Pożądanie i śmierć

Okładka książki Pożądanie i śmierć J.D. Robb
Okładka książki Pożądanie i śmierć
J.D. Robb Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: In Death | Oblicza śmierci (tom 41) kryminał, sensacja, thriller
In Death | Oblicza śmierci (tom 41)
Devoted in Death
Prószyński i S-ka
2016-11-10
2016-11-10
Bogumiła Nawrot
Eve śledztwo Roarke morderstwo zabójcy

Jedna z lepszych i do tego bardzo mrocznych książek J.D. Robb. Świetne teksty, fajna atmosfera, mnóstwo znajomych "twarzy"... Świetna część, polecam. Ale jestem uzależniona od tej serii, więc nie jest to obiektywna ocena ;)

Uwielbiam czytać powieści Nory na tą natknęłam się przypadkiem i bardzo mi przypadła do gustu zaczełam od połowy cyklu ale zamierzam przeczytać wszystkie części o ile mi się to uda

Moim zdaniem to jedna z lepszych książek tej serii. Mam ogromny sentyment do wszystkich bohaterów, a Eve to moja ulubiona policjantka. Komuś się nie podobało, że już od początku było wiadomo, kto morduje. A dla mnie to jest coś, co wyróżnia powieści Nory Roberts spośród innych. Byłam szalenie ciekawa, jak detektywom uda się znaleźć tamtą dwójkę, poza tym fascynuje mnie jak Eve potrafi wniknąć w umysł drugiego człowieka, czy to mordercy, czy ofiary, oraz prowadzone przez nią pod koniec kazdej książki przesłuchania... No i takiej pary morderców jeszcze nie znałam, było więc to dla mnie coś nowego :)

"Potwory nie powinny wyglądać tak zwyczajnie, tak bardzo przypominać normalnych ludzi."

Z sentymentem sięgam po kolejne tomy serii, ostatnio też "Obsesja i śmierć", "Bractwo śmierci". Lubię wyrazisty styl autorki, sugestywnie stworzony nastrój niepewności i niepokoju, wzbogacenie zagadki kryminalnej obyczajowymi elementami, a przy tym zachowanie dynamicznego nurtu akcji. "Pożądanie i śmierć" to lekka i mało wymagająca powieść, ale miło wciąga w scenariusz zdarzeń i pozostawia po sobie sympatyczne wrażenie. Opisywana historia uwzględnia aspekty poprzednich odsłon serii, nawiązuje do znanych wcześniej bohaterów i postaci, jednak każdy z tomów można czytać niezależnie od siebie.

Tym razem porucznik Eve Dallas i detektyw Delią Peabody stoją przed wyzwaniem ustalenia tożsamości mordercy wiolonczelisty, czterdziestoletniego Doriana Kupera. Początkowo brakuje wyrazistych tropów i podpowiedzi, lecz z czasem śledztwo przybiera zaskakująco szeroką perspektywę, wymaga też cofnięcia się kilka lat wstecz, aby odkryć prawdę. Przyglądamy się wysuwaniu i weryfikowaniu hipotez, uczestniczymy w przesłuchaniach świadków i podejrzanych.

Wolę, kiedy w pierwszej fazie powieści nie wiem zbyt wiele o zabójcy, a dopiero wgryzając się w intrygującą fabułę, krok po kroku, snuję przypuszczenia odnośnie motywów jego postępowania, domyślam się jego tożsamości. W tej przygodzie czytelniczej w zasadzie wszystko z góry już wiadomo, pierwsze strony książki zdradzają najważniejsze informacje, a odbiorcy pozostaje przyglądać się pracy zespołu nowojorskiego wydziału zabójstw. Jednak i taki odwrócony wariant kryminału ma swój urok i dostarcza ciekawej rozrywki.

Intrygującym zabiegiem okazało się wplecenie w fabułę nawiązań do przyszłości, co jakiś czas napotykamy odniesienia do przydatnych w codziennym życiu rozwiązań technologicznych i komunikacyjnych. Wynalazków, które prawdopodobnie czekają nas w latach sześćdziesiątych dwudziestego pierwszego wieku, bo właśnie wtedy dzieją się opisywane wydarzenia. Jednakże i wówczas liczyć się będzie przede wszystkim spryt śledczego, cierpliwość, konsekwencja, sprawne kojarzenie faktów, rozwinięta intuicja i bogate doświadczenie zawodowe. Mieszanka odpowiednich cech, wsparta informatycznymi rozwiązaniami, aby powstrzymać mordercę.

Autorka pokazuje jak łatwo może narodzić się osobowość zabójcy, jak trudno zapanować nad negatywnymi emocjami, jak szybko człowiek potrafi znaleźć usprawiedliwienia dla zła, a także w jaki sposób kumulują się pragnienia zaspokojenia zwyrodniałych, nikczemnych i sadystycznych potrzeb. Sporo odniesień do najciemniejszych cech natury człowieka, bezwzględności, brutalności i sadyzmu. Przekonujący obraz śmierci budzącej pożądanie. Chociaż w powieści nie ma nagłych zwrotów akcji czy spektakularnych zdarzeń, to jednak potrafi zrelaksować po ciężkim dniu, nie wymaga podkręcania wyobraźni, ale daje odskocznię od codzienności.

bookendorfina.pl

Bardzo fajna i wciągająca. Jedyne co pozostaje to tylko POLECIĆ :)

Bardzo fajna i wciągająca. Jedyne co pozostaje to tylko POLECIĆ :)

Przeczytałam już ogrom książek J.D.Robb, ta była w porządku, aczkolwiek czytałam lepsze pozycje tej autorki :) Drugą połowę książki czyta się fantastycznie :)

Sama nie wiem, co trzyma mnie jeszcze przy tej serii. Chyba tylko czysty sentyment ^^

Niestety jedna ze słabszych książek w cyklu z porucznik Eve Dallas.
Sprawców znamy od początku, śledztwo przebiega w miarę gładko, zdecydowanie zabrakło mi zwrotów akcji, jak również reszty drugoplanowych bohaterów, którzy są niezwykle barwni😉

Niestety jedna ze słabszych książek w cyklu z porucznik Eve Dallas.

Bardzo dobra, ale w tym cyklu były lepsze. Przeczytałam z zainteresowaniem (jestem fanką tej serii:),ale brakowało mi szeregu znajomych Eve i Roarke`a. Tym razem śledztwo dotyczyło zakochanej pary sadystycznych morderców. Od początku wiemy kto winien, lecz trzeba ich namierzyć i powstrzymać. Ponadto, czytelnicy wiedzą kto zacz, a nowojorska policja nie, co znacznie utrudnia śledztwo. Ale nie z takimi problemami radziła sobie Eve ze swoim oddziałem.

Fajna książka, ale szkoda, że nie było paczki przyjaciół, tylko praktycznie samo śledztwo. Nawet moja ukochana dziennikarka nie wyszła, a Charles'a i Louise to w ogóle już nie ma :(

• 2017
  • J.D Robb