Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka

Wydawnictwo: Marginesy
grażyna hase, moda, polska moda
Aleksandra Wilk

Pierwsza biografia legendarnej polskiej projektantki mody. Grażyna Hase jest obecna w biznesie modowym od ponad pięćdziesięciu lat. Poprzez zdjęcia, anegdoty, wypowiedzi znajomych i samej bohaterki poznajemy niezwykłe życie kobiety twórczej, przedstawicielki elity artystycznej epoki PRL-u. Zaczynała jako modelka, współpracowała z legendarną Jadwigą Grabowską z Mody Polskiej i gościła na...

Poprzez zdjęcia, anegdoty, wypowiedzi znajomych i samej bohaterki poznajemy niezwykłe życie kobiety twórczej, przedstawicielki elity artystycznej epoki PRL-u. Zaczynała jako modelka, współpracowała z legendarną Jadwigą Grabowską z Mody Polskiej i gościła na okładkach kolorowych magazynów. Wkrótce sama zaczęła projektować, a jej pierwsza kolekcja okazała się takim sukcesem, że autorka wraz z modelkami została zaproszona przez Irenę Dziedzic do słynnego telewizyjnego talk-show „Tele-echo”. Jej znakiem rozpoznawczym jest łączenie różnorodnych wzorów, faktur i materiałów, kontrastowość i luźne fasony. Wyróżniać się lubiła od zawsze i choć jej niekonwencjonalne stroje czy fryzury wywoływały różne reakcje, to nikomu nie udało się wyleczyć jej z miłości do mody. W czasach PRL-u środowisko mody i sztuki silnie się przenikało, była barwnym ptakiem warszawskiej bohemy. Jej stroje podziwiano w Paryżu, Hamburgu, Moskwie, Berlinie i Toronto. To Grażyna Hase odkryła dla polskiej mody Małgorzatę Niemen z którą potem przez kilkadziesiąt lat pracowała. Projektowane przez nią stroje pokazywały Halina Golanko, Marta Przybora, Katarzyna Butowtt, ale też Małgorzata Niezabitowska, Agata Młynarska i Małgorzata Socha. Jednocześnie Hase projektowała do filmu (Motylem jestem czyli romans 40-latka, Zygfryd), teatru (głośne rewie Teatru Syrena, w tym Trzeci program z udziałem Violetty Villas) i na estradę (stroje dla Anny Jantar, Ireny Jarockiej, 2+1, Haliny Frąckowiak). W 1980 roku na Marszałkowskiej zaczęła funkcjonować Galeria Grażyny Hase prezentująca sztukę współczesną, która stała się ważnym miejscem na artystycznej mapie Warszawy.

W książce Krzysztofa Tomasika projektantka nie tylko wspomina życie zawodowe, ale po raz pierwszy uchyla rąbka prywatności, opowiadając o swoich związkach i małżeństwach, w tym z wybitnym scenografem Wowo Bielickim oraz węgierskim piosenkarzem Pálem Szécsim.

źródło opisu: http://www.empik.com/grazyna-hase-krzysztof-tomasi...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/grazyna-hase-krzysztof-tomasi...»

eduko7 | 2017-05-17
Przeczytana: 11 maja 2017

Barwna, kreatywna, wykraczająca poza ustalone ramy, wyprzedzająca swoje czasy. Ozdoba bohemy, modelka, projektantka o szerokich zainteresowaniach. Przyprawiała przedstawicieli płci męskiej o szybsze bicie serca i zawrót głowy. Adorowali ją, flirtowali a ona pozostała uwodzicielska, dyskretna i tajemnicza. W tle ówczesny świat mody, filmu, architektury, muzyki i sztuki.

daka | 2017-01-16
Na półkach: Przeczytane, Różne
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Dla tych, którzy interesują się historią mody w Polsce, lubią poczytać o "celebrytach" czasów PRL jest to bardzo ciekawa książka. Dobrze opowiedziane historie z życia i czasów twórczych p. Grażyny Hase. Trochę smaczków, bez przynudzania i sztywnego trzymania się chronologii. Świetne zdjęcia.

Francuzica | 2017-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2017

Biografia projektantki, która odegrała niekwestionowaną rolę w historii polskiej mody, a ponadto interesujące spojrzenie na okres PRL, bo od strony twórców i show-businessu. Książka pięknie wydana z licznymi zdjęciami projektów i realizacji, okładek czasopism, a nawet rachunków, zamówień i listów. Do oglądania i czytania.
Autor bardzo drobiazgowo opisuje życie i dorobek Grażyny Hase, przedstawia różne aspekty jej działalności oraz w nieco mniejszym stopniu życie osobiste. Smaczku dodają liczne anegdoty o gwiazdach. Życiorys Hase jest też ściśle związany z narodzinami i sukcesami innych gwiazd, np. Małgorzaty Niemen, jej czołowej modelki.
Jak dla mnie najciekawsze w tej książce było przedstawienie świata mody w Polsce powojennej, z rozlicznymi problemami, z jakimi musieli borykać się artyści czy inne wolne zawody, np. permanentny brak materiałów, niemożność swobodnego podróżowania po świecie, cenzura. Trudne czasy dla projektanta z aspiracjami.
Aby podkreślić rolę projektantki w...

NerwSłowa | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

Książka o bardzo barwnej postaci, która, choć napisana sprawnie, nie do końca wykorzystuje swój potencjał. Warto jednak po nią sięgnąć dla poznania choćby ogólnych faktów z życia jednej z najbardziej kluczowych postaci polskiej mody. I - przede wszystkim - dla niesamowitego wydania pełnego przepięknych zdjęć. A także dla zastanowienia się - chociaż przez chwilę - dlaczego świat mody sprzed np. czterdziestu czy pięćdziesięciu lat tak bardzo różni się od tego dzisiejszego.

A po nieco dłuższą recenzję zapraszam na Nerw Słowa:

Asia Strak | 2017-03-19
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Co za kobieta! Utalentowana i sympatyczna. Kolorowy ptak PRLu. Czyta się fantastycznie.

Dominika Gaweł | 2018-03-14
Przeczytana: 05 marca 2018

Przepięknie wydana książka z mnóstwem zdjęć z zawodowego i prywatnego życia Grażyny Hase. Grażyna urodziła się w roku wybuchu drugiej wojny światowej. Wraz z matką została uwięziona w obozie w Austrii. Na szczęście był to tylko krótki epizod w jej życiu. Już w młodości lubiła się wyróżniać. Kiedy nosiło się krótkie - ona miała za krótkie, kiedy długie - ona za długie. Obracała się w towarzystwie artystów. W czasie, gdy zaczęła pracować jako modelka, zawód ten niekoniecznie był powodem do dumy, traktowano go niemal jako niemoralny. Ojciec Hase pytany, czy dziewczyna znana z mediów to jego córka, odpowiadał, że to tylko zbieżność nazwisk. Była czołową modelką lat 60, współpracowała z Grabowską. O jej względy zabiegało mnóstwo adoratorów. Jako projektantka zaistniała swoją pierwszą kolekcją. Wniosła nią świeżość i rewolucyjne pomysły. Pierwsza w Polsce zatrudniła do pokazu czarnoskórą modelkę. Swoje kolekcje prezentowała w Kanadzie, Francji, Rosji, Niemczech. Zaprojektowała stroje na...

Lena | 2017-12-04
Na półkach: Ludzie, Posiadam, Przeczytane

Wciągająca, książka do której na pewno wrócę.

Jan | 2018-03-24
Anita | 2018-03-11