Descent into Hell

Wydawnictwo: Wm. B. Eerdmans Publishing Company
angielski

The key to Williams' mystically oriented theological thought, Descent into Hell (arguably Williams' greatest novel) is a multidimensional story about human beings who shut themselves up in their own narcissistic projections, so that they are no longer able to love, to 'co-inhere.' The result is a veritable hell. First published in 1937 by Faber and Faber Published in 1966 by Eerdmans; no...

First published in 1937 by Faber and Faber
Published in 1966 by Eerdmans; no information about imprints

Rok przedruku na podst. danych z Krainy Książek

źródło opisu: Eerdmans, 1966

źródło okładki: Zdjęcie autorskie (MSN)

Marek Nowowiejski | 2016-09-21
Na półkach: Posiadam