Kryzys światowego kapitalizmu. Zagrożenie dla społeczeństwa otwartego

Tłumaczenie: Lech NIedzielski
Seria: Spectrum
Wydawnictwo: Muza
8372004862
soros, kapitalizm, ekonomia
biznes, finanse
Łukasz

George Soros jest teoretykiem nowoczesnego kapitalizmu. W swoich analizach opowiada się za interwencjonizmem w zakresie polityki społecznej, produkcji, systemu bankowego. Ta jego praca stanowi rozwinięcie kontrowersyjnego artykułu z 1997 roku "Kapitalistyczne zagrożenie", w którym konstatował on kryzys kapitalizmu. Wartości rynkowe zajmują miejsce wartości społecznych i wkraczają na obszary, których nie powinny zawłaszczać : oświata, nauka, medycyna kultura i stosunki międzyludzkie. Dzieje się tak m.in. dlatego, że wartości rynkowe są wymierne i policzalne, a ich wspólnym mianownikiem jest pieniądz. W swoich poglądach na istotę państwa Soros nawiązuje do myśli Karla Poppera.

źródło opisu: Muza, 1999

źródło okładki: Zdjęcie autorskie.

Camelot | 2017-03-04
Łukasz | 2016-09-21