Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka

Krzysztof Tomasik Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
Marginesy
2016-11-02
2016-11-02
grażyna hase moda polska moda

Okładka książki Replika #104 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, praca zbiorowa
Replika #104 Mariusz Kurc, Krzys...
Okładka książki Replika #103 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Replika #103 Mariusz Kurc, Krzys...
Okładka książki Replika #102 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Replika #102 Mariusz Kurc, Krzys...
Okładka książki Replika #101 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Replika #101 Mariusz Kurc, Krzys...

Okładka książki Lubię farbować wróble Agnieszka Osiecka, Violetta Ozminkowski
Lubię farbować... Agnieszka Osiecka, ...
Okładka książki Święto trąbek Marta Masada, Marta Sawicka-Danielak
Święto trąbek Marta Masada, Marta...
Okładka książki Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego Jarosław Iwaszkiewicz, Anna Król
Wszystko jak c... Jarosław Iwaszkiewi...

Chyba tylko powyższy autor może o bohaterce, którą tytułuje symbolem niezależności, przez 150 stron opowiadać wyłącznie przez pryzmat mężczyzn z którymi była. Ilość nazwisk partnerów i ich historii życiowych przesłania kompletnie sama bohaterkę. Co to jest? Jakaś męska komitywa?

Ciekawa książka, choć ma już trochę za dużo nazwisk w ilości opisu historii.

Ciekawa książka, choć ma już trochę za dużo nazwisk w ilości opisu historii.

Biografie mnie przeważnie (umiarkowanie, ale jednak) nudzą. A tę pochłonęłam w dwa dni z niekłamaną przyjemnością.

Duża w tym zasługa Krzysztofa Tomasika, który zręcznie operuje językiem i pisze tak, że w zasadzie płynie się przez tekst. Ale również bohaterki - Grażyny Hase, która jest ze wszech miar fascynującą kobietą - modelką, projektantką, artystką, kreatorką kultury...

W tej książce podoba mi się właściwie wszystko - selekcja treści, sposób przedstawiania faktów, łączenie narracji pierwszo- i trzecioosobowej, ogrom fotografii, profesjonalna edycja (bibliografia, kalendarium, indeks),a wreszcie solidność wydania.

Polecam zarówno tym, którzy wiedzą sporo na temat polskiej mody okresu PRL, jak i tym, którzy dopiero zaczynają się interesować tym tematem. Urok i charyzma Grażyny Hase uwiodą każdego.

Przepięknie wydana książka z mnóstwem zdjęć z zawodowego i prywatnego życia Grażyny Hase. Grażyna urodziła się w roku wybuchu drugiej wojny światowej. Wraz z matką została uwięziona w obozie w Austrii. Na szczęście był to tylko krótki epizod w jej życiu. Już w młodości lubiła się wyróżniać. Kiedy nosiło się krótkie - ona miała za krótkie, kiedy długie - ona za długie. Obracała się w towarzystwie artystów. W czasie, gdy zaczęła pracować jako modelka, zawód ten niekoniecznie był powodem do dumy, traktowano go niemal jako niemoralny. Ojciec Hase pytany, czy dziewczyna znana z mediów to jego córka, odpowiadał, że to tylko zbieżność nazwisk. Była czołową modelką lat 60, współpracowała z Grabowską. O jej względy zabiegało mnóstwo adoratorów. Jako projektantka zaistniała swoją pierwszą kolekcją. Wniosła nią świeżość i rewolucyjne pomysły. Pierwsza w Polsce zatrudniła do pokazu czarnoskórą modelkę. Swoje kolekcje prezentowała w Kanadzie, Francji, Rosji, Niemczech. Zaprojektowała stroje na Mundial, dodatki na olimpiadę w Sydney oraz w Salt Lake City, stroje dla pracowników LOTu, sukienki dla lalek Barbie. Współpracowała z gwiazdami polskiej estrady - Anną Jantar, członkami zespołu Dwa Plus Jeden, Elżbietą Dmoch, Haliną Frąckowiak. Jest to biografia o ciekawym, barwnym, nierzadko zaskakującym życiu Grażyny Hase. Przedstawiona w sposób przyjemny i obrazowy. Gorąco zachęcam do zapoznania się z twórczością naszej rodaczki!

Zapraszam na mojego bookstagrama: https://www.instagram.com/my.books.shelf/

Wciągająca, książka do której na pewno wrócę.

Wciągająca, książka do której na pewno wrócę.

1964

Barwna, kreatywna, wykraczająca poza ustalone ramy, wyprzedzająca swoje czasy. Ozdoba bohemy, modelka, projektantka o szerokich zainteresowaniach. Przyprawiała przedstawicieli płci męskiej o szybsze bicie serca i zawrót głowy. Adorowali ją, flirtowali a ona pozostała uwodzicielska, dyskretna i tajemnicza. W tle ówczesny świat mody, filmu, architektury, muzyki i sztuki.

Książka o bardzo barwnej postaci, która, choć napisana sprawnie, nie do końca wykorzystuje swój potencjał. Warto jednak po nią sięgnąć dla poznania choćby ogólnych faktów z życia jednej z najbardziej kluczowych postaci polskiej mody. I - przede wszystkim - dla niesamowitego wydania pełnego przepięknych zdjęć. A także dla zastanowienia się - chociaż przez chwilę - dlaczego świat mody sprzed np. czterdziestu czy pięćdziesięciu lat tak bardzo różni się od tego dzisiejszego.

A po nieco dłuższą recenzję zapraszam na Nerw Słowa:

Co za kobieta! Utalentowana i sympatyczna. Kolorowy ptak PRLu. Czyta się fantastycznie.

Biografia projektantki, która odegrała niekwestionowaną rolę w historii polskiej mody, a ponadto interesujące spojrzenie na okres PRL, bo od strony twórców i show-businessu. Książka pięknie wydana z licznymi zdjęciami projektów i realizacji, okładek czasopism, a nawet rachunków, zamówień i listów. Do oglądania i czytania.
Autor bardzo drobiazgowo opisuje życie i dorobek Grażyny Hase, przedstawia różne aspekty jej działalności oraz w nieco mniejszym stopniu życie osobiste. Smaczku dodają liczne anegdoty o gwiazdach. Życiorys Hase jest też ściśle związany z narodzinami i sukcesami innych gwiazd, np. Małgorzaty Niemen, jej czołowej modelki.
Jak dla mnie najciekawsze w tej książce było przedstawienie świata mody w Polsce powojennej, z rozlicznymi problemami, z jakimi musieli borykać się artyści czy inne wolne zawody, np. permanentny brak materiałów, niemożność swobodnego podróżowania po świecie, cenzura. Trudne czasy dla projektanta z aspiracjami.
Aby podkreślić rolę projektantki w socjecie, autor dość często wymienia długie listy gości na różnych jej pokazach i wystawach, co mnie trochę nudziło, zwłaszcza w części poświęconej galerii. Autor nie zdołał też uniknąć pułapki nadmiernego zachwytu nad geniuszem opisywanej osoby, tak, jakby jej dokonania już nie mówiły same za siebie. Niemniej, książkę polecam, zwłaszcza pasjonatom mody.

Autor bardzo drobiazgowo opisuje życie i dorobek...

Dla tych, którzy interesują się historią mody w Polsce, lubią poczytać o "celebrytach" czasów PRL jest to bardzo ciekawa książka. Dobrze opowiedziane historie z życia i czasów twórczych p. Grażyny Hase. Trochę smaczków, bez przynudzania i sztywnego trzymania się chronologii. Świetne zdjęcia.

• Biografie
  • Biografia