Powstanie '44

Wydawnictwo: Znak
Rising '44. The Battle for Warsaw
historyczna
Mariusz

W 70. rocznicę Powstania Warszawskiego ukazała się książka Normana Daviesa, jednego z najbardziej popularnych i najchętniej czytanych współczesnych historyków.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: https://www.znak.com.pl

PETRUS | 2017-10-04
Na półkach: Historyczne, Przeczytane

Witam
"Powstanie 44" nabyłem chwilę po 70-tej rocznicy wydarzenia, któremu niniejsza książka jest poświęcona. Jest to druga w kolejności książka Pana Normana Daviesa z którą się zetknąłem.

Nie ukrywam, że jej grubość potrafi przerazić i zniechęcić do lektury ale BEZ OBAW. Całość napisana jest PRZYSTĘPNYM językiem, gdyż Pan Davies nie jest typowym, przynudzającym Profesorem Historii, lecz ma lekkość opowiadania.

Ponieważ książka adresowana jest do czytelników z całego świata zatem we wstępie autor przedstawia w mini pigułce losy naszego kraju i regionu +/- od rozbiorów, aż do roku 1944.
Dla nas Polaków może to być męczące ale dzięki temu zabiegowi inne nacje mają okazję lepiej zapoznać się z problematyką tematu i spojrzeć na omawiane zagadnienia tak jak one powinny być postrzegane (bez krzywdzących uproszczeń).

Innym interesującym zabiegiem autora jest pokazanie danego wydarzenia z perspektywy państw (a nawet osób) zainteresowanych i tym sposobem zaczynamy dostrzegać tę tzw....

Grzegorz | 2017-11-14

Normanowi Daviesowi należy się szacunek za wkład w rozwój literatury historycznej, tym bardziej, że jest przedstawicielem innego kraju. Książka Powstanie 44 jest bogatym zbiorem informacji, rozkładających na czynniki pierwsze owo wydarzenie historyczne. Książka jest napisana raczej w stylu podręcznika, niż w formie wspomnień czy pamiętnika dlatego uważam, że nie jest to lektura wciągająca, pełna silnych emocji. Norman Davies swoje obszerne dzieło przygotował przede wszystkim dla historyków i fanatyków tematyki powstania warszawskiego przedstawiając przebieg z dnia na dzień z wnikliwością naukową. Jednakże trzeba stwierdzić, że książka Powstanie 44' jest już kultową pozycją literacką z tej tematyki i pozwala mieć pewność, że pamięć o bohaterach powstania nigdy nie będzie zamieciona pod dywnan.

Przemek | 2016-11-22
Przeczytana: 02 listopada 2016

Lektura obowiązkowa. Napisane przez historyka spoza Polski. Pokazuje podłoże, przebieg i konsekwencje Powstania Warszawskiego.
Uwagi, które można mieć dotyczą bardzo rozbudowanej części wstępnej opisującej sytuację przed Powstaniem i końcowej względem samego opisu Powstania. Dodatkowo niestety w wersji ebook usunięto wszystkie mapy i elementy graficzne.

Adam | 2017-06-26
Przeczytana: czerwiec 2017

Zachwycony nie jestem. Davies napisał tę książkę raczej dla swoich rodaków, którym należy od początku do końca wyłuszczyć każdą oczywistość. W miarę obyty z historią czytelnik nie potrzebuje gigantycznego wstępu opisującego II RP, idee komunistów i nazistów oraz dzieje II wojny światowej. Gdyby autor był konkretniejszy, książka mogłaby być o połowę chudsza.

brs1844 | 2018-04-23
magdakkk | 2018-04-07