Drogi do macierzyństwa

Wydawnictwo: Scholar
youstyna

Książka dotyczy psychicznych determinant macierzyństwa. Autorka jest psychologiem klinicznym i to przesądza o charakterze tej pracy. Mamy tu próby wniknięcia w istotę i mechanizmy psychologiczne omawianych zagadnień (a nie tylko ich wyodrębnienie lub ocenę) oraz metodę badań charakterystyczną dla psychologii klinicznej - wyniki badań empirycznych z ich analizą ilościową i jakościową oraz dane uzyskane z sesji terapeutycznych. Ponadto, nie tylko przyjęta perspektywa psychologii klinicznej, lecz także w jej ramach doświadczającej siebie kobiety, która decyduje się na macierzyństwo lub brak potomstwa wyróżniają tę książkę spośród istniejących monografii na temat macierzyństwa i stanowią o jej unikatowości.
z recenzji prof. dr hab. Mariny Zalewskiej

Do zainteresowania źródłami narodzin psychiki dziecka skłoniła mnie praktyka kliniczna i chęć poszukiwania mechanizmów nieprawidłowości w coraz wcześniejszym okresie jego rozwoju. (...) Pytania, które stawiam, pokazują perspektywę, z jakiej analizuję tytułowy problem - perspektywę doświadczającej siebie kobiety. Staram się wnioskować o tym obszarze życia, który wiąże się z macierzyństwem, a dotyczy szczególnie reprezentacji dziecka.
Jakie jest jego miejsce w wewnętrznym świecie kobiety?
Co "warunkuje" jego obraz, który się w owym świecie tworzy?
Jaki jest, jakie budzi emocje?
fragment wstępu

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/drogi-do-macierzynstwa/