Youth; Heart of Darkness; The Duel: A Military Story; Prince Roman; Lord Jim; Typhoon
klasyka
Rimokan

Na książkę składają się najważniejsze dokonania prozatorskie Josepha Conrada-Korzeniowskiego: powieści „Lord Jim” i „Tajfun” oraz opowiadania „Jądro ciemności”, „Młodość”, „Pojedynek” i „Książę Roman”. Omawiając je we wstępie, Zdzisław Najder, znakomity znawca tematu, wskazuje na rolę obserwacji, wspomnień i lektur w twórczości Conrada; żywioł wyobraźni, jakkolwiek istotny, zdaje się pełnić u tego pisarza rolę służebną.

Na szczególną uwagę w wyborze zasługuje „Książę Roman”, utwór odbiegający tematyką od pozostałych. Opowiadanie jest przejawem zainteresowania Conrada losami Polski w XIX wieku. Słychać w nim echa literatury romantycznej. Los Romana Sanguszki, niewymienionego z nazwiska bohatera utworu, staje się metaforą losu Polaka-patrioty, który dla podtrzymania bytu narodowego gotów jest do największych poświęceń.

W takim wyborze twórczość Conrada ukazuje się po raz pierwszy właśnie w „Bibliotece Narodowej”.

źródło opisu: wydawnictwo.ossolineum.pl

źródło okładki: wydawnictwo.ossolineum.pl

Grot | 2018-02-07

Nawrócony na Conrada...

Do tej pory negatywnie oceniałem dzieła Josepha Conrada zarzucając im nadmierne zawikłanie, nieprzejrzystość czy dziwaczną narrację. Pomimo, iż te zarzuty w dużym stopniu ciągle podtrzymuje to jednak po bliższym, bardziej wnikliwym zapoznaniu się z twórczością Korzeniowskiego dostrzegłem wreszcie potencjał intelektualny jaką ta proza jest przesiąknięta. Cóż, nie każdy wielki pisarz potrafi jak Dostojewski w prostym, zrozumiałym języku od razu porwać za sobą masy czytelników...

Na początek wielkie podziękowania dla wydawcy, Biblioteki Narodowej, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu za kapitalne opracowanie książki. Solidna ponad 100 stronicowa analiza wstępna twórczości Conrada niezwykle przydatna przy lekturze (szczególnie „Lorda Jima” i „Jądra Ciemności”).

Pierwszym utworem jest „Młodość” – opowiadanie o katastrofie pewnego statku z dwóch perspektyw; młodego uczestnika, pełnego entuzjazmu dla morskiej przygody i starszego mężczyzny, który w...

mister_żorż | 2018-03-25
Zbigniew | 2016-12-09