youstyna

Niewątpliwie w przypadku tak złożonego problemu, jaki podejmują autorzy pracy - a jest nim `kultura` jako wytwór człowieka/jego umysłu, a zarazem `człowiek/jego umysł` jako wytwór kultury - badania tego rodzaju są niezbędne. Praca właśnie je oferuje. Zasadniczo jest ona pomyślana jako studium interdyscyplinarne, na co wskazują, choć nie wprost, redaktorzy, wymieniając dyscypliny reprezentowane przez poszczególnych autorów. Znajduję w niej także próby (poznawczo interesujące) o charakterze namysłu multidyscyplinarnego, co wydaje się oczywiste, albowiem niektóre z tych podejść czynione są z perspektywy dyscyplin, które (jak np. najnowsza antropologia czy kognitywistyka) pojawiły się jako niemalże naturalny efekt tendencji do uprawiania nauki w - jeśli tak można rzec - paradygmacie multidyscyplinarności. Przyjmuję założenie redaktorów (i autorów) książki, że oferowana przez nią perspektywa `multidyscyplinarnych analiz`, choć ukryta, powinna `ujawnić się na horyzoncie czytelnika`. Liczę, że trafi ona do takich czytelników.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/umysl-i-kultura/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/umysl-i-kultura/