Cienka różowa kreska

Seria: Literatura w spódnicy
Wydawnictwo: Axel Springer Polska
The thin pink line
literatura piękna

Jane Taylor, redaktorka w znanym wydawnictwie, czuje, że powinna coś zmienić w swoim życiu. Z radością przyjmuje więc pierwsze symptomy ciąży i wszystkim rozgłasza nowinę. Co prawda jej obecny chłopak nie przejawia entuzjazmu z tego powodu, ale jane jest zachwycona reakcjami otoczenia - swojej rodziny i kolezanek z pracy.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

gwiazdka | 2015-11-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 08 listopada 2015

Nie wiem czym miała w zamiarze być ta książka. Mnie od pierwszych stron wydawała się pochwałą głupoty ludzkiej i wszelkiego oszustwa. Niesympatyczna, egoistyczna główna bohaterka, że aż w tym żałosna. Wydarzenia chyba w zamiarze miały być śmieszne, ale mnie tylko irytowały, a nie bawiły, do tego wszystko napisane prostym, nawet zbyt prostym językiem, żadnego pozytywnego przesłania. Zakończenie urwane nagle, gdy tak naprawdę nic nie zostało wyjaśnione. Słabiutka.

pyszka | 2010-08-16
Przeczytana: 2010 rok

napisana może nie jest źle, ale historia jest tak głupia i nieprawdopodobna, że nie mogłam przez nią przebrnąć. jeśli nie macie wyobrażenia o rażącym braku moralności połaczonym z zadziwiającą bezczelnością i jawnym zidioceniem to główna bohaterka będzie tu doskonałym przykładem. a zakończenie? to nawet w dziale fantasy byłoby przesadą. krótko: pochwała głupoty...

Agnieszka | 2012-10-20

Fajna, ciepła opowieść dla kobiet. Autorka w bardzo ciekawy sposób i z humorem opisuje perypetie Jane, naszej bohaterki, która odgrywa przed światem rolę ciężarnej kobiety a tak naprawdę w ciąży nie jest. Uwielbiam rodzaj humoru przedstawiony w książce. "Cienką różową kreskę" czyta się szybko, miło, przyjemnie i z uśmiechem na ustach.

Rudzianna | 2014-03-27
Przeczytana: 19 marca 2014

Jane to typowa bohaterka lekkich (zagranicznych) powieści dla kobiet.
Typowo jest tuż po 30-stce, od kilku lat związana z facetem, którego oczywistych wad zdaje się nie dostrzegać. Typowo mieszka w wielkim mieście, pracuje w wydawnictwie, jest niespełnioną pisarką i ma- tę samą od dzieciństwa – przyjaciółkę, ewentualnie przyjaciela-geja. Oczywiście nie jest ani piękna ani błyskotliwa w przeciwieństwie do swojej (w przypadku Jane- starszej) siostry.
Pewnego dnia wszystkie znaki na niebie i na ziemi niezaprzeczalnie wskazują, że Jane jest w ciąży. Przygotowując się do roli matki, Jane obserwuje ciężarne kobiety. Z zazdrością stwierdza, że wobec nich ludzie są milsi i życzliwsi a i same kobiety spodziewające się dziecka emanują niezwykłą radością i energią.
Jane cieszy się, że już wkrótce i ona sama doświadczy tego wszystkiego. Niestety, nadzieja szybko się skończy bo po kilku tygodniach okaże się, że Jane w ciąży nie jest i nigdy nie była…
Cóż jednak robić, gdy partner jest...

dru | 2018-08-11

Powiastka o zawiści o ciążę, zaczynająca się od tego, że główna bohaterka domalowuje drugą kreskę na teście ciążowym. Fabuła... głupawa, ale plus za język (a może dobre tłumaczenie), który jest o level wyżej niż Pisiont Twarzy Greja.

bookslover | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Powinnam się zorientować po okładce i tytule książki o czym ona traktuje, ale nie połapałam się. Dopiero z czasem dotarł do mnie sens tytułu.

Mamy do czynienia z psychiczną dziewczyną, która z dnia na dzień popada w coraz większą paranoję. Jej życiowym celem jest usidlenie faceta, dlatego, że zbliża się nieuchronnie do trzydziestki, a wszystkie otaczające ją kobiety mają już mężów i dzieci. Poza tym dodatkowo chciała mieć te wszystkie przywileje, które przysługują kobietom ciężarnym.

Ma przyjaciela geja, Davida, jedynie z nim o wszystkim rozmawia - zupełnie szczerze. Nawet zwierza mu się ze swoich paranoicznych pomysłów na życie. Na co dzień jest redaktorką w wydawnictwie, ale prywatnie marzy o karierze pisarki. Konkretnie jest młodszym redaktorem. Stara się zapracować na awans, ale na razie nie ma na to szans.

Na początku wpada na pomysł, żeby własnoręcznie namalować na teście ciążowym różową kreskę, która świadczyłaby o jej ciąży. Natomiast ciąża miałaby zmusić...

Justyna | 2018-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Pierwsze kilkanaście stron przeleciałam jak burza, takie wrażenie zrobiła na mnie ta historia, a raczej jej potencjał. Tylko potencjał, bo później okazało się już nie tak... różowo.

W paru miejscach autorka sama sobie strzela w stopę, uciekając się do wyśmiewania stereotypów (które nawiasem mówiąc dotyczą również tej książki) albo do dramatycznego naginania czasoprzestrzeni.

To może kilka perfidnie pożyczonych z książki przykładów: "Środek książki, jak każdemu wiadomo, jest zawsze najbardziej nużący. To początki i zakończenia dostarczają najwięcej zabawy." To jest fragment wypowiedzi głównej bohaterki o pisanej przez siebie powieści. Hmmm, nie wiem ale wydaje mi się, że książka jest dobra jeśli w większości jest interesująca. Autorka chyba nie do końca wie, że jej się udało aż za dobrze utożsamić z główną bohaterką, a ta opowieść powinna być nazwana "środkiem" w 99%.

Proszę, kolejny cytat: "Czasami ma się wrażenie, że gdziekolwiek się człowiek obróci w księgarni czy na kolegium...

Eljot | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Moja ocena jest dosyć wysoka, jednakże musiałam ją przemyśleć...Na samym początku zamierzałam porzucić "Cienką różową kreskę". Trochę mnie nudziła. Jednak od pewnego momentu, z każdą następną przeczytaną stroną nabierałam chęci aby poznać losy Jane. Dużo przyjemności dostarczyło mi oczekiwanie na to co się stanie po 9 miesiącach urojonej ciąży głównej bohaterki.
o dziwo Zakończenie nie tak oczywiste jak sądziłam. Autorka mnie trochę zaskoczyła. Ksiązka skończyła się tak jakby, nie była końcem...Być może Pani Lauren Baratz-Logsted planuje kontynuację?!

natalijka | 2014-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Książka z całą pewnością nie dla mnie. Zupełnie mi się nie podobała. Historia jest po prostu nie realna, śmieszna (w negatywnym znaczeniu), irytująca, tak jak główna bohaterka. W zasadzie ciekawi mnie co myślała autorka pisząc tę książkę, co nią kierowało, czym się inspirowała. Na pewno nie były to jakieś wzniosłe cele... Może, to i fakt, że w drugiej połowie się troszkę rozkręciła ale zakończenie to już przegięcie z fikcją literacką:( Szkoda czasu.

Ewa | 2014-06-28
Przeczytana: czerwiec 2014

Są książki, o których jedyne, co można powiedzieć to to, że są w lekturze łatwe, lekkie i przyjemne. Trudno je oceniać pod kątem zawartości merytorycznej i głębi psychologicznej głównych bohaterów. Są po prostu miłym przerywnikiem, odskocznią od rzeczywistości i szansą na spełnienie kilku minut w przyjemnym (a czasem i szalonym) towarzystwie. I do takich właśnie pozycji zalicza się powieść Lauren Baratz - Logsted.

Główną bohaterkę - Jane Taylor, redaktorkę w pewnym dość znanym wydawnictwie czytelnik poznaje w momencie dość kluczowym dla jej życia. Otóż wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują na ciążę. Nie do końca wyczekiwaną i upragnioną, no ale.. pamiętajmy, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. I kiedy okazuje się, że żadnego dziecka nie będzie kobiecie trudno przerwać farsę, którą rozpoczęła. Wciela więc w życie szaleńczy zamysł udawania ciężarnej. Cóż, każdy okres oczekiwania na niemowlę (w przypadku ludzi) ma po 9 miesiącach swój kres, także problem z całą pewnością wymaga...