Zapiski rusofila

Wydawnictwo: Key Text
Rosja
literatura faktu
Kamik

Wiesław Kuźmicz, elektronik specjalizujący się w fizyce półprzewodników i metodach projektowania układów scalonych, profesor na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, w przeszłości także profesor w Carnegie Mellon University w Pittsburgu, autor licznych prac naukowych oraz wykładów i seminariów wygłaszanych w wielu krajach Europy i świata. W założonym i kierowanym przez niego zespole powstało kilkadziesiąt unikatowych układów scalonych (w tym układ sterujący do lądownika sondy Rosetta, spoczywającego dziś na jednej z komet, czy układy detekcji mionów do Wielkiego Zderzacza Hadronów ośrodka CERN w Genewie). Wolny czas lubi spędzać przemierzając szlaki i bezdroża gór na całym świecie od Gór Skalistych, przez Alpy i Karpaty, po liczne pasma górskie w Azji.

Książka prof. Kuźmicza nie jest dziełem naukowym. To z pozoru suche relacje oraz wspomnienia z licznych służbowych i turystycznych podróży, jakie w ciągu ponad pięćdziesięciu lat odbył do krajów położonych na wschód od Polski. Jednak spod tej suchej skorupki wyraźnie przebija się (jak pisze sam Autor) „w jakimś skromnym sensie kronika przemian, jakim podlegała ta część świata. Kronika nie «z lotu ptaka», z punktu widzenia historyka czy politologa, ale «z żabiej perspektywy», perspektywy obserwacji i doświadczeń codziennych, cząstkowych, a jednak układających się w pewien obraz”.

źródło opisu: http://www.keytext.com.pl/index.php?isbn=9788364928000#opis

źródło okładki: http://www.keytext.com.pl/pix/okladki/9788364928000-hi.jpg