Przygody Tomka Sawyera

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
2 297
1 868
1 334

"Przygody Tomka Sawyera" stanowią literacką parafrazę lat dziecięcych Marka Twaina spędzonych w Hannibalu, portowej mieścinie nad Missisippi. Autor wiernie oddał specyfikę amerykańskiego Pogranicza: purytańską mentalność jego mieszkańców, folklor murzyńskich praktyk magicznych i przesądów, których Tomek był gorliwym wyznawcą, Jest to książka pełna subtelnego komizmu i nieodpartego wdzięku;...

Jest to książka pełna subtelnego komizmu i nieodpartego wdzięku; książka o uroku chłopięcych zabaw, o jednej i niepowtarzalnej przygodzie - młodości.

źródło opisu: Iskry, 1973

źródło okładki: http://szarlatan.pl

ChicaDeAyer | 2015-06-13
Przeczytana: 2005 rok

O ile zazwyczaj książki przygodowe mnie zupełnie nie porywają, tak jako dziecko wsiąkłam bez reszty w świat rezolutnego Tomka Sawyera. Jego dziecięca fantazja, zwariowane wypadki oraz szalone pomysły, stanowiły obiekt zazdrości niemal każdego wyrostka, który marzył by być takim jak Tomek i przeżyć to, co bohater. Wspaniała, ciepła, pełna humoru opowieść - zwłaszcza powinna być obowiązkowo poznana przez współczesne dzieciaki, coby odkryły iż świat bez technologii też może być ekscytujący.

RasTen OlO | 2018-03-05
Przeczytana: 05 marca 2018

Elo!
Książka Dzieciństwa:) jako dzieciak to była jedyna lektura, którą przeczytałem :D Nie raz czytałem ją przy zgaszonym świetle, ponieważ przygody Tomka wciągnęły mnie na tyle by zarwać noc i przeżywać przygody wraz z bohaterem.
Pozdro! 3majta się xD!

książek: 2025
Wojciech Gołębiewski | 2015-05-05
Przeczytana: 05 maja 2015

Patrzę i oczom nie wierzę. Na LC ocena 6,22, opinii 265, w tym ani jednej od moich 405 znajomych. Sprawdzam na tymże LC wszystkie pozycje Twaina: oceny mierne, zainteresowanie słabe. Chyba skleroza zaatakowała mój mózg, bo jestem dalej przekonany, że to nie mogło się zmienić, że to stale NAJGENIALNIEJSZY AMERYKAŃSKI PISARZ. Sprawdzam więc swoją demencję w Wikipedii, a tam stoi:
/w wersji anglojęzycznej/
"He was lauded as the "greatest American humorist of his age", and William Faulkner called Twain "the father of American literature"."
/w wersji polskiej/
"Mark Twain, właściwie Samuel Langhorne Clemens (ur. 30 listopada 1835 w osadzie Florida, Monroe, stan Missouri, zm. 21 kwietnia 1910 w Redding, stan Connecticut) – amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta, wolnomularz. Do jego najbardziej znanych powieści należą "Przygody Tomka Sawyera /1876/ oraz "Przygody Hucka /1884/. Pisarz ...

lacerta | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

Nie mogę uwierzyć, że do tej pory nie czytałam "Przygód Tomka Sawyera".
Książka jest niesamowita i zaskakująca. Chociaż niektóre przygody chłopców były niewiarygodne i trochę mało prawdopodobne to wsiąknęłam w przygody Tomka i jego kolegów bez reszty.
Uwielbiam stare książki, w których dzieci nie mają komputerów, internetu i telefonów komórkowych, a pomimo to potrafią się spotkać, zatracić w zabawie bez reszty i nigdy się nie nudzić.

Jedna z najważniejszych książek mojego dzieciństwa, do której wracałam wiele, wiele razy i to z niesłabnącym zainteresowaniem. Nawet teraz, po wielu latach, chętnie sięgnęłabym po tę lekturę, gdybym miała więcej wolnego czasu...

Pamiętam, że w książce ujęły mnie nie tylko przygody Tomka, ale również poczucie humoru i jedyna w swoim rodzaju atmosfera amerykańskiego Południa. Do dziś z wielkim zainteresowaniem sięgam po utwory, których akcja tam właśnie się rozgrywa i jestem pewna, że ten sentyment utrwaliła we mnie właśnie powieść Twaina.

Chociaż minęło już wiele czasu, wciąż pamiętam, jak Tomek wykradał ze spiżarni konfitury, jak malował płot, kochał się beznadziejnie w Becky, z którą potem zgubił się w pieczarach...

Dobrze, że książka jest lekturą szkolną. Nie wiem, czy budzi w małych czytelnikach takie odczucia jak we mnie kiedyś, ale życzę im tego z całego serca.

Shimik | 2016-08-22

Chyba już trochę wyrosłem z takiej literatury. Tomka traktuję jako niesfornego dzieciaka, który może trafić się tylko za karę. Kiedyś pewnie podziwiałbym jego spryt, a jego figle byłyby godne pozazdroszczenia. Teraz posiadając już pewien zakres życiowych doświadczeń patrzę z pewnym politowaniem na świat, w którym żyje Tomek. Brakuje mu rozwagi i wydaje się strasznie dziecinny, ale czego się spodziewać po kimś w takim wieku. Książka idealnie nadaje się dla młodzieży gdzieś do szesnastego roku życia, później patrzymy na życie z innej perspektywy.

AnnaSikorska | 2018-01-02

Dzieciństwo ma swoje prawa. Byliśmy wtedy bardziej żywotni, mieliśmy wiele pomysłów na zabawę, w której przeszkadzało chodzenie do szkoły. Ciepłe dni szczególnie kusiły swoimi urokami i zachęcały do wędrówek w dal. Tak jest i w przypadku Tomka Sawyera wędrującego nad rzekę zamiast uczyć się. Codzienne obowiązki i niedzielna szkółka sprawiały, że życie dzieci nie było łatwe. Tomek jednak należy do spryciarzy potrafiących wykorzystać każdą sytuację. Karę w postaci malowania płotu zmieni w coś, czego będą mu zazdrościli wszyscy rówieśnicy, którzy w zamian za możliwość wypełnienia jego obowiązku podarują mu swoje najcenniejsze przedmioty. Jego życie byłoby całkiem przyjemne i znośne, gdyby nie to, że stał się ofiarą ciocinych podejrzliwości. Każda zła rzecz (np. stłuczenie cukiernicy) od razu przypisywana jest Tomkowi, któremu też wymierzana jest kara, aby wyrósł na grzecznego chłopca. Ta nadgorliwa kontrola i nadmierne karanie przynosi odwrotny skutek: chłopiec nie tylko jest bardziej...

Choćby się paliło i waliło, to przez gardło nigdy mi nie przejdzie, że 'Przygody Tomka Sawyera' to powieść dla młodzieży.
Naczytałam się tylu opracowań o literaturze amerykańskiej, że podczas lektury tej książki Marka Twaina (nawiasem pisząc, genialny obserwator rzeczywistości i komentator tego, co się wokół niego działo) cały czas szukałam nawiązań do tego, co chciał skrytykować bądź ośmieszyć w Amerykanach. Szkoda, że historycy spłycili jego dorobek literacki, ponieważ postać Tomka Sawyera, Hucka Finna i innych bohaterów tej książeczki coś ze sobą reprezentują. Oczywiście, czasami wręcz płakałam ze śmiechu, kiedy poznawałam przygody tych urwisów, ale warto odkryć 'drugie dno' tych perypetii, aby zobaczyć, że Markowi Twainowi daleko do powszechnej etykietki autora powieści przygodowych.
Ogólnie rzec ujmując, świetnie napisana książka, po której chce się więcej prozy tego Amerykanina.

Sargento_Garcia | 2018-04-13
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Gdy czytałem tę książkę ładnych kilka lat temu zapamiętałem ją zupełnie inaczej, tzn. znacznie bardziej mi się wtedy podobała. Przyznam się, że miałem teraz w planach ponowne przeczytanie "Przygód Hucka Finna" ale... chyba sobie daruję i zrobię to za jakiś bliżej nieokreślony czas.