Stawiam na Tolka Banana

Wydawnictwo: RSW Prasa-Książka-Ruch
8320314542
zbieracz

Julek Seratowicz, chłopiec z dobrego domu, nie chce być lalusiem, jakim chce go widzieć matka. Przypadkiem spotyka gang Karioki i jest to spełnienie jego marzeń. Wkrótce grupa spotyka na swej drodze opisywanego w gazetach, tajemniczego Tolka Banana, który przejmuje dowodzenie. Pod jego przywództwem gromada młodzieży wykonuje rozmaite zadania. Wspólne przeżycia konsolidują ich i uczą pozytywnych zachowań. Wtedy Tolek Banan przyznaje się, że jest harcerzem i naprawdę nazywa się Szymek Krusz, a podszył się pod postać Tolka w ramach akcji harcerskiej, mającej pomóc trudnej młodzieży. Grupa wstrząśnięta tą nowiną przeżywa kryzys, ale poczucie wspólnoty zwycięża.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: skan autorski

Justyna Antoniewicz | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2012

Adam Bahdaj napisał fajną, wesołą książkę o przygodach Tolka Banana, Julka i Karioki czytając tą książkę śmiałam się bardzo. Przyjemna, zabawna:)!
Zawsze na ciekawe pomysły wpadali nie znali co to nuda.

Kachusek | 2017-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2017

Przeczytałam, dla przypomnienia, o młodzieńczych przeżyciach i potrzebie przyjaźni. Też należałam do "gangu", z bazą w lesie i z pomysłami godnymi poszukiwaczy skarbów ;) Opowieść o Tolku można z uśmiechem podawać przyszłym pokoleniom do czytania. Tak jak i inne książki pana Bahdaja.

Jola_St | 2013-05-03
Przeczytana: 02 maja 2013

Wspaniała książka dla młodzieży. Tyle tylko, że współczesna młodzież chyba inaczej postrzega przyjaźń.
Dla mnie był to powrót do czasów nastoletnich, kiedy film pod takim samym tytułem był dla mnie rewelacyjny.

Marta | 2014-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2014

Arcydzieło!!! Zwłaszcza w dzisiejszych zepsutych Internetem czasach warto ją przeczytać i przekonać się, na czym polega PRAWDZIWA przyjaźń i jak się NAPRAWDĘ spędza FAJNIE czas!
(Obecna "łączność z każdym o każdej porze" szerzy jedynie społeczną samotność z przykuciem do ekranu... brrr... koszmar)
Książkę dostałam jako nagrodę w 3 klasie podstawówki. Dziś, po 15 latach, uważam ją za G E N I A L N Ą.

Roman Dłużniewski | 2016-12-17

Od razu zaznaczę, że książka jest o niebo lepsza niż film. Ale sama książka też nie powaliła mnie z nóg. Wakacyjne przygody bandy dzieciaków pod przewodnictwem Karioki a potem Tolka Banana

| 2016-06-18

Jako pierwszy obejrzałam serial "Stawiam na Tolka Banana". Bardzo mi się podobał, więc zdziwiłam się, gdy przeglądając książki w bibliotece natknęłam się na ten sam tytuł, jakim zaopatrzony był serial, ponieważ nie miałam pojęcia, że powstał on na podstawie dzieła Bahdaja, który notabene jest jednym z moich ulubionych pisarzy. Oczywiście bez wahania wypożyczyłam ten tom i po raz setny przekonałam się, że książka jest lepsza od filmu, choć w tym przypadku ten też mi się podobał.

Nie będę pisać o czym jest ta lektura, ponieważ można to znaleźć w jej opisie, dopowiem tylko, że książka jest ciekawa i wciągająca, a bohaterowie są oryginalni i zabawni. Polecam każdemu.

Woody | 2018-01-19
Przeczytana: 06 stycznia 2009

W przypadku Tolka Banana pierwszy był serial, dopiero potem książka. Toteż czytało się ją z plastycznym wyobrażeniem postaci z telewizora :) Kapitalne przygody dzieciaków, o których marzył każdy z nas w dzieciństwie. Bardzo lubię prozę Bahdaja, umiał trafiać do młodych czytelników i wciągać ich w literaturę.

| 2013-10-12

Nie wiem co się teraz czyta w tym wieku, ale obawiam się, że nie mieści się Tolek w kanonie Harrego Pottera. Tym wszystkim nie doceniającym naszych książek, chciałbym powiedzieć jedno: MUKA.

Tomaszek Janowski | 2016-10-28
Przeczytana: 25 października 2016

Piątka warszawskich nastolatków poznaje na swojej drodze Tolka Banana, którego szuka milicja. Zostaje on szefem ich gangu. Po jednej z akcji znajdują klucz, który prowadzi ich do starego domu, w którym prawdopodobnie znajdują się cenne rzeczy. Wspólne szukanie skarbu muszą jednak odłożyć na później, ponieważ ciężkiemu wypadkowi ulega jeden z nich. Teraz pierwszorzędną sprawą staje się złapanie kierowcy samochodu. Czy uda im się znaleźć sprawcę i jakie dalsze czekają ich przygody? Sięgnij po tę książkę, a dowiesz się. Polecam zarówno książkę, jak i film!

Karol | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Długo zwlekałem z przeczytaniem, bo serial był jak dla mnie zbyt dołujący. I przeżyłem miłe zaskoczenie, bo książka jest inna. Poza bohaterami i zbliżonymi wątkami, ma niewiele wspólnego z filmem, jest bardziej przygodowa a mniej obyczajowa. Cegiełka w książce jest przesympatyczną postacią, szkoda że nie ma z nim jakiejś kontynuacji.
Jedyny minus to ormowskie zakończenie, ale cóż takie były czasy.
ps. Jaka koszmarna "młodzieżowa" okładka.