Europa w XIV i XV wieku

Tłumaczenie: Hanna Zaremska
Seria: Dzieje Europy
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Europe in the fourteenth and fifteenth centuries
830602852X
historia
Marek

Wieki XIV i XV w dziejach Europy to czas ważnych przemian, których znaczenie oceniły i przeanalizowały dopiero następne pokolenia Europejczyków. Dziś tę epokę nazywamy często - posługując się określeniem Johana Huizingi - jesienią średniowiecza, ale dla niektórych badaczy, zwłaszcza zajmujących się sztuką i literaturą, to początek Odrodzenia. Wtedy tworzył Petrarka, rozkwitała sztuka i literatura Italii, pojawiło się wielu uczonych. Denys Hay, badacz historii średniowiecznej, emerytowany profesor uniwersytetu w Edynburgu, przedstawia w swej pracy obraz przemian, jakie dokonały się w omawianym okresie na terenie Europy. Książka ma przejrzystą strukturę, dzięki czemu może służyć jako podręcznik uniwersytecki, a przystępny wykład ułatwi lekturę każdemu czytelnikowi zainteresowanemu tą epoką. Początkowe rozdziały ukazują główne grupy późnośredniowiecznego społeczeństwa, następne omawiają zmiany w życiu i zapatrywaniach politycznych, dalej czytamy o monarchiach środkowo- i wschodnioeuropejskich, a całość zamykają rozważania o jednoczących Europę więziach religijnych, kulturalnych i handlowych. Trzon pracy stanowi przegląd idei i praktyk politycznych wpisany w partie poświęcone ważniejszym zagadnieniom społecznym. Autor poświęca też sporo uwagi roli Kościoła, zarówno w wymiarze religijnym, jak i świeckim, a także problemowi władzy, uważając, że ci, którzy ją sprawują, przesądzają w dużym stopniu o obliczu i kulturze całej epoki.

źródło opisu: Państwowy instytut Wydawniczy, 2001

źródło okładki: zdjęcie autorskie