Albo albo Aniołowie i demony

Wydawnictwo: ENETEIA Wydawnictwo Psychologii i Kultury
youstyna

Albo albo Aniołowie i demony – opis wydawcy duchy, święci, kult przodków Jungowskie inspiracje Zenon Waldemar Dudek – Fantazja twórcza i symbolizowanie doświadczenia Encyklopedia jungowska: Kompleks (opr. ks. Kazimierz Pajor) Od psychologii do autopsychoterapii Dobrosława Grzybkowska-Lewicka – Tradycyjne i współczesne opowieści o „dotknięciu przez anioła” a koncepcja anioła...

Albo albo Aniołowie i demony – opis wydawcy

duchy, święci, kult przodków

Jungowskie inspiracje

Zenon Waldemar Dudek – Fantazja twórcza i symbolizowanie doświadczenia

Encyklopedia jungowska: Kompleks (opr. ks. Kazimierz Pajor)

Od psychologii do autopsychoterapii

Dobrosława Grzybkowska-Lewicka – Tradycyjne i współczesne opowieści o „dotknięciu przez anioła” a koncepcja anioła psychologicznego

Archetypy w Kulturze

Tomasz Olchanowski – Piekło w wymiarze egzystencjalnym i kulturowym

Magdalena Gajewska – Semantyka Pola Pamięci i jej znaczenie dla kultu zmarłych

Nasze tożsamości

Anna Kotłowska – Święta ateistka – Edyta Stein

Dialog kultur

Jacek Sieradzan – Bogowie, aniołowie i demony: rozważania transreligijne

Rafał Qr – Rzecz o Archaniele Gabrielu

Ewa Machut-Mendecka – Karawany dżinnów i czarowników

Z poetyki archetypów

Ireneusz Kaczmarczyk – Poezje

Artur Svetomir Rumpel – Bogowie i duchy w mitologii germańskiej i w Silmarillionie. Próba analizy porównawczej

Na granicy epok

Robert Karwat – Sen biedronki (bajka)

Marta Cywińska-Dziekońska – Z dziejów prywatnego lęku

Forum psychologii kultury

Recenzje: Andrzej Stępnik – Gordyjski węzeł pamięci (Z. Rosińska, red., Pamięć w filozofii XX wieku)

Tomasz Kalbarczyk (Paweł St. Czarnecki, Etyka)

Sprawozdania: Marta Cywińska-Dziekońska – Pięć kartek z kalendarza: Salon Książki w Paryżu 14–19 marca 2008

„Redakcja pisma konsekwentnie proponuje jako główną oś kolejnych numerów pisma swoisty wgląd w treść dzisiejszej kultury przez pryzmat zjawisk i pojęć, których próżno szukać na jej powierzchni. Zgodnie z ideą periodyku, a zatem z jego psychologiczno-kulturoznawczym profilem, są to zawsze pojęcia wiążące się ideą archetypu Junga, opracowywaną z różnych perspektyw.

Tym razem stały się nimi figury anioła i demona. Autorom poszczególnych tekstów nie chodzi jednak o takie ich ujęcie, jakie dominuje w mediach (a więc poprzez pryzmat sensacji oraz indywidualnych i zbiorowych idiosynkrazji), ale głębszy namysł na trwałością określonych wyobrażeń kulturowych, które kształtują dzisiejszą wyobraźnię ludzką, choć zdają się już należeć do minionych faz, typowych dla rozwiniętej myśli religijnej.

Numer pisma jest ciekawy i inspiruje do własnych przemyśleń oraz skonfrontowania kultury ponowoczesnej pod kątem istnienia w niej bardziej archaicznych pokładów mitologicznych”.

prof. dr hab. Wojciech Burszta

źródło opisu: http://bonito.pl/k-90088193-albo-albo-aniolowie-i-demony