Nie proszę o wielkie znaki

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Pax
Nie prosze o wielkie znaki
Bryll
poezja
onika

Autorski wybór wierszy Ernesta Brylla (ur. 1935), poety, którego kolejne tomy wierszy i głośne dramaty spotykały się zawsze z żywym odbiorem licznych czytelników, a zarazem wzbudzały szerokie dyskusje i emocje recenzentów. Po ukazaniu "Rzeczy listopadowej" (1968) okrzyknięto go czwartym wieszczem, kontynuatorem tradycji romantycznej, szczególnie wyczulonym na wartości narodowe. W stanie wojennym głośne stało się wystawienie "Wieczernika" w kościele Miłosierdzia Bożego w Warszawie. Dokonania Autora "Roku polskiego" potwierdzają przekonanie, że liryka zawsze była u nas najczulszym sejsmografem zbiorowych emocji, a słowo poetyckie nierzadko wyprzedzało epokowe wydarzenia.
Prezentowany wybór poezji jest odmienny od wszystkich wcześniejszych zbiorowych wydań, które zachowywały zazwyczaj układ chronologiczny. Tym razem Autor, znający jak nikt wewnętrzne, często głęboko ukryte powiązania intelektualne i emocjonalne własnych wierszy, wydobył z całego swojego dorobku najbliższy mu nurt metafizyczny. Powstała dzięki temu książka o charakterze bardzo osobistym, książka-wyznanie. Jedna z tych, jakich nie odkłada się po jednorazowej lekturze.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Pax

źródło okładki: zdjęcie autorskie