Dziewięć esejów dantejskich

Seria: Jorge Luis Borges
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Nueve ensayos Dantescos
Dziewięć, esejów, dantejskich

Proza charakterystyczna dla Borgesa, ale też bardzo szczególna. Borges jawi się tu jako przenikliwy krytyk literacki, a zarazem czytelnik - zafascynowany, wręcz rozkochany w dziele jednego z największych twórców literatury światowej. Przywołując rozliczne, interesujące interpretacje Boskiej Komedii Dantego, Borges sam zabiera głos w burzliwie często przebiegającej i toczącej się od lat dyskusji wokół tego dzieła, zaskakując i zachwycając nas, jak zwykle, swym nieprzeciętnym oczytaniem, erudycją i intuicją badawczą.

basklar | 2011-05-04

Uwielbiam czytać Borgesa, gdyż jest on jednym z najbardziej oczytanych pisarzy w historii literatury.

olaf2009 | 2017-04-07
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Książka jest rozprawką na temat Boskiej Komedii Dantego. Może być zarówno wprowadzeniem do tego wielkiego działa dla tych którzy jej nie czytali, oraz omówieniem najważniejszych zagadnień dla tych którzy ją przeczytali. Autor jak zwykle wykazuje się niespotykaną wiedzą i eryducją, w sposób bardzo specyficzny dla siebie, ironiczny, dociekający, subtelny i pozbawiony nudy jest przewodnikiem czytelnika po świecie literatury, legend, motywów i mitów, znajduje różne korelacje między nimi; potrafi zainteresować czytelnika i sprawić, że chce się dociekać jeszcze i iść dalej śladami tropów literatury światowej.

marijestmoja | 2018-04-30
Przeczytana: 24 sierpnia 2013