Zgłosuj na książki roku 2017

Z podróży do świata retro

Wydawnictwo: Sowa sp. z o.o.
satyra, kryminał, kuchnia, moda
SkarletAlbert

Z powodu braku czarodziejskiej różdżki, moja wyprawa do świata retro musiała być wirtualno książkowa, co wcale nie zmniejszyło jej atrakcyjności. Okazała się wręcz fascynująca. Było ciekawie, pouczająco, nie zawsze poważnie, a czasem nawet śmiesznie i nie zabrakło historii z dreszczykiem. Z retro wojażu powróciłam z kuferkiem wypełnionym cytatami, do których gdzieniegdzie dorzuciłam kilka...

Z retro wojażu powróciłam z kuferkiem wypełnionym cytatami, do których gdzieniegdzie dorzuciłam kilka własnych słów.
Skarlet

źródło opisu: autor

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Magda | 2016-09-28

Wczoraj, miałam przyjemność zapoznać się z najnowszą książką Skarlet. Autorka porwała mnie w podróż do świata retro. Razem z nią przeniosłam się do lat 60-tych XIX wieku, gdzie wirtualnie na kartkach książki odkryłam świat mody i kuchni. Poznałam jak być damą oraz ówczesne historie z dreszczykiem. Jednym słowem bardzo miło spędziłam wieczór.

Przygodę w świecie retro rozpoczęłam od poznania tajników "jak być damą". Nie wiem, jak Wy, ale ja, gdy byłam, dzieckiem zawsze marzyłam, aby zostać damą. Ubierać się w te piękne suknie, bywać na balach i salonach. Teraz już nie jestem taka tego pewna. Od damy wiele się wymagało:

"Jej obowiązkiem było dbanie o wygląd, bycie: wsparciem i osłodą życia męża, dobrą Matką i perfekcyjną panią domu. Nie mniej ważne było ciągłe kształcenie i nabywanie talentów – przez pracę".

Jak więc widzicie sami, dama na nudę nie narzekała :) Przy okazji dowiecie się jak dbać o cerę, przetłuszczone włosy, jak unikać słońca, a nawet jak "dodać sobie...

Michelle | 2016-10-22
Przeczytana: 19 października 2016

Z podróży do świata retro to pozycja, która przenosi czytelnika w wiek XIX. Czas, w którym „damowanie” było czymś naturalnym, na pozór bardzo przyjemnym. Jednak autorka bardzo szybko wyprowadza z błędu potencjalną fankę (tudzież fana) bycia damą, gdyż bycie nią było nie lada wyczynem. Gorsety uniemożliwiające oddychanie, ciężkie suknie, nienaganny wygląd, opieka nad dziećmi i domem… to tylko część wymogów idealnej dziewiętnastowiecznej damy.

Świat retro to nie tylko damy, bale i towarzyskie spotkania. To również odmienna moda, kuchnia i obyczaje. W Z podróży do świata retro znajdziecie masę przepisów, które niejednokrotnie Was zaskoczą, ale także skuszą, by z nich skorzystać.
Przyjrzycie się ewolucji kobiecych strojów i przemian obyczajowych. Początkach dążenia do równouprawnienia.
Poznanie ówczesne plotki i smaczki, które współcześnie bawią, choć wówczas, były całkiem poważnie traktowane.

Skarlet w Z podróży do świata retro przybliża czytelnikowi postać królowej Marii....

Grazia_czytaninka_ | 2016-09-30
Przeczytana: 24 września 2016

"Przez całe życie podróżuję. W realnym świecie, nie raz i nie dwa, przymykałam oczy, żeby zobaczyć jak dawno temu wyglądało miejsce, w którym się znalazłam".

Skarlet znana z opowieści o Bałkanach, tym razem przedstawia nam całkiem coś innego. Zabiera nas w podróż do świata retro. Ukazuje nam jak to było damą być. Przyznam szczerze, że wcale im nie zazdroszczę.

"Kiedy poznałam tajemnice przywdziewania stroju przez damy, moje współczucie pogłębiło się dwukrotnie. Ramiączka, uwierające fałdy koszuli, sznurowania utrudniające oddech i gorset, którego rogi są z tyłu i "nabierają formy figury czasem, lecz przez sznurowanie wpijają się w ciało, jak narzędzie z tortury" - upewniły mnie, że bycie stu procentową damą jest niezwykle trudne".

Co to za przyjemność nosić ciasne gorsety przez które nie można normalnie oddychać? Albo zasłaniać zgrabne nogi długimi sukniami? Cóż, dobrze, że postęp cywilizacji wciąż posuwa się naprzód. Jednak bez dwóch zdań mogę stwierdzić, że bycie damą było...

Iliana | 2016-09-29
Przeczytana: 29 września 2016

Skarlet znam z innych podróży. Wspólnie z mężem, napisała cykl książek o Bułgarii, odkrywając w każdej z nich zupełnie inny zakątek, zachęcając do wojaży po kraju pełnym sprzeczności, ale mocno zakorzenionym w swojej tradycji i kulturze przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Pamiętam, jak w jednej z rozmów napomknęłam, że z wielką przyjemnością przeczytałabym wreszcie książkę o kobietach, dla kobiet. Jak widać, dla Skarlet nie ma rzeczy niemożliwych.

Zapraszam na całą recenzję na:

Zaczytana_do_rana | 2016-10-28
Przeczytana: 20 października 2016

"Z podróży do świata retro" przenosi czytelnika nie tyle w przestrzeni, co w czasie. Skarlet zorganizowała książkową wyprawę do XIX wieku i jak na podróżniczkę przystało przybliża różne kwestie, które składają się na szerszy obraz odwiedzanego miejsca. Mamy więc modę, urodę, kulinaria i... kryminalne historie.

Książka okraszona jest oryginalnymi ilustracjami i przedrukami z bibliografii źródłowej, co wzmacnia odbiór klimatu opisywanej epoki.

Powyższa opinia jest fragmentem mojej recenzji.
Całość do przeczytania tutaj:
Zapraszam :-)

Claudia | 2016-09-29

Przedstawiam wam najnowsze dzieło Skarlet i Albert pt. " Z podróży do świata retro ". W książce znajdziemy piękne cytaty , myśli o świecie retro , modzie , przepisy na pyszne potrawy , a także sposoby dla dam na urodzę .
Książka zaprowadza nas w niezwykłą podróż , która tak zaciekawia czytelnika że aż żal ją kończyć i odkładać .Czytając ją mamy okazje przenieść się do świata retro a także do lat 60-siątych XIX wieku .Bardzo miło spędziłam czas poznając historie z dreszczykiem oraz jak być damą. Chyba każda mała dziewczynka chce zostać damą lub księżniczką lecz wiadomo opowieści są opowieściami . Lecz damy wcale tak łatwo nie mają wiele muszą " wycierpieć " by być " doskonałą " i pięknie się prezentować , liczne stroje ,fryzury , makijaże które później albo niszczą cere i ciało albo niszczą włosy . Ale czego się nie robi dla bycia piękną?
W książce również możemy poznać kilka ciekawych przepisów , które na pewno wykorzystam a zwłaszcza przepis na zupę cebulową .Autorka...

bees25 | 2018-02-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, E-book