznej zdrady ze strony Zachodu.

Nie będę się zagłębiała w treść. Tę książkę po prostu trzeba przeczytać. Lektura obowiązkowa dla każdego kto chce dowiedzieć się czegoś o Powstaniu Warszawskim lub też zechce wzbogacić swoją już nabytą wiedzę w tym temacie.
Poruszająca i znakomita lektura.
GORĄCO POLECAM !
2016
2022 przeczytana ponownie

[...]

A nawet 9,6. Ogromna dawka ważnych, rysujących szczegółową rzeczywistość informacji. Rozmawiałam o tej książce, w trakcie czytania, z wykładowcą historii nowoczesnej (z naciskiem na czas wojenny) uczelni wojskowej w Hamburgu. On więcej wie ode mnie - utwierdził mnie w przekonaniu, że to solidna pozycja.
Jest obiektywnie ale nie obojętnie.... były chwile, że łapałam się na pogrążeniu w przerażonej lub struchlałej zadumie nad okropieństwem wojny i polityki.

Jest obiektywnie ale nie obojętnie.... były chwile, że łapałam się na...

dobra odtrutka na Zychowicza

dobra odtrutka na Zychowicza

Książka jest zarówno dla osób, które poznają historię, jak i tych, którzy chcą się dokształcić. Dzięki tak zwanym "kapsułkom", czyli opowieściom świadków i ich rodzin, można wczuć się w ówczesne czasy i sytuacje. Książka posiada wiele przypisów i dodatków. Napisana jest w przystępnym języku, lecz czasami może wydawać się trochę chaotyczna dzięki licznych przywołaniom przeszłości. Ogólnie rzecz biorąc autor jest obiektywny i jedynie daje pole do wytworzenia własnej opinii na temat Powstania, co bardzo szanuję.
Akurat tak się złożyło, że skończyłem czytać w 79 rocznicę Powstania Warszawskiego :)

• Historyczne
  • historia