Bad Mommy

Wydawnictwo: Kindle Edition
7 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
angielski
mclena

Almost every day is a very bad day when you’re thirty, your tits are starting to sag, there are lines creeping in around your eyes, and you realize that no one would like you if they actually knew who you really were. Fig Coxbury is fed up with her life: her cheating ex-husband, the excess fat around her waist, and most of all, her loneliness. When Fig chances upon Jolene Avery, the...

When Fig chances upon Jolene Avery, the embodiment of everything she’s ever wanted to be, Fig befriends her out of curiosity.

Fig soon begins to emulate all aspects of Jolene's life, because when you find someone who knows exactly who they are, you can't help but want to be just like them.

Or in Fig's case... become them.

źródło opisu: http://www.tarrynfisher.com/

źródło okładki: http://www.tarrynfisher.com/

Aneta Wiola | 2017-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2017

"Byłam świetna w żalu. Niektórzy ludzie ukrywają swój ból, udają, że wszystko jest w porządku. Należy im się za to medal. Ta staromodna duma nie jest dla mnie. Ja nie miałam krztyny dumy, za to doskonale płakałam".

Fig jest nieszczęśliwa w małżeństwie, a do tego wciąż przeżywa poronienie. Pewnego dnia spotyka na swojej drodze kobietę i jej córeczkę, która byłaby w wieku jej nieżyjącego dziecka. Obserwuje ją i jest coraz mocniej zafascynowana nieznajomą. Nazywa ją Złą Mamą. Kwestionuje jej gust, zachowanie, to jaką jest matką, chociaż wcale jej nie zna. I kiedy nadarza się okazja kupna domu w jej sąsiedztwie, Fig nie waha się ani chwili.

"Wpuściłam do domu potwora i pozwoliłam mu rządzić. Dlaczego? Dlaczego on zniszczył coś tak pięknego? Zniszczył naszą rodzinę."

Tarryn Fisher po raz kolejny udowodniła, że jest świetną pisarką. Książkę pochłonęłam w kilka godzin, a wobec samej historii nie można przejść bez burzy emocji. Od współczucia po prawdziwą wzgardę. Jak tak bardzo można...

mclena | 2016-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2016

"I see you getting things you don't deserve, living it up. It fucking sucks. I feel resentful because I deserve it more than you do. I could be a better you, that's what it boils down to. I'm every woman; it's all in me."

Tymi słowami rozpoczyna sie najnowsza powieść Tarryn Fisher "Bad Mommy", która to od początu wprowadza spore zamieszanie. Ta książka to jedna z bardziej psychicznych książek jakie czytałam. Ciekawa, a jednocześnie troszeczke przerażająca.

Główni bohaterowie to Fig, oraz małżeństwo Darius i Jolene, którzy poznaja się za sprawą psychopatycznych skłonności Fig. Kobieta ubzdurała sobie iż dusza jej nienarodzonego dziecka jest teraz w Mercy - córeczce owego małżeństwa. Ta obsesja doprowadza do tego, że kobieta przeprowadza się do domu obok i postanawia nawiązać relację z ich rodziną, jednak jej obsesja dotycząca Mercy przeobraża się w coś jeszcze większego i bardziej stukniętego niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić.

Cóż jest to zdecydowanie unikatowa powieść,...

Izabela Pycio | 2017-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2017

"Wyobrażanie sobie śmierci, posiadanie władzy nas własnym życiem - to na mnie działało. Nawet jeśli ostatecznie nie masz odwagi, by to zrobić, wciąż istnieje taka możliwość."

Na książkę składają się trzy części, każda opisująca bieg zdarzeń z perspektywy innej osoby, w zasadzie autorka zastosowała podobny zabieg jak w kolejnych odsłonach trylogii obyczajowej "Mimo moich win", "Mimo twoich łez", "Mimo naszych kłamstw". Taka konstrukcja fabuły frapująco zaskakuje, ciekawie wciąga w opowiadaną historię, pozwala spojrzeć na akcję z różnych ujęć, jakby zniekształconych lustrzanych odbić tych samych obrazów. Wówczas dociekanie prawdy, interpretowanie postaw i czynów bohaterów zmienia się pod wpływem odkrywania intrygujących warstw tożsamych faktów i incydentów.

I w "Bad mommy. Zła mama" zamierzenie autorki zostało osiągnięte, jednakże nie w takim stopniu jak się spodziewałam. Jako thriller powieść nie dostarczyła mi wystarczająco silnych wrażeń, brakowało mi odpowiednio dawkowanego...

Dorota | 2017-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2017

Jo i Darius mieszkają na przedmieściach Seattle. Są idealną parą, z idealnym życiem, domem i córeczką. Ale to tylko pozory.
Fig jest nieszczęśliwa w swoim związku i w życiu. Straciła dziecko. Śledzi inne matki i wyobraża sobie, że ich dzieci są jej. Pewnego dnia poznaje Jo.
Chce być jak ona, mieć to co ona ma, wyglądać jak ona.
"Zła mama" to opowieść o trójkącie. To wcale nie jest thriller, tylko połączenie romansu i obyczajówki. Do tego okropnie przewidywalne połączenie. Owszem Autorka próbowała przemycić tutaj jakieś wątki z dreszczykiem, i z początku nawet jej się udawało. Zapowiadało się nieźle. Ale później było już dużo gorzej. Zrobiła się z tego opowieść o zdradzającym mężu, o naiwnej i głupiej żonie i tej trzeciej, psychopatce. I nawet zabieg polegający na opowiadaniu historii przez każdego z bohaterów, nie pomógł. Najgorsze było biadolenie Jo i Dariusa. Ich niedojrzałość i głupota.
Nic szczególnego. Czyta się szybko i przyjemnie ale nie dostarcza żadnych większych...

Ewelina229 | 2017-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2017

Jolene i Darius Avery są szczęśliwym małżeństwem i rodzicami małej dziewczynki, mają piękny dom, Darius jest psychologiem a jego żona pisze książki, które kochają czytelnicy na całym świecie. Idealnie...
Do domu obok wprowadza się Fig z którą bardzo szybko Jolene nawiązuje znajomość, która przeradza się w przyjaźń. Tylko, że to chora przyjaźń, bo to co posiada Jolene - chce mieć też Fig... od kaloszy począwszy a na mężu kończąc.

Książka podzielona jest na trzy osoby... każdy z bohaterów ma swoje "5 minut", każdy z nich przedstawia sytuację z własnego punktu widzenia.
Czyta się niesamowicie łatwo i szybko, jednakże tematyka jest trudna, w końcu nie na co dzień stykamy się z socjopatami czy psychopatami.

Cieszę się, że dałam autorce szanse, zdecydowanie tym razem nadrobiła poprzednią potyczkę.
Serdecznie polecam

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Premiera: 14.06.2017

„Chciałam załatwić to spokojnie, usiąść z Dariusem i porozmawiać o naszym małżeństwie. Tak jak dojrzali ludzie powinni rozwiązywać problemy. Zamiast tego zaczęłam robić awanturę, cała ja. Wyobraziłam sobie Fig czającą się pod którymś z okien i zniżyłam głos. Boże, jak do tego doszło? Dlaczego moje życie stało się pożywką dla obcego człowieka?” – fragment powieści.

Wyobraź sobie siebie jako szczęśliwą, spełnioną osobę, mającą swoją pracę, pasje, kochającego męża i uroczą córeczkę. Wyobraź sobie, że masz serce otwarte i pełne wsparcia dla każdego, kto zwróci się do Ciebie o pomoc. Wyobraź sobie, że to, co Ty postrzegasz jako szczere zainteresowanie tym, co robisz i jak żyjesz, tak naprawdę ma drugie dno… bardzo muliste, mroczne i pełne złych intencji. Co być zrobił/zrobiła, gdyby wokół Ciebie niczym satelita szpiegowski krążył ktoś nastawiony na przechwycenie nie tylko każdego Twojego pomysłu czy inspiracji, ale nawet małżonka?
...

Łukaszo | 2017-07-02

Patrząc na okładkę można by pomyśleć, że to romans czy coś w tym stylu, ukazanie serca przebitego gwoździkami to już coś bardzo niepokojącego, hmmm... zagłębiając się w treść doszedłem do wniosku, że tak jak okładka wyraża zgoła co innego niż na to wygląda, to i serce jest przewrotne i nie zawsze widać gołym okiem to co zasłonięte poza kotarą.

A co za tą kotarą jest? Przede wszystkim zazdrość, namiętności, chęci bycia kimś innym, smutek. Tarryn Fisher przedstawiła w tej książce zestaw ludzkich grzeszków, brudów czy tajemnic jakie każdy z nas posiada. Już nieco enigmatyczny tytuł przykuł moją uwagę, a treść zaciekawiła do tego stopnia, że każdą przewracaną stronę łykałem jak pelikan żabę. Powieść wciąga i to bardzo, chociaż z początku w moim odczuciu wcale się...

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Niemal każdy komuś zazdrości. Już nawet Owidiusz wiedział, że „u sąsiada zbiory zawsze wydają się lepsze, a jego krowa daje więcej mleka”. Obecnie, w czasach szerokiej popularyzacji mediów społecznościowych, zazdrość przybrała taką postać, że zwyczajnie trudno ją wychwycić. Stała się ona dla wielu naturalna i pewnym sensie nawet motywująca. Wystarczy, że znajoma oznaczy w Endomondo przebiegnięte kilometry, a już w głowie rodzi się impuls do zrobienia własnego dystansu. To jedynie przykład, ale okazuje się on niezwykle trafny i właściwie oddający współczesne myślenie. I tak, jak w przypadku sportu czy podnoszenia własnych kwalifikacji można uznać zazdrość za niemal zdrową rywalizację, tak obsesyjne naśladowanie czyichś zachowań zdaje się być co najmniej podejrzane. Właśnie taką bohaterkę, doszczętnie pozbawioną społecznych hamulców, przedstawia Tarryn Fisher w powieści Bad Mommy. Zła mama.

Jolene i Darius Avery mieszkają w pięknym...

Lost-In-My-Books | 2017-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Tym razem chciałabym Wam opowiedzieć o książce, która wyleczyła mnie z kaca książkowego, która mnie wciągnęła od pierwszych stron i zszokowała. Było to moje pierwsze spotkanie z Tarryn Fisher i zdecydowanie muszę przyznać, że pozytywne i zaskakujące. Słyszałam różne opinie na temat jej książek i jakoś nigdy mnie do nich nie ciągnęło, więc co sprawiło, że sięgnęłam po Bad Mommy? Tytuł! Tak to właśnie on sprawił, że mega zaintrygowała mnie cała książka. Tytuł i cały wygląd książki już mówi, że może to być naprawdę mocny thriller. Koniecznie chciałam się z nią zapoznać!

Książka opowiada o kobiecie, która ma chorobę psychiczną i nawet po części zdaje sobie z tego sprawę. Pragnie mieć wszystko to, co kobieta pewnej rodziny i powoli, jak wąż wkrada się w ich życie.

"Nie chciałam jego kwiatów, nie chciałam jego różowych karteczek i szczypiorku na komosie ryżowej. Okłamywał mnie i oboje o tym wiedzieliśmy."

Powieść jest napisana z perspektywy trzech osób, co mnie bardzo zdziwiło, bo...

Są takie książki, które zostawiają mnie totalnie bez słów. Czytam ostatnie zdanie, które wywraca moje życie do góry nogami i nagle okazuje się, że muszę całość interpretować kompletnie inaczej. Uwielbiam takie powieści.

Najgorsze jest to, że nie mogę Wam za dużo zdradzić jeśli chodzi o cokolwiek związanego z tą książką. Po prostu nie mogę ze względu na spoilery i zniszczenie zabawy związanej z odkrywaniem nowych aspektów powieści. Jednak mogę ocenić tempo rozwijanej akcji oraz napięcie, którego nie brakowało. Oczywiście nie mamy tutaj do czynienia z opowieścią, gdzie się strzelają, wszystko gna na złamanie karku a z każdej strony wybucha ogień, Bad Mommy jest dość statyczna jednak nie ujmuje to napięciu, które pojawia się pomiędzy bohaterami czy w samej wielkiej tajemnicy. Wszystko w tej książce przyciąga i po prostu ciekawi, od motywów naszej heroiny po to, kim tak naprawdę są jej sąsiedzi.

Jeśli mówimy o głównej bohaterce, czyli Fig, to...

Patronaty tygodnia

Książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera, kolejna powieść Dmitrija Glukhovsky’ego i nowa powieść Tarryn Fisher – to tylko niektóre z książek, które w najbliższych dniach ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!