Pieśń o Bernadetcie

religia
Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
2016-01-01
2016-01-01

Bardzo wciągająca opowieść przedstawiająca świętą Bernadettę. Autor wprowadza czytelnika w "tamtejszy świat" - pokazuje codzienne problemy biedoty takiej jak ówczesna rodzina Bernadetty, historię objawień, aż po wstąpienie do Zakonu dzisiejszej świętej i dalsze jej losy. Polecam! Książka ma dodatek wymyślonej przez autora fabuły, ale najważniejsze informacje pozostały rzeczywiste i nie ubarwione.

Książka to beletryzowana biografia św. Bernadetty Soubirous, a zaczyna się w dniu pierwszego objawienia. Nawet jeśli ktoś nie jest religijny, to śmiało może przeczytać, bo jest nie tylko o samych objawieniach, ale także o otoczeniu, o tym jak patrzyło na te wydarzenia i komentowało całą sytuację - zarówno osoby świeckie jak i duchowne (a dosłownie nikt nie był z tego zamieszania zadowolony). Działo się tam sporo, więc książka jest interesująca. Została napisana językiem świeckim (autor nie był katolikiem ani nawet chrześcijaninem),więc nie tam typowo religijnych zwrotów w rodzaju "nasza najukochańsza Matka", czy też "słodki Jezus" - jeśli ktoś się tego obawia.

„Pieśń o Bernadetcie” to votum Franciszka Werfela za wybawienie z beznadziejnego położenia autora i jego żony w czasie II wojny światowej. Pisarz w czasie wojennej tułaczki trafił do Lourdes i tam poznał historię Bernadetty Soubirous i cudownych uzdrowień. Niezatarte wrażenie, jakie wywarły na nim opisy objawień i późniejszych cudów w połączeniu z jego ciężką sytuacją życiową, zaowocowały niezwykłą opowieścią o dziewczynce, której świadectwo stanowiło trudny orzech do zgryzienia dla przedstawicieli kościoła i całej społeczności Lourdes.

Pewnego zimowego dnia Bernadetta Soubirous, córka zubożałego młynarza, chorowita dziewczynka, w dodatku niezbyt rozgarnięta, podczas wyprawy po chrust, w grocie Massabielle spostrzega piękną panią. Jest to niezwykle skromny początek wydarzeń, które odmieniły oblicze miasteczka i kościoła katolickiego. Werfel relacjonuje ową historię z wielu punktów widzenia, kładąc największy nacisk na wszystkie wątpliwości i przeszkody, które piętrzyły się przed Bernadettą i jej Piękną Panią. Mała wizjonerka chciała tylko być jak najbliżej cudownego zjawiska, które stało się dla niej sensem życia. Próby, na które wystawiane było jej posłuszeństwo i pokora załamałby niejedną dorosłą osobę. Ona zaś nie zadawała pytań, nie zastanawiała się, wykonywała tylko polecenia Pięknej Pani. Jej wiara i ufność pociągnęły tłumy, przed którymi musiały skapitulować władze świeckie i kościelne.

Interesująca jest kreacja postaci Świętej Bernadetty. Niedożywiona dziewczynka jest anemiczna i tępa. A przynajmniej takie sprawia wrażenie, gdy oczami cielątka patrzy na rozmówcę i daje często impertynenckie w swej prostocie odpowiedzi na zadane pytania. I takiej nierozgarniętej pannicy, która ma problem z wyuczeniem się katechizmu i nie została jeszcze dopuszczona do I Komunii Świętej miałaby się ukazać Matka Boska? Toż to żart. Mała pewnie zmyśla, żeby być w centrum uwagi. Takie odczucia miała większość oświeconych obywateli Lourdes. Co ciekawe, Bernadetta nigdy nie mówiła, że ukazała się jej Matka Boska, konsekwentnie nazywa swą wizję Piękną Panią z Groty. Całe zamieszanie wokół niej nie robi na niej wrażenia, bo tylko Piękna Pani jest ważna.

„Pieśń o Bernadetcie” to wymagająca lektura. Napisana przez niekatolickiego autora nie ma ambicji misyjnych. Jest sfabularyzowaną relacją wydarzeń, którą autor wzbogacił o przemyślenia opisywanych postaci. Werfel nie zagłębia się w prawdy wiary, ale tworzy realny portret psychologiczny ludzi stojących wobec niewytłumaczalnych wydarzeń. Kwestie wiary nie wychodzą na pierwszy plan, choć przecież o nie rozbija się ta cała historia. Sama postać Bernadetty jest jaskrawą ilustracją ewangelicznych cytatów „ostatni będą pierwszymi” i „błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”.

Dla osób wierzących lektura tej powieści będzie okazją do wielu przemyśleń. Agnostycy i ateiści również mogą po nią sięgnąć, bo element ludzki jest w „Pieśni o Bernadetcie” bardzo ciekawie przedstawiony.

Są takie opowieści, obok których nie można przejść obojętnie, które mimo upływu lat wciąż są żywe i które po prostu warto poznać bliżej gdyż miały ogromny wpływ na to co dzieje się dziś. Do takich historii z pewnością zaliczyć można tę, którą poznałam dzięki powieści pt. "Pieśń o Bernadetcie" opowiadającej o losach młodej dziewczyny, później też siostry zakonnej, ogłoszonej w 1933 roku świętą Kościoła katolickiego. Powieść ta spisana została w 1941 roku i stała się kanwą do stworzenia ekranizacji przybliżającej krótkie życie Bernadety Soubirous. Przetłumaczona na wiele języków zyskała popularność na całym świecie. Jest to natomiast dzieło Franza Werfla, jako dziękczynienie dla Maryi za ocalenie życia gdy podczas II Wojny Światowej przebywał w Lourdes...

Tytułowa bohaterka, Bernadetta Soubirous, urodziła się w 1844 roku w Lourdes w południowej Francji. Była córką młynarza Franciszka i Luizy. Wychowywała się w licznej rodzinie i gdy jej ojciec stracił posadę wiodło im się nie najlepiej. Ponadto dziewczynce dokuczała astma więc matka wysyłała ją czasem na wieś, gdzie życie wyglądało zupełnie inaczej niż w mieście i gdzie Bernadetta czuła się lepiej. Historia rozpoczyna się gdy dziewczyna ma 14 lat i jako najstarsza w szkole i wśród rodzeństwa przygotowuje się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Jest luty, za oknami zima więc dziewczynka wychodzi do lasu w poszukiwaniu chrustu. Wówczas to w grocie w okolicach Massabielle ukazuje jej się po raz pierwszy Najświętsza Maria Panna. Tych objawień Bernadeta doświadcza również jeszcze później, łącznie 18 razy. Niestety na początku dziewczynie nikt nie wierzy. Ludzie są w stosunku do niej nieufni a nawet uważają, że oszalała. Jej życie zmienia się jednak nie do poznania, odmienia się też los jej rodziny. Matka Boska prosi natomiast o to aby grota pod Massabielle stała się miejscem pielgrzymek, aby do źródła, które tam się znajduje przybywali chorzy i cierpiący, aby ludzie odmawiali różaniec ...

"Idź, proszę, do kapłanów i powiedz im, aby tu wybudowali kaplicę... W procesjach niech tu przychodzą"

Te wydarzenia miały miejsce już niemal dwieście lat temu i stały się początkiem kultu Matki Bożej z Lourdes.

Jest to niezwykle piękna i wzruszająca opowieść stanowiąca nie tylko historię życia świętej Bernadetty ale przede wszystkim obrazująca wielokrotne objawienia Matki Bożej z Lourdes, które rozpoczęły się w lutym 1858 roku. Autor opowiada nam ją z pasją w sposób wyjątkowo barwny a zarazem ciepły. Przybliża ciężkie życie prostej, młodej Bernadetty, opowiada o jej rodzinie i trudnej sytuacji w jakiej się znalazła. Drobiazgowo też opisuje objawienia tajemniczej Pani, emocje jakie im towarzyszyły i lawinę następstw, które zapoczątkowały.

Lektura jest naprawdę niesamowita. Skłania do refleksji i przemyśleń. Dziś kiedy Lourdes jest jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymek na świecie i o którym słyszał chyba każdy, to z pewnością nie każdy wie na czym polega cudowność tego miejsca, co wydarzyło się tam przed laty i jak wiele cudów miało miejsce jeszcze w późniejszym czasie za sprawą Najświętszej Panienki. Z pewnością warto pochylić się nad tą właśnie lekturą. Jestem pewna, że długo pozostanie ona w Waszej pamięci ;)

Cudowna, wspaniała, niesamowita lektura, inspirująca do myślenia, do własnych poszukiwań.Nie sposób o niej zapomnieć.Zostaje w myślach i w sercu, a czyta się jak jakiś kryminał.Jestem oczarowana.

Ta książka zrobiła na mnie zbyt duże wrażenie, żeby ją skończyć czytać. Ale mam nadzieję, że jeszcze kiedyś do niej wrócę.

fabularyzowana wersja wydarzeń z lourdes ciekawostką jest została szybko z ekranizowana a film zdobył nawet oskary

• Historyczne
  • Portrety